Category Archives: Lajmi fundit

02 Dec
0

“150 milionë USD nga oligarkët”. Basha propozon planin emergjent me 3 pika. “Vlerësimi i banesave mund të mbarojë për 10 ditë”

“150 milionë USD nga oligarkët”. Basha propozon planin emergjent me 3 pika. “Vlerësimi i banesave mund të mbarojë për 10 ditë” KOMUNIKIMI ME GAZETARËT I KRYETARIT TË PARTISË DEMOKRATIKE, LULZIM BASHA, PAS VERIFIKIMIT TË GJENDJES SË RËNDË NË LAGJEN 7, ...

Me Shume
25 Nov
0

PD përshëndet ngritjen e SPAK-ut. “është mekanizimi i duhur kushtetues për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin.

 DEKLARATË E SEKRETARIT TË PËRGJITHSHËM TË PARTISË DEMOKRATIKE, GAZMENT BARDHI.   PD përshëndet ngritjen e SPAK-ut. “është mekanizimi i duhur kushtetues për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin.” Sot, Shqipëria ka një shans real për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin ...

Me Shume
24 Nov
0

 “Zgjedhje të lira e të ndershme, drejtësi e pavarur, ndëshkim krimit dhe korrupsionit”. Basha bën bilancin e takimeve me drejtuesit më të lartë të BE. “Shqipëria duhet të përmbushë kushtet për anëtarësim”

“Zgjedhje të lira e të ndershme, drejtësi e pavarur, ndëshkim krimit dhe korrupsionit”. Basha bën bilancin e takimeve me drejtuesit më të lartë të BE. “Shqipëria duhet të përmbushë kushtet për anëtarësim” “Mesazhet që sjell nga këto dy takime të ...

Me Shume
23 Nov
0

Integrimi europian, plotësimi i 9 kushteve për nisjen e bisedimeve, mbështetja për PD, programi ekonomik i PD në fokus të takimeve të kryetarit Basha në kongresin e CDU në Lajpcig.

Integrimi europian, plotësimi i 9 kushteve për nisjen e bisedimeve, mbështetja për PD, programi ekonomik i PD në fokus të takimeve të kryetarit Basha në kongresin e CDU në Lajpcig. DEKLARATA E PLOTË E KRYETARIT TË PARTISË DEMOKRATIKE, LULZIM BASHA, ...

Me Shume
21 Nov
0

PPE nxit partinë në pushtet dhe opozitën në Shqipëri të ndërmarrin të gjitha përpjekjet për të tejkaluar menjëherë krizë të thellë politike përmes dialogut dhe miratimin konsensual nga partitë politike, të një reforme elektorale në përputhje me rekomandimet e OSBE-ODIHR që shtron rrugën drejt zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

DEKLARATË E KRYETARIT TË PARTISË DEMOKRATIKE, LULZIM BASHA Jam i lumtur të ndaj me ju se Shqipëria dhe shqiptarët kanë mbështetjen e fortë të drejtuesve kryesorë të BE-së dhe kryetarëve të shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare. Kjo më është ...

Me Shume
21 Nov
0

Edi Rama po tenton të kapë e kontrollojë politikisht Gjykatën Kushtetuese. Kjo cënon besimin e qytetarëve tek Reforma në Drejtësi, në kundërshtim me qëllimin madhor që kishte dhe duhet të ketë Reforma në Drejtësi, që të shkëpuste drejtësinë nga politika. Kjo bie ndesh me kërkesën e partnerëve tanë ndërkombëtarë për drejtësi të pavarur.

Në përgjigje të interesit të gazetarëve mbi çështjen e Gjykatës Kushtetuese, në emër të Partisë Demokratike të Shqipërisë, Sekretari i Përgjithshëm z. Gazment Bardhi, ka këtë reagim: Lidhur me debatin për Gjykatën Kushtetuese, rikonfirmojmë qëndrimin se Edi Rama po tenton ...

Me Shume
21 Nov
0

Nuk ka rritje reale për buxhetin e shëndetësisë. Pjesa dërrmuese e tij do të shkojnë për të paguar 4 koncesione dhe 37 milionë euro në vit për 2-3 njerëz që i shërbejnë pushtetit të korruptuar e të kriminalizuar të Edi Ramës.       

·Nuk ka rritje reale për buxhetin e shëndetësisë. Pjesa dërrmuese e tij do të shkojnë për të paguar 4 koncesione dhe 37 milionë euro në vit për 2-3 njerëz që i shërbejnë pushtetit të korruptuar e të kriminalizuar të Edi ...

Me Shume
21 Nov
0

Mirënjohje PPE-së për vëmendjen e veçantë ndaj Shqipërisë, përkrahjen për integrimin e vendit në BE dhe mesazhin se rruga e Shqipërisë drejt Europës kalon nga zgjidhja e krizës me zgjedhje të lira dhe të ndershme

DEKLARATË E KRYETARIT TË PARTISË DEMOKRATIKE, LULZIM BASHA Kriza sa vjen dhe thellohet, zgjidhja e vetme janë zgjedhjet e lira! Mirënjohje Partisë Popullore Europiane për vëmendjen e veçantë ndaj Shqipërisë, përkrahjen për integrimin e vendit në BE dhe mesazhin se ...

Me Shume
21 Nov
0

Rezoluta për Shqipërinë, PPE: Zgjidhni krizën politike, bëni zgjedhje të lira e të ndershme!

Rezolutë e Kongresit të Partisë Popullore Europiane. • Duke mbajtur parasysh përfundimet e Këshillit Europian për Shqipërinë në 17-18 Tetor 2019 dhe Raportin e OSBE/ODIHR të 5 Shtator 2019; • Duke njohur përkushtimin e fortë dhe të palëkundur të Partisë ...

Me Shume
21 Nov
0

Presidenti i ri i PPE Donald Tusk i gatshëm për të ndihmuar Shqipërinë në vendosjen e standardit të BE, zgjedhje të lira dhe të ndershme

Pata kënaqësinë të bashkëbisedoja dhe t’i uroja suksese Presidentit të ri të Partisë Popullore Europiane, Donald Tusk, një mbështetës i jashtëzakonshëm i Shqipërisë dhe shqiptarëve në rrugën e integrimit në BE. Ndava me Presidentin Tusk vendosmërinë time për të luftuar ...

Me Shume