fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

31 Oct
0

Berisha: Shkelja e konsensusit, akti më i rëndë në tërë ekzistencën e pluralizmit

Deklaratë për media e Prof. Dr. Sali Berisha: Në historinë 23-vjeçare te marrëdhënieve te forcave të mëdha politike, ky është akti më i rëndë në tërë ekzistencen e pluralizmit. Të gjithë ata që kanë ndjekur zhvillimet e vështira demokratike në ...

Me Shume
31 Oct
0

Halimi: Gjykata Kushtetuese të shpallë si antikushtetues aktin normativ

Deklarata për media e deputetit të Partisë Demokratike Eduard Halimi në Gjykatën Kushtetuese: Depozituam në emër të Grupit Partlamentar të Partisë Demokratike, Partisë Republikane, Grupit Parlamentar të Partisë për Drejtësi, Unitet dhe Integrim, kërkesën për shpalljen si antikushtetues të aktit ...

Me Shume
31 Oct
0

Prishja e konsensusit, Basha: Pabesi burracakësh, tani flasim me qytetarët

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, në konferencën për media mbajtur pas mbledhjes së Grupit Parlamentar të PD-së, theksoi se: “Rama i ka ngulur thikën konsensusit. I ka ngulur thikën një vlere që publiku shqiptar dhe bashkësia ndërkombëtare e kërkojnë  ...

Me Shume
31 Oct
0

Basha: Opozita shqiptare, në mbështetje të administratës publike

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, priti sot në takim Dr. Ernst Reichel, Drejtor i Drejtorisë për Vendet e Evropës Juglindore në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Republikës Federale të Gjermanisë, i cili shoqërohej edhe nga Ambasadori i Gjermanisë ...

Me Shume
31 Oct
0

Basha: Rama ekzekutoi konsensusin, po riciklon konfliktin politik

Deklaratë për shtyp e Kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha: Mbrëmë, me një akt të njëanshëm anti-kushtetues dhe në mungesë totale transparence, Edi Rama shpalli shfuqizimin gjashtë mujor të ligjit “Për nëpunësin civil”, i miratuar me konsensus dhe unanimitet në ...

Me Shume
31 Oct
0

Koncensionet, Mima: Qeveria zgjedh rrugën e anulimit bazuar vetëm në datën 0

Konferencë për shtyp e deputetit të Partisë Demokratike, Florion Mima: Ashtu siç kishim paralajmëruar, Qeveria e Rilindjes, vijoi dje me anulimin e shumë koncesioneve në hidroenergjetikë, procedurat e të cilave kishin muaj e ndoshta edhe vite që kishin nisur e ...

Me Shume
31 Oct
0

Bumçi: Mazhoranca, spastrim në shërbimin e jashtëm, hiqen 6 konsuj

Prononcim për media e deputetit të Partisë Demokratike Aldo Bumçi në Kryesinë e Kuvendit të Shqipërisë: Fushata e spastrimeve në administratë ka përfshirë edhe shërbimin e jashtëm. Këto ditë janë pushuar nga puna disa konsuj, përfaqësues tonë në botë. Janë ...

Me Shume
31 Oct
0

Vorpsi: Drejtor i Albpetrolit, personi më i afërt dhe i besuar i Koço Kokëdhimës

Deklaratë për media e zëdhënëses së Partisë Demokratike Laura Vorpsi: Emërimi i sotëm i drejtorit të Albpetrol është shembulli i skemës që ka kryeministri Rama për të vënë asetet kombëtare, shërbimet, dhe pasuritë e shqiptarëve në duart e klanit të ...

Me Shume
31 Oct
0

Basha: Vënia në pikëpyetje e zbatueshmërisë së ligjit, akt destabilizues për vendin

Tre gënjeshtrat e Ramës për të justifikuar shtyrjen e hyrjes në fuqi të ligjit për nëpunësin civil Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, deklaroi sot se Edi Rama u justifikua dje me 3 gënjeshtra për shtyrjen e hyrjes në fuqi ...

Me Shume
31 Oct
0

Bylykbashi: Rama kërkon të shtyjë dhe jo të zbatojë “Ligjin për nëpunësin civil”

Deklaratë për shtyp e deputetit të Partisë Demokratike Oerd Bylykbashi: Kur na ndajnë më pak se 36 orë nga hyrja në fuqi e Ligjit për Nëpunësin Civil, Rama po tenton në mungesë të plotë transparence të shkelmojë konsensusin e arritur ...

Me Shume