fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

20 Nën
0

Buxheti që ndëshkon të varfërit, të papunët, e cdo kategori në nevojë

Deputetët e Partisë Demokratike analizojnë buxhetin e qeverisë në Cërrik ku papunësia është mbi 40%. Banorët denoncojnë varfërinë ekstreme, shëndetësinë e përkeqësuar, heqjen nga lista e asistencës dhe shprehen gati për protestën e 22 nëntorit Deputetët demokratë të Komisionit të ...

ME SHUME
19 Nën
0

Qeveria asnjë plan për zonat e përmbytura, kujtohet vetëm kur ka viktima

Deklaratë e zëdhënëses Nebijaj, ku Partia Demokratike i shpreh ngushëllime familjarëve të viktimave në Qarkun e Lezhës dhe kërkon nga qeveria të marrë masa të menjëhershme Partia Demokratike shpreh ngushëllimet më të thella për viktimat e shkaktuara në Qarkun e ...

ME SHUME
19 Nën
0

Papunësi, varfëri dhe listë buke në Durrës‏

Kryetari i Partisë Demokratike takohet me banorë që vuajnë nga papunësia, nga varfëria. Takohet me prindër që nuk dërgojnë dot fëmijët në shkollë. Takohet me qytetarë që marrin bukën me listë Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka vijuar turin ...

ME SHUME
19 Nën
0

PPE e alarmuar nga zhvillimet në Shqipëri

Gjuhë e fortë në rezolutën e miratuar në Bruksel kundër depërtimit të krimit deri në Parlament, manipulimit të hartës lokale, dhe shkarkimeve masive nga administrata dhe Policia e Shtetit Partia Popullore Europiane ka miratuar një rezolutë për Shqipërinë, ku shpreh ...

ME SHUME
18 Nën
0

Basha nga Brukseli: Me qytetarët shqiptarë dhe me partnerët europianë do ta ndalim të keqen

Intervistë e Kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në Bruksel, pas punimeve të Asamblesë Parlamentare të Partive Popullore Europiane Pyetje: Keni marrë pjesë në takime të Asamblesë Parlamentare të Partisë Popullore Evropiane, me të cilët keni ndarë disa shqetësime që ...

ME SHUME
18 Nën
0

Buxheti për arsimin me rënie, mungesë investimesh dhe injorim i cilësisë së edukimit

Deputetët e Partisë Demokratike, anëtarë të komisionit parlamnetar për edukimin kanë analizuar sot me detaje buxhetin e qeverisë për arsimin duke arritur në përfundimin se ka rënie të investimeve, nuk ka rritje pagash për mësuesit e pedagogët, ka mungesë të ...

ME SHUME
18 Nën
0

Buxheti, 9 taksa të rritura që do merren nga xhepat e qytetarëve

Deputetja Tabaku analizon efektin negativ që do të japë në jetën e përditshme rritja e taksave për 95% të popullsisë, mbi të cilët do të bjerë barra e rritur nga qeveria Mazhoranca aprovoi buxhetin i cili për vitin e ardhshëm ...

ME SHUME
18 Nën
0

INUK shemb shtëpinë pa lajmërim, nuk u lë kohë familjarëve të marrin orenditë

Rasti dramatik i familjes Kaziu në Tiranë që kanë ndërtuar me leje të rregullt. Kordinatori Salianji denoncon prishjen arbitrare pa procedurë, pa shkresë, pa lajmërim, të investimit të jetës së kësaj familje Partia Demokratike denoncon prishjen e ndërtimeve në mënyrë ...

ME SHUME
17 Nën
0

Shpërndarja e buxhetit, braktisen projektet e mëdha rrugore

Deputetët demokratë të Komisionit të Ekonomisë dhe Infrastrukturës, diskutuan sot për prirjet e buxhetit të qeverisë, duke analizuar se vitin që vjen investimet në infrastrukturë do të mungojnë pothuajse fare. Gjithashtu, deputetët kanë konstatuar se buxheti nuk parashikon investime për ...

ME SHUME
17 Nën
0

Ditën e bashkimit, Rama e ktheu në ditë të përcarjes

Deklaratë e Edi Palokës në 70 vjetorin e çlirimit të Tiranës, ku dënon ceremoninë qeveritare me fotot dhe koret e diktatorit Hoxha Edi Rama dhe Ilir Meta, zyrtarisht sot konfirmuan dhe e vunë në jetë projektin e tyre për rehabilitimin ...

ME SHUME