fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

31 Jan
0

Transparencë dhe nxjerrje përgjegjësie për implikimin e forcave të armatosura në trafik droge

Rasti i majorit të përfshirë në trafik ndërkombëtar droge është një tjetër dëshmi që tregon se ku ka përfunduar integriteti i forcave tona të armatosura. Duhet transparencë e plotë dhe e menjëhershme për rastin. Duhet llogaridhënie deri në pikën e ...

Me Shume
31 Jan
0

Dy Shqipëri; Rama me miqtë e tij ndërtojnë pa leje, shtëpitë e të pamundurve hidhen në tokë

Ligji nuk vepron njësoj në Shqipëri me Edi Ramën. Kërbaci për qytetarët e pamundur, kulaci për miqtë e kryeministri. Kjo është filozofia e qeverisjes dhe thelbi i saj. Shqipëria e rilindur nuk qenka e qytetarit, por e pushtetarit. Shqipëria sot, ...

Me Shume
30 Jan
0

Basha: Krimi i organizuar, sfida më e madhe për shtetin ligjor dhe integrimin

Kryetari i Partisë Demokratike priti Drejtorin e Përgjithshëm për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit pranë Komisionit Europian, Christian Danielsson.  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti sot Drejtorin e Përgjithshëm për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit pranë Komisionit Europian, Christian ...

Me Shume
30 Jan
0

Majori në trafik droge, dëshmi e dështimit të çdo strukture përgjegjëse

Deklaratë e deputetit Strazimiri. Në Spanjë, aksidentalisht, ka dalë në pah se në çfarë derexheje është katandisur siguria kombëtare, Forcat e Armatosura, Policia Ushtarake, strukturat inteligjente dhe të informacionit të ushtrisë dhe të Policisë së Shtetit, kontrolli i territorit, lufta ...

Me Shume
30 Jan
0

Sarajet e shkeljes së 4 ligjeve, Rama merr në mbrojtje ndërtuesin e tij

Partia Demokratike denoncon rastin e vilave të paligjshme në Parkun e Liqenit, dhuratë e Ramës në këmbim të sarajeve të Surrelit. 10 pyetje për kryeministrin, mbi paligjshmërinë flagrante të këtyre ndërtimeve.  Dje papagalli i Edi Ramës beri 3 faqe deklarate ...

Me Shume
29 Jan
0

Ndërtuesi i sarajeve të Ramës, zapton liqenin, shkel 4 ligje, dhe është i paprekshëm

Miku e donatori i Edi Ramës, ndërtuesi Ardian Nela shkel 4 ligje, dhunon planin rregullues të Tiranës, dhunon vendimin e KRTRSH së 2004 kur Lame ishte sekretar, dhe vazhdon i qetë ta cojë deri në fund shkeljen brutale të ligjeve ...

Me Shume
28 Jan
0

Projektligjet e PD për uljen e çmimit të naftës dhe energjisë, Rama para mundësisë për të reflektuar

Deklaratë e nënkryetarit Spaho. Nëse Edi Rama nuk i miraton këto dy iniciativa, ai konfirmon edhe një herë se ka braktisur popullin e këtij vendi, dhe është aty thjesht për interesat e tij dhe të klientelës që e rrethon. Qeveria ...

Me Shume
28 Jan
0

Rama hakmerret ndaj protestuesve, fushatë gjobash për ndalimin e makinave

Partia Demokratike denoncon ndëshkimin policor me porosi të kryeministrit. Këto janë shenjat e një regjimi që ka humbur legjitimitetin, që kërkon të nënshtrojë me forcë qytetarët e vendit. Të tillë regjim, e ka vuajtur ky vend për shumë vite. Qytetarët ...

Me Shume
27 Jan
0

Taksat dhe korrupsioni e zbresin Shqipërinë pas 5 vitesh në renditjen e lirisë ekonomike

Raporti i Heritage Foundation dhe Wall Street Journal, hedhin poshtë propagandën e qeverisë. Ekonomia shqiptare po vuan nga asfiksia që kanë sjellë rritja e taksave, korrupsioni e klientelizmi. Shqipëria ka rënë me 7.5 pikë në lirinë për të hapur biznes ...

Me Shume
27 Jan
0

PD, dy amendamente për uljen e çmimit të naftës dhe energjisë

Partia Demokratike kërkon heqjen e taksës së qarkullimit, dhe uljen e TVSH për energjinë me masën 14 për qind. Dhe nisjen e punës për një paketë masash për nxjerrjen e vendit nga kriza. Ndryshe protestat do të përshkallëzohen, deri në ...

Me Shume