Category Archives: Lajmi fundit

14 Sep
0

Qeveria, asnjë plan masash për azilantët e kthyer

Në mbledhjen e sotme të Komisionit Parlamentar të Integrimit, Partia Demokratike kërkoi një plan veprimi të qeverisë për azilkërkuesit shqiptarë në vendet e BE. Gjatë diskutimit të projektligjit “Për ratifikimin e marrëveshjes ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Bashkimit Europian për pjesëmarrjen ...

Me Shume
14 Sep
0

Thellohet skandali; kërkesa e Interpol Brukselit për Mark Frrokun u fsheh me urdhër të Edi Ramës e Saimir Tahirit

Edi Rama dhe Saimir Tahiri po tentojnë të mbyllin zyrtarisht një prej skandaleve më të mëdha të qeverisjes së tyre, siç ishte fshehja e kërkesës së intepol Brukselit për deputetin Mark Frroku. Rikthimi në punë i shefit të Interpolit, i ...

Me Shume
14 Sep
0

Arsimi në gjendje të rëndë, i dënuari për vjedhjen e ndihmës ekonomike bëhet drejtor shkolle

Partia Demokratike i uron të gjithë nxënësve një vit të mbarë shkollor dhe i inkurajon më të rinjtë për rezultate e suksese. Dija është investimi më i madh për kombin dhe rruga më e sigurtë e zhvillimit të vendit. Por ...

Me Shume
13 Sep
0

Dorëheqja e Metës dhe largimi i Tahirit, hapi i parë për kthimin e stabilitetit në vend

Prej 10 ditësh, kryetari i Parlamentit dhe ministri i Brendshëm, dy funksionarë të rëndësishëm të shtetit janë pa legjitimitet dhe vazhdojnë të ushtrojnë detyrën edhe pse në sytë e mbarë shqiptarëve janë të akuzuar njëri për marrje rryshfeti e tjetri ...

Me Shume
13 Sep
0

Mjerim në Mokër, eksodi e vetmja shpresë

Deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi e shoqëruar nga kryetari i Bashkisë së Pogradecit Eduart Kapri, vizitoi banorët e fshatrave të Mokrës, një zonë e prekur masivisht nga eksodi. Mbi 250 familje raportohen se janë larguar nga Mokra drejt vendeve ...

Me Shume
12 Sep
0

Azemi është gjallë, se e gjallë është kurajo për ta mposhtur edhe një herë krimin e lidhur me pushtetin

Qindra qytetarë dhe anëtarë të Partisë Demokratike morën pjesë në homazhet që u organizuan sot pranë memorialit të Heroit të Demokracisë, Azem Hajdari, 17 vjet pas vrasjes së tij nga bandat e lidhura me pushtetin e kohës. Pasi vendosi kurorën ...

Me Shume
12 Sep
0

Edi Rama inkriminon zyrën e Kreut të Këshillit të Qarkut Kukës

Pikërisht në kulmin e debatit për dekriminalizimin, kur mbarë shoqëria e opinioni ndërkombëtar kërkojnë veprim të shpejtë për të shkëputur krimin nga pushteti, Edi Rama ka dërguar në krye të këshillit të qarkut të Kukësit, një person me të shkuar ...

Me Shume
11 Sep
0

Të hënën nis punimet komisioni i dekriminalizimit, Edi Rama s’mund ta bllokojë më procesin

-Z. Bylykbashi, dy ditë më para Kryeministri Rama ka folur për çështjen e dekriminalizimit ku tha se nuk e ka lexuar projektin tuaj por edhe se nuk do të varet nga opozita për afatet kohore të miratimit të këtij drafti ...

Me Shume
11 Sep
0

Nesër në orën 10.45, homazhe për Heroin e Demokracisë, Azem Hajdari

Partia Demokratike njofton të gjithë anëtarët, militantët, dhe simpatizantët e saj si dhe mbarë qytetarët se nesër në orën 10:45 do të zhvillohen homazhe në nder të Heroit të Demokracisë, Azem Hajdari, pranë memorialit të tij në rrugën Abdi Toptani. ...

Me Shume
11 Sep
0

Ne nuk do ta pranojmë kokulur diktaturën e korrupsionit, krimit e varfërisë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ngushëlloi sot familjen e Arif Dodes i cili u vetëvra pak ditë më parë për shkak të ndërprerjes së energjisë elektrike nga OSHEE. Siç u shpreh nëna e Arifit, ai mbeti jetim në moshën ...

Me Shume