fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

10 Sep
0

Basha: “Në këtë moment të vështirë për Shqipërinë, është i rëndësishëm zëri dhe vizioni i opozitës për daljen nga kriza”.

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi në Bruksel se për Shqipërinë situata është bërë edhe më e vështirë për integrimin për shkak se vendi nuk ka bërë progres në kushtet e vendosura. Zoti Basha veçoi raportin e OSBE/ODIHR-it ...

Me Shume
10 Sep
0

PD kërkon verifikim edhe për Mark Babanin. “Është i ndaluar/dënuar/dëbuar në Itali dhe Maqedoni. Ka fshehur edhe 3 identitete të tjera.”

Partia Demokratike i kërkoi Prokurorisë verifikimin e Mark Babanit të Bashkisë së Vaut të Dejës, pasi dyshohet se ai ka fshehur ndalime, dënime dhe dëbime nga Italia dhe Maqedonia e Veriut. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi i vuri ...

Me Shume
10 Sep
0

Në lojën e turpshme për të kapur të gjitha pushtetet duke shkarkuar Presidentin, Parlamenti përpiqet të tërheqë Komisionin e Venecias dhe Këshillit të Europës.

Në lojën e turpshme për të kapur të gjitha pushtetet duke shkarkuar Presidentin, Parlamenti përpiqet të tërheqë Komisionin e Venecias dhe Këshillit të Europës.   Me aktet e tij me zgjedhjet, Presidenti është përpjekur të garantojë pluralizmin politik në Shqipëri ...

Me Shume
09 Sep
0

Basha në PPE lobon për hapjen e negociatave: Garanci për të ndërtuar shtet demokratik, me pushtete të ndara, ku të garantohet vota e lirë.

  NJOFTIM NGA TAKIMI I KRYETARIT TË PD LULZIM BASHA NË ASAMBLENË POLITIKE TË PPE-SË   Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha po merr pjesë në Asamblenë Politike të Partisë Popullore Europiane, që po zhvillon punimet në Bruksel. Në ditën ...

Me Shume
09 Sep
0

Kryengritja e Postribës kundërshtoi sistemin gjakatar që po instalohej në Shqipëri 73 vite më parë. I njëjti sistem është ngritur edhe sot në Shqipëri, i cili cënon të drejtën themelore të njeriut, për të zgjedhur i lirë.

Kryengritja e Postribës kundërshtoi sistemin gjakatar që po instalohej në Shqipëri 73 vite më parë. I njëjti sistem është ngritur edhe sot në Shqipëri, i cili cënon të drejtën themelore të njeriut, për të zgjedhur i lirë.   Ajo rezistencë ...

Me Shume
09 Sep
0

Basha përkujton 73 vjetorin e Kryengritjes se Postribës: Sot, në vend të ndjesës, po shohim një paradë krenarie të xhelatëve, e cila fatkeqësisht ka frymëzim shtetëror

Në 73-vjetorin e Kryengritjes madhështore të Postribës, 9 shtatorin e 1946-s, çdo shqiptar patriot përkulet me nderim para qindra burrave, intelektualëve, malësorë e klerikë të të gjitha besimeve, që frymëzuan e u ngritën në të parën kryengritje antikomuniste në Europë. ...

Me Shume
07 Sep
0

Ndryshimi i ligjit të pushtetit lokal, që zhbën shumicën e cilësuar për tjetërsimin e pronave, është grabitja më e rëndë me ligj e pronës së bashkive.

• Ndryshimi i ligjit të pushtetit lokal, që zhbën shumicën e cilësuar për tjetërsimin e pronave, është grabitja më e rëndë me ligj e pronës së bashkive. • Heqja e shumicës së cilësuar shkon paralel me ligjin tjetër korruptiv, të ...

Me Shume
07 Sep
0

“Prokuroria gënjeu për gjurmët e gishtërinjve”. PD kërkon transparencë për veprimet e Prokurorisë për çështjen e Agim Kajmakut dhe pret përgjigje për 3 pyetje kyçe.

Partia Demokratike i kërkoi Prokurorisë dokumentacionin e plotë për çështjen e verifikimit të Agim Kajmakut, i arrestuar dhe i kërkuar në Greqi me emrin Jorgo Toto për një krim që dënohet me 10 vjet burg. Duke shfrytëzuar të drejtën që ...

Me Shume
06 Sep
0

Shqiptarëve në 30 qershor, sipas OSBE/ODHIR, nuk iu dha mundësia të zgjidhnin

Për herë të parë në historinë e vëzhgimit të zgjedhjeve nga OSBE/ODIHR në raportin final, nuk specifikohet që zgjedhjet ishin demokratike, që zgjedhjet ishin legjitime apo që zgjedhjet përmbushën standardet ndërkombëtare   Raporti specifikon shprehimisht: Se veprime dhe sjellje të ...

Me Shume
06 Sep
0

Rama vodhi dhe largoi nga vendi 300 mijë shqiptarë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha e përball Ramën me premtimin e 300 mijë vendeve të punës. “Vodhi dhe largoi nga vendi 300 mijë shqiptarë” Premtoi 300 mijë vende pune, por i përzuri nga Shqipëria më shumë se 300 mijë ...

Me Shume