Category Archives: Lajmi fundit

05 Dhj
0

Rama-Meta dhe klientela e tyre e mbajnë çmimin e naftës në Shqipëri më të lartin në botë

Deklaratë e kryetarit të Partisë Demokratike: Ka vetëm një vend në Europë dhe në planet ku  rënia 40 përqind e çmimit të karburanteve  në  tregun global nuk reflektohet thuajse fare në çmimet e karburanteve në tregun e brendshëm. Ky vend ...

Read More
05 Dhj
0

Mentaliteti i dhunës tipar i mazhorancës, ka regres për dhunën në familje

Deputetë të Partisë Demokratike dhe drejtuesit e Departamenteve zhvilluan sot një bashkëbisedim me studentët e drejtësisë, në lidhje me rëndësinë që ka ndërgjegjësimi për efektet dramatike që sjell në shoqëri dhuna në familje. Dënohet neglizhenca e qeverisë, në projekte dhe ...

Read More
04 Dhj
0

Rama plotësoi ciklin e inkriminimit të OSHEE, Drejtori i Përgjithshëm nën hetim për 8 tendera

Sekretari i Përgjithshëm, Arben Ristani denoncon emërimin nga Edi Rama në krye të OSHEE, të Dritan Celës, që aktualisht është nën hetim nga Prokuroria e Durrësit për 8 tendera që ka zhvilluar, ku dëmi i shkaktuar shtetit është 1.3 milionë ...

Read More
04 Dhj
0

Rama thellon skandalin e 5 vjeçares, askush nuk mban përgjegjësi

Këshilltari ligjor i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi i kërkon prokurorisë të nisë hetimin. Kemi të bëjmë me shkelje të nenit 27 të Kushtetutës, të neneve 5 dhe 6 të Konventës Europiane për të Drejtat e Njeriut, të nenit 37 të ...

Read More
03 Dhj
0

Qeveria thellon mjerimin në Laprakë, heq nga lista e ndihmës dhjetra familje në nevojë

Deputetja Vokshi denoncon aktin arbitrar të largimit nga lista e ndihmës ekonomike të dhjetra familejeve në nevojë, kryesisht në njësitë vendore që drejton opozita. Efektet janë dramatike, familjet e përjashtuara nuk kanë kushtet minimale për jetesë Kryetarja e Komisionit të ...

Read More
03 Dhj
0

Varfëria, qeveria dërgon në komisariat edhe vajzën 5 vjeçare‏

Partia Demokratike denoncon skandalin që po ndodh me aksionin policesk ndaj qytetarëve që nuk shlyejnë dot faturat e larta dhe abuzive të energjisë. Salianji: “Akt në kundërshtim me ligjin e Konventat Ndërkombëtare Për të Drejtat e Njeriut dhe të Mbrojtjes ...

Read More
03 Dhj
0

Rama akuzon shqiptarët se nuk duan të paguajnë, por shqiptarët nuk kanë me çfarë të paguajnë

Sekretarja e Marrëdhënieve me Publikun dënon skemën e Kryeministrit, larg realitetit që nuk njeh gjendjen dhe vështirësitë ekstreme të qytetarëve dhe familjeve ne vend. E vetmja zgjidhje, falja e kamatvonesave, pezullimi i faturave abuzive, dhe shqyrtimi i ankesave të abonenteve. ...

Read More
02 Dhj
0

Basha: Të falen kamatvonesat, të pezullohen faturat abuzive

Kryetari i Partisë Demokratike: Ndal rritjes së cmimit të energjisë. Rama jashtë realitetit të krizës ekonomike ku ka futur shqiptarët Të nderuar qytetarë shqiptarë. Dy fjalë përshkruajnë përpjekjen e dëshpëruar të kryeministrit sot. Hi syve. Asgjë më shumë nuk është ...

Read More
02 Dhj
0

Atentati ndaj gazetarit, bandat mafioze po fitojnë çdo ditë e më shumë pushtet

Zëdhënësja Nebijaj i kërkon prokurorisë të hetojë shpejt e të vërë para ligjit autorët e porositësit e atentatit ndaj gazetarit Çani, i cili ka investiguar mbi vrasjen mafioze të bankierit Santo, aferën korruptive me CEZ, kontrabandën e naftës së Albpetrol, ...

Read More
02 Dhj
0

Basha: Protesta e bashkuar e qytetarëve sprapsi Ramën nga kursi i marrë me energjinë, beteja vazhdon

Kryetari i Partisë Demokratike deklaron se tërheqja e qeverisë dhe pranimi i kërkesës së opozitës për shlyerjen e detyrimeve me këste të përballueshme, ishte lëvizje e detyruar nga protesta e qytetarëve. Basha përsërit kërkesën për faljen e kamatvonesave mbi faturat ...

Read More