fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

24 Jun
0

Basha: Me 80 milionë dollarë që qeveria shpenzon për luks mund të paguhej katër herë fatura vjetore e energjisë për familjet në ndihmë ekonomike

Nuk ka ndihmë ekonomike, rritje pagash e pensionesh dhe ulje të çmimit të energjisë sepse parate jane vjedhur nga doganat, tatimet dhe koncesionet korruptive. Terrori i tatimorëve ndaj biznesit, gjobat e larta, heqja e ndihmës ekonomike për familje në nevojë ...

ME SHUME
23 Jun
0

Berisha: Mazhoranca s’do ta kapë kurrë drejtësinë! Revolucion demokratik të largojmë kryeministrin më analfabet që ka patur historia e Shqipërisë

Zoti kryetar! Zonja deputete! Zotërinj deputetë! Të dashur qytetare dhe qytetarë që ndiqni këtë seancë! Do të shfrytëzoj sot këtë rast të përshëndesë ekipin e kombit, i cili kthehet pasi realizoi në garën më të fortë të kontinentit europian tre ...

ME SHUME
22 Jun
0

Parlamenti Europian: Asnjë blerje vote dhe asnjë imponim i një pale mbi një tjetër nuk është rruga e duhur, por procesi duhet të ketë mbështetjen e të gjitha forcave politike

Europarlamentarët Kukan dhe Flekenshtajn, njëkohësisht raporterët për Shqipërinë pranë Parlamentit Europian, janë shprehur sot kategorikisht kundër kalimit të reformës në drejtësi me trafikim të votave në parlament. Në një prononcim për mediat, Kukan dhe Flekenshtajn thanë se blerja e votës ...

ME SHUME
22 Jun
0

Basha: Qëndrimi ynë mbetet zbatimi i plotë i rekomandimit 88 të Komisionit të Venecias. Refuzuesi është Edi Rama sepse është armik i drejtësisë së pavarur

Duke avancuar në mënyrë të njëanshme në Parlament kërkesën për të miratuar një draft kushtetues që e kap politikisht drejtësinë, Edi Rama është vetëdenoncuar si armiku i Reformës në Drejtësi. Një parlament legjitim me pjesëmarrje opozitare nuk mund dhe nuk do ...

ME SHUME
22 Jun
0

Kopshti i dhunës ndaj të miturit, si Shqipëria ku sundon Edi Rama

Skandali i dhunimit të fëmijës në kopshtin privat në Tiranë, u thellua dje kur vetë me gojën e saj Ministrja e Arsimit refuzoi të mbajë përgjegjësitë e saj, edhe pse ky institucion ishte i palicencuar në zemër të kryeqytetit. Sipas ...

ME SHUME
21 Jun
0

Basha me misionin e FMN-së: 9% taksë e sheshtë, 15% TVSH, 150 milionë euro investime për bujqësinë,investime që hapin vende pune, anullimi që muajin e parë të koncesioneve korruptive në bllok

Rritja e taksave si dhe skemat korruptive të koncesioneve kanë zhytur vendin në krizë Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha  pati sot një drekë pune me shefen e misionit të FMN për Shqipërinë zonjën, Anita Tuladhar dhe  përfaqësuesin e FMN në ...

ME SHUME
21 Jun
0

PD do të kompensojë qytetarët që humbin pronat nga fadromat e paligjshme të Edi Ramës

Sekretari për Aksionin Qytetar, Salianji, takohet më banorët e Vlorës: Zyrtarët që po sjellin këtë rrënim do mbajnë përgjegjësi para ligjit Prej dy ditësh me urdhër të Edi Ramës, IKMT po rrënon pronat e qytetarëve të Vlorës, pa paralajmërim, në ...

ME SHUME
20 Jun
0

Neni 88 i Venecias është themeli, s’mund të ndërtohen mure pa të

“Kjo mbledhje ka vlerën zero. Eshtë vlerë zero sepse ne kemi bërë shumë të qartë, Partia Demokratike, opozita, është shprehur qartë, pa dakordësuar themelet, që do të thotë, draftin kushtetues, është tërësisht e kotë që të ngremë mure nëpërmjet ligjesh ...

ME SHUME
19 Jun
0

Përgjimi i paligjshëm, krimi i krimeve, Rama nuk do ta mbyllë dot këtë aferë

Përgjimi i paligjshëm nuk është një nga tenderat e Beqës, apo pazaret e Ahmetajt, që Edi Rama shpreson ti mbyllë me planin që ka për të kapur e për të vënë nën kontroll çdo prokuror e gjykatës. Nuk është as ...

ME SHUME
19 Jun
0

Rama forcon vëllazërinë e krimit, asnjë fjalë për nënkryetarin e partisë që qëllon me armë, asnjë fjalë për kryetarin e partisë që e largon nga skena e krimit

Edi Rama nuk ka ndërmend të largohet nga vëllazëria e krimit, përkundrazi po e thellon lidhjen me ta, duke i siguruar Rroshit daljen nga qelia, dhe duke u dhënë zemër banditëve të tij të shtijnë me armë në mes të ...

ME SHUME