fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

06 Dec
0

Edi Rama e pranon zyrtarisht se do rrisë çmimin e energjisë elektrike

Deklaratë e drejtueses së Departamentit të Energjisë dhe Burimeve Natyrore, Zana Guxholli. Rritja e çmimit do të jetë rreth 4.6 lekë për kilovat orë, pra rreth 22 për qind më shumë dhe do të prekë 75 përqind të popullsisë, pjesën ...

Me Shume
06 Dec
0

Basha-Soros: Shqipëria ka arritur standarde, Rama-Meta po na kthejnë pas

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti sot George Soros, në një takim ku u diskutua mbi situatën aktuale dhe sfidat e Shqipërisë. Kreu i Partisë Demokratike tha se Shqipëria ka bërë një përparim domethënës në këto 23 vite, por ...

Me Shume
05 Dec
0

Rama-Meta dhe klientela e tyre e mbajnë çmimin e naftës në Shqipëri më të lartin në botë

Deklaratë e kryetarit të Partisë Demokratike: Ka vetëm një vend në Europë dhe në planet ku  rënia 40 përqind e çmimit të karburanteve  në  tregun global nuk reflektohet thuajse fare në çmimet e karburanteve në tregun e brendshëm. Ky vend ...

Me Shume
05 Dec
0

Mentaliteti i dhunës tipar i mazhorancës, ka regres për dhunën në familje

Deputetë të Partisë Demokratike dhe drejtuesit e Departamenteve zhvilluan sot një bashkëbisedim me studentët e drejtësisë, në lidhje me rëndësinë që ka ndërgjegjësimi për efektet dramatike që sjell në shoqëri dhuna në familje. Dënohet neglizhenca e qeverisë, në projekte dhe ...

Me Shume
04 Dec
0

Rama plotësoi ciklin e inkriminimit të OSHEE, Drejtori i Përgjithshëm nën hetim për 8 tendera

Sekretari i Përgjithshëm, Arben Ristani denoncon emërimin nga Edi Rama në krye të OSHEE, të Dritan Celës, që aktualisht është nën hetim nga Prokuroria e Durrësit për 8 tendera që ka zhvilluar, ku dëmi i shkaktuar shtetit është 1.3 milionë ...

Me Shume
04 Dec
0

Rama thellon skandalin e 5 vjeçares, askush nuk mban përgjegjësi

Këshilltari ligjor i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi i kërkon prokurorisë të nisë hetimin. Kemi të bëjmë me shkelje të nenit 27 të Kushtetutës, të neneve 5 dhe 6 të Konventës Europiane për të Drejtat e Njeriut, të nenit 37 të ...

Me Shume
03 Dec
0

Qeveria thellon mjerimin në Laprakë, heq nga lista e ndihmës dhjetra familje në nevojë

Deputetja Vokshi denoncon aktin arbitrar të largimit nga lista e ndihmës ekonomike të dhjetra familejeve në nevojë, kryesisht në njësitë vendore që drejton opozita. Efektet janë dramatike, familjet e përjashtuara nuk kanë kushtet minimale për jetesë Kryetarja e Komisionit të ...

Me Shume
03 Dec
0

Varfëria, qeveria dërgon në komisariat edhe vajzën 5 vjeçare‏

Partia Demokratike denoncon skandalin që po ndodh me aksionin policesk ndaj qytetarëve që nuk shlyejnë dot faturat e larta dhe abuzive të energjisë. Salianji: “Akt në kundërshtim me ligjin e Konventat Ndërkombëtare Për të Drejtat e Njeriut dhe të Mbrojtjes ...

Me Shume
03 Dec
0

Rama akuzon shqiptarët se nuk duan të paguajnë, por shqiptarët nuk kanë me çfarë të paguajnë

Sekretarja e Marrëdhënieve me Publikun dënon skemën e Kryeministrit, larg realitetit që nuk njeh gjendjen dhe vështirësitë ekstreme të qytetarëve dhe familjeve ne vend. E vetmja zgjidhje, falja e kamatvonesave, pezullimi i faturave abuzive, dhe shqyrtimi i ankesave të abonenteve. ...

Me Shume
02 Dec
0

Basha: Të falen kamatvonesat, të pezullohen faturat abuzive

Kryetari i Partisë Demokratike: Ndal rritjes së cmimit të energjisë. Rama jashtë realitetit të krizës ekonomike ku ka futur shqiptarët Të nderuar qytetarë shqiptarë. Dy fjalë përshkruajnë përpjekjen e dëshpëruar të kryeministrit sot. Hi syve. Asgjë më shumë nuk është ...

Me Shume