fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

01 Oct
0

Fermerët në ditën më të keqe, qeveria i braktisi, jep para për klientelën

Projektligji që po diskutojmë tani, bën fjalë për disa ndryshime të cilat përmirësojnë ligjin aktual “Për materialin mbjellës dhe shumëzues bimor”, por nuk e ndryshojnë thelbin e tij. Këto përmirësime konsistojnë: Së pari, në krijimin e lehtësirave për importuesit dhe ...

Me Shume
30 Sep
0

Qeveria ka rënë, Rama-Meta nuk qeverisin por luftojnë njëri-tjetrin dhe nxjerrin alibi për milionat që kanë zhvatur

Të nderuar deputetë, Megaskandali i vjedhjeve, shpërdorimeve, abuzimeve dhe korrupsionit kolosal në një prej pasurive më të mëdha kombëtare, atë të energjisë elektrike i cili ka tronditur këto ditë mbarë qytetarët shqiptarë ka vulosur rënien de-fakto të qeverisë Rama-Meta, të ...

Me Shume
29 Sep
0

Antimafia italiane në alarm për drogën shqiptare, Rama krekoset me ministrin AA003GB

Prokurori i antimafias së Leces, Cataldo Motta, bëri para dy ditësh një deklaratë tronditëse. Ai tha se droga nga Shqipëria në Itali vazhdon me të njëjtat ritme, duke theksuar edhe narkotikët e fortë të Afganistanit që kalojnë tranzit në vendin ...

Me Shume
29 Sep
0

Edi Rama inkriminoi edhe Arkivën e Shtetit

Nga kjo seli, që nga Nëntori i vitit 2013, ne kemi denoncuar emërimet në administratë të personave me të kaluar penale dhe rekorde kriminale. Në të gjitha nivelet e administratës dhe në të gjitha qarqet e Shqipërisë. Por rasti që ...

Me Shume
28 Sep
0

Drafti i qeverisë i njëanshëm, synon kapjen e drejtësisë

Kjo mbledhje e komisionit kishte të bënte me procedurën e shqyrtimit të draftit të amendamenteve kushtetuese të përgatitur nga ana e maxhorancës dhe ekspertëve të emëruar prej saj. Opozita, gjatë gjithë ditës së sotme, ka pasur komunikime të vazhdueshme edhe ...

Me Shume
28 Sep
0

Mbështetje e plotë ndërkombëtare për dekriminalizimin dhe luftën kundër korrupsionit

Me partnerët tanë diskutuam çështjet kryesore që prekin qytetarët shqiptarë si çështjen e dekriminalizimit, prioritet i të gjitha prioriteteve, nyja gordiane për të zgjidhur krizën e gjithanshme politike, parlamentare dhe ekonomike të vendit. Pra largimin e kriminelëve nga Parlamenti, nga ...

Me Shume
28 Sep
0

Qeveria heq sigurinë e ilaçeve, hap portat për klientelën dhe abuzimin me shëndetin e shqiptarëve

Deputetët demokratë akuzuan sot qeverinë për cenimin që po i bën jetës së shqiptarëve me sjelljen e ndryshimit ligjor të Ligjit “për barnat dhe sherbimin farmceutik”. Në mbledhjen e  Komisioni për Punën Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë, u theksua se propozimi ...

Me Shume
27 Sep
0

Prokuroria të nisë hetimet ndaj Veliajt për dhunën e ushtruar ndaj kryefamiljares Geca

Lidhja Demokratike e gruas , anëtarët e Këshillit bashkiak të Tiranës dhe Forumi rinor  protestuan sot para Bashkisë, kundër dhunës së ushtruar nga kryetari Erion Veliaj dhe stafi i tij ndaj punonjëses Violeta Geca. Kryefamiljarja Geca u pushua nga puna ...

Me Shume
27 Sep
0

Urdhëri i Koços, nis spastrimi i administratës në Jug, mbi biografi politike

Operacioni i Partisë për spastrime nga puna dhe krijimin e vendeve për militantët ka nisur edhe në Jug, nën drejtimin e komisarit Kokëdhima. Pasi mori gjithë zonën e Jugut nën zotërim me dekret të posaçëm nga Edi Rama, puna e ...

Me Shume
26 Sep
0

Qeveria hap pus nafte në Zvërnec, banorët dhe qytetarët e Vlorës të revoltuar

Departamenti i Mjedisit, Pyjeve dhe Turizmit pranë PD pati një dëgjesë të hapur publike në Nartë me banorët e Nartës dhe Vlorës, anëtarë të Këshillit Bashkiak të Vlorës lidhur me Vendimin e Qeverisë të datës 22 Korrik 2015 për “Miratimin ...

Me Shume