Category Archives: Lajmi fundit

19 Jan
0

Basha: Sesioni i ri parlamentar, beteja më të forta me qeverinë dhe të keqen e lidhur me të‏

Fjala e kryetarit të Partisë Demokratike në mbledhjen e Grupit Parlamentar. Përshëndetje të nderuar deputetë, Sot hapet sesioni i ri parlamentar. Rifillon për Partinë Demokratike, për grupin tonë parlamentar dhe për  gjithë opozitën një betejë e re, akoma më e ...

Read More
19 Jan
0

Basha: Sesioni i ri parlamentar, beteja më të forta me qeverinë dhe të keqen e lidhur me të‏

Përshëndetje të nderuar deputetë, Sot hapet sesioni i ri parlamentar. Rifillon për Partinë Demokratike, për grupin tonë parlamentar dhe për  gjithë opozitën një betejë e re, akoma më e fortë se betejat që kemi zhvilluar deri tani, jo sepse kështu ...

Read More
19 Jan
0

Taksat e Ramës e bëjnë karburantin në Shqipëri më të shtrenjtin në botë

Deklaratë e Jorida Tabakut mbi shqetësimin e qytetarëve shqiptarë që paguajnë karburatin më të shtrenjtë në botë, edhe pse çmimi i naftës dhe benzinës është ulur kudo. Rritja e përsëritur e taksës së qarkullimit ndikon drejtpërdrejt në xhepat dhe ekonominë ...

Read More
18 Jan
0

Qeveria mbylli sytë dhe veshët për një vit rresht për fabrikën e kokainës

Partia Demokratike denoncon lidhjet e trafikantëve me deputetë e zyrtarë të lartë të qeverisë, që po konfirmohen cdo ditë nga faktet e reja për lehtësinë që ka gjetur grupimi kriminal në aktivitetin e tij. Thirrje prokurorisë për hetim të thellë ...

Read More
18 Jan
0

205 milionë lekë drita të papaguara, ligji nuk vepron ndaj mikut dhe deputetit të Edi Ramës e Ilir Metës

Partia Demokratike denoncon pabarazinë para ligjit që ka krijuar Edi Rama. Qytetarët e pamundur janë në errësirë ose në burg për dhjetë mijë lekë të vjetra, deputeti biznesmen, Pirro Kapurani, pronar i fabrikës së tjegullave dhe tullave, nuk preket edhe ...

Read More
17 Jan
0

Zyrtarisht hidhen poshtë gënjeshtrat dhe mburrjet e Ramës për fabrikën e kokainës

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka sqaruar se aksioni u krye nga ky institucion në bashkëpunim me partnerët gjermanë që sollën informacionin. Edi Ramës i mbetet të përgjigjet për shqetësimin që kanë qytetarët për ngritjen e fabrikës dhe lidhjet e ...

Read More
17 Jan
0

Opozita, aksion qytetar për të ulur çmimin e naftës

Deputetja Tabaku denoncon faktin se çmimi i naftës për qytetarët shqiptarë mbahet nga qeveria dhe oligarkët e saj më i shtrenjti në rajon dhe më gjërë. Paralajmërohet nisja e një aksioni me cdo mjet demokratik për të detyruar qeverinë të ...

Read More
17 Jan
0

Gratë demokrate, standard të ri në përfaqësim

Lidhja e Demokratike e gruas dhe fondacioni Konrad Adenauer nxisin rritjen e përfaqësimit të grave në politikë. E ftuar Doris Pack, e cila kërkoi më shumë hapësira për gratë dhe të rinjtë në politikë dhe vendimmarrje “Sot pata kënaqësine dhe ...

Read More
16 Jan
0

Rama mburret me suksesin e policive europiane, por nuk bën transparencë për lidhjet e trafikantëve me qeverinë

Ndërtimi i fabrikës së kokainës e në zemër të vendit e ka kthyer Shqipërinë në Kolumbi të Europës. Prej një viti trafikantët gjetën të gjithë lehtësitë që u duheshin, autoritetet mbyllën sytë dhe veshët. Po të ishte për Edi Ramën, ...

Read More
15 Jan
0

Basha pret ambasadorin e ri të SHBA Donald Lu: Mbështetja e SHBA, jetike për arritjet e Shqipërisë dhe kombit shqiptar

Kryetari i Partisë Demokratike z. Lulzim Basha priti sot ambasadorin e ri të SHBA në Shqipëri, z.Donald Lu, të cilit i uroi mirëseardhjen në Shqipëri. Duke vënë në pah ndjenjat e miqësisë dhe mirënjohjes së shqiptarëve për Shtetet e Bashkuara ...

Read More