Category Archives: Lajmi fundit

15 Shk
0

Njoftim për takimet e Kryetarit Basha me deputetët gjermanë dhe britanikë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, priti në takime të veçanta raporterin e Grupit Parlamentar CDU/CSU në Bundestag z. Thorsten Frei dhe anëtarët e Parlamentit Britanik, John Whittingdale dhe Martin Vickers.   Deputeti gjerman Frei ishte me mision faktmbledhës për ...

Read More
13 Shk
0

Vota pro e PD-së për miratimin konsensual të deklaratës së Komitetit të Stabilim Asociimit me Bashkimin Europian është kontribut për avancimin e integrimit europian të vendit

Vota pro e PD-së për miratimin konsensual të deklaratës së Komitetit të Stabilim Asociimit me Bashkimin Europian është kontribut për avancimin e integrimit europian të vendit.  Në deklaratën e përbashkët janë përfshirë disa nga shqetësimet kryesore të opozitës që nga ...

Read More
12 Shk
0

Rënia e tavanit tek shkolla “Osman Myderizi” tregoi Tiranën e vërtetë

Sot qytetarëve dhe mediave u kemi kërkuar të njohin një Tiranë tjetër. Një Tiranë e cila është shumë e ndryshme nga Tirana që qytetarët shohin përditë, nga Tirana që serviret nga propaganda e pushtetit dhe Bashkisë Tiranë, Tirana e ndriçimit, ...

Read More
12 Shk
0

Komunikimi i Kryetarit të PD, Lulzim Basha, pas mbledhjes së Grupit Parlamentar

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike ka  marrë sot vendimin të dorëzojë kërkesën për një Komision Hetimor për çështjen e drogës dhe çështjen e Sajmir Tahirit, që është e njëjta çështje faktikisht. Kjo kërkesë ka marrë edhe mbështetjen e grupeve të tjera ...

Read More
11 Shk
0

Deklarata e kreut të Departamentit të Mjedisit në PD, Jamarbër Malltezi

Edi Rama dhe Blendi Klosi nxituan të mbyllin me një deklaratë ndjese çështjen e ndërtimit të hidrocentraleve tek Kanionet e Osumit. Por të dy luajnë teatër me Shqiptarët. Letra e publikuar në media e ish Kryetarit të Kuvendit Ilir Meta, ...

Read More
10 Shk
0

Deputetet e PD-së Pampuri, Duma dhe Hajdari në familjet e përjashtuara nga ndihma ekonomike

Qeveria përjashton nga ndihma ekonomike më shumë se 20 mijë familje të varfra.  PD ofron ndihmë ligjore për familjet e përjashtuara dhe i kërkon transparencë Ministrisë.  Që prej 2013-ës PS ka përjashtuar nga ndihma 55 mijë familje të varfra. Deputetet ...

Read More
10 Shk
0

Mosdhënia e pagës për 15 mijë pedagogë dhe staf të universiteteve është shpërdorim i detyrës nga Ministrja e Arsimit. Ligji i Arsimit të Lartë ka dështuar.

Deklarata e plotë e Kryetares së Komisionit të Arsimit, Albana Vokshi, për pagat e pedagogëve  Sot është data 10 shkurt dhe asnjë pedagog dhe staf në universitetet publike, nuk kanë marrë ende pagat. Janë 15 mijë familje, të cilave qeveria u ...

Read More
09 Shk
0

Deklaratë e Kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha pas shpalljes nga Komisioni Europian të Strategjisë për Ballkanin Perëndimor

Shqipëria në BE është aspirata më e lartë e gjithë shqiptarëve. Shqiptarët duan të jenë pjesë e vërtetë e Europës. Partia Demokratike e do Shqipërinë në BE. Unë personalisht dhe bashkëpunëtorët e mi kemi lobuar dhe vazhdojmë të punojmë me ...

Read More
09 Shk
0

Votimi në parlament është nul. Që lista të legjitimohej, duhej prania e të paktën 94 deputetëve. Vendimet e KLGJ/KLP me këta anëtarë do të jenë të pavlefshme. 

Bylykbashi: Proçesi dhe votimi antikushtetues për KLGJ/KLP varrosi përfundimisht Reformën në Drejtësi, duke çuar përpara skemën e Ramës për kapjen e sistemit.  Bylykbashi: Votimi në parlament është nul. Që lista të legjitimohej, duhej prania e të paktën 94 deputetëve. Vendimet ...

Read More
09 Shk
0

Shqipëria eksporton krim, drogë dhe emigracion të paligjshëm

Prej 5 vjetësh Shqipëria nuk ka një kryeministër sovran, por një njeri, i cili shantazhohet lehtësisht. Vendimet e tij merren në funksion të dosjeve, ku Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, figuron se ka takuar mafiozë në zë në Itali dhe ...

Read More