fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

13 Aug
0

I besuari i Ramës në Burrel, trafik me vendet e punës, çon drejt vetëvrasjes specialisten e OSHE

Drama e 41 vjeçares Nexhmije Bushi, nënës dhe bashkëshortes nga Burreli, që tentoi vetvrasjen pas largimit nga puna, është pjesë e tragjedisë që po shkakton prej dy vitesh qeveria me spastrimet e pamotivuara, për të hapur vende pune për militantët ...

Me Shume
12 Aug
0

Korrupsioni, taksat e larta dhe kapja e shtetit nga klanet kriminale, shkaqet e papunësisë dhe thellimit të varfërisë, PD platformë kombëtare për daljen nga kriza ekonomike Rama-Meta

–Shifrat dhe gjendja reale e ekonomisë nuk gënjejnë dhe çdo rast janë aleati më i mirë i qytetarëve, i të vërtetës, ndaj dhe i opozitës. Shifrat nuk e lënë Edi Ramën të ndërtojë pa fund kështjella e tij të rërës ...

Me Shume
11 Aug
0

Sezoni turistik plot me dështime dhe kthim mbrapa në standarde

Në kulmin e sezonit turistik shqiptarët dhe turistët po përballen me çështje bazike që mendonim të ishin kaluar prej shumë vitesh. Durrësi dhe gjithë zona turistike rreth tij po përballet me mungesa uji qysh prej shumë ditësh, ndërsa gjithë bregu ...

Me Shume
10 Aug
0

Rama-Meta hakmerren ndaj pogradecarëve, mbajnë peng Bashkinë

Partia Demokratike denoncon papërgjegjshmërinë ekstreme të Edi Ramës dhe levave të tij, që mbajnë Pogradecin  në kaos, duke mos lejuar konstituimin e Këshillit Bashkiak dhe nisjen nga puna të Bashkisë. Përmes Peleshit dhe Prefektit të Korcës, Edi Rama po hakmerret ...

Me Shume
07 Aug
0

Rama kundërshton dekriminalizimin, del në krah të Roshit

Edi Rama u shfaq sërish si mbrojtës i krimit në politikë, pikërisht pasi Partia Demokratike paraqiti publikisht platformën e dekriminalizimit. Duke dalë nëpër ambjente publike në krah të kryetarit të Bashkisë së Kavajës, Edi Rama po sfidon qytetarët, opozitën dhe ...

Me Shume
07 Aug
0

Akti Normativ thellon krizën, vetëm alternativa e PD zgjidhje për ekonominë

Politikat e mbrapshta fiskale dhe ekonomike, të nisura këtu e dy vjet më parë sollën si pasojë dështimin e plotë të parashikimit qeveritar, të një buxheti të trumbetuar 11 muaj më parë si një buxhet historik që do ta çonte ...

Me Shume
06 Aug
0

Çdo produkt pa opozitën, fatale për drejtësinë dhe të ardhmen e vendit

Ndoqa nëpërmjet medias deklaratën e përfaqësuesit politik të mazhorancës në komisionin e Reformës në Drejtësi z. Xhafaj lidhur me procesin e deritanishëm të këtij komisioni dhe me duhet të them që në fillim se protagonizmi politik nuk e ndihmon procesin, ...

Me Shume
05 Aug
0

Tragjedia në minierën e Hasit, qeveria ka braktisur minatorët

Jam këtu për të shprehur ngushellimet e Partisë Demokratike për humbjen e jetës së Maxhun Aliajt, teknik në minierën e kromit në Has dhe plagosjen e 4 punonjësve të tjerë. Jemi pranë familjeve të viktimës dhe të lënduarve në këtë ...

Me Shume
05 Aug
0

Partia Demokratike dënon sulmin e deputetit të inkriminuar të Edi Ramës ndaj Genc Pollos

Deputeti i Edi Ramës, Arben Ndoka ka sulmuar në mënyrë primitive, me fyerje rrugë e me tone banditësh deputetin Genc Pollo pasi përfaqësuesi i Partisë Demokratike ka postuar në rrjetin social faktet e inkriminimit të tij. Partia Demokratike e dënon ...

Me Shume
04 Aug
0

Financat pranojnë dështimin dhe korrupsionin, PD do vendosë taksën e sheshtë 9 përqind më të ultën në rajon

Ministria e Financave ka pranuar më në fund zyrtarisht dështimin e qeverisë në mbledhjen e të ardhurave. Dështimi në mbledhjen e të ardhurave, dështimi në tatime e dogana, është në fakt dështimi kryesor i një qeverie. Kur një qeveri nuk ...

Me Shume