fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

01 Oct
0

Forumi i Grave të PPE; Të ndalet shit-blerja e votës, duhet reformë zgjedhore

Kryetarja e Lidhjes Demokratike të Gruas së Shqipërisë, Albana Vokshi mori pjesë në Akademinë e Forumit të Grave të Partive Popullore Europiane që u mbajt në Nice të Francës, nën kujdesin e Presidentes Doris Pack. Deputetja e Partisë Demokratike deklaroi ...

ME SHUME
01 Oct
0

Prononcimi i kryetarit të PD, Lulzim Basha në 10 vjetorin e vdekjes së At Zef Pllumit

Bashkë me z Bumçi vizituam sot një ekspozitë të hapur nga vëllezërit françeskanë me rastin e 10 vjetorit të ndarjes nga kjo botë e At Zef Pllumit. I rekomandoj kujdo që nuk e ka parë këtë ekspozitë, të vijë e ...

ME SHUME
29 Sep
0

Basha me FMN: Taksat e larta, burokracia dhe korrupsioni pengojnë rritjen ekonomike dhe investimet e huaja

Shefja e misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Shqipërinë, Anita Thuludhar dhe përfaqësuesi i përhershëm i FMN në Tiranë, Jens Reinke shprehën vlerësimet e tyre për rolin e opozitës në mbikëqyrjen dhe kontrollin e qeverisë gjatë katër viteve të shkuara, ...

ME SHUME
28 Sep
0

Përgjigjja në Parlament e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndaj Edi Ramës

Domethënë ti ia paske çuar me mesazh atë fjalim të mizershëm Fatmir Xhafës. Kush tjetër?! Jo e vërteta e tmerrshme e shqiptarëve, jo ankthi dhe tmerri i qytetarëve të Elbasanit, Shkodrës, Lezhës, Durrësit, Shijakut, të Vlorës, të Fierit: teksa shohin ...

ME SHUME
28 Sep
0

Përgjigjja në Parlament e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndaj Fatmir Xhafajt

Çfarë kuptuam nga z. Ministër i Brendshëm?! “Problemi është opozita. Opozita po nxin vendin.” Kjo më kujton thënien e famshme popullore: “Kur gishti tregon hënën, budallai tregon gishtin!” Problemi nuk është opozita. Problemi nuk është shpallja botërisht e të vërtetës:  ...

ME SHUME
28 Sep
0

Fjala në Parlament e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha

Zonja dhe zotërinj, Të nderuar bashkëqytetarë, Dua t’a nis këtë fjalë me një histori të ditës: Dhëndri i një kryebashkiaku bashkë me disa banditë ushtron dhunë mbi policinë dhe rrezikon jetën e disa policëve. Prokuroria nis hetimet dhe urdhëron policinë ...

ME SHUME
27 Sep
0

Basha pret Haradinajn: Mbështetje e plotë dhe e gjithanshme e PD për sfidat e Kosovës dhe integrimin e saj euroatlantik​

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti sot Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, në një takim të ngrohtë dhe miqësor. Lulzim Basha i uroi suksese z.Haradinaj në detyrën e re dhe me shumë përgjegjësi në drejtimin e qeverisë së Kosovës. ...

ME SHUME
26 Sep
0

Sabotimi i buxhetit për vettingun nga Rama: Nuk mund të jesh edhe me bandat, edhe me drejtësinë!

Prononcim per mediat i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha   Dje kemi patur një mbledhje të gjatë të grupit parlamentar ku kemi diskutuar për rendin e ditës në seancë plenare. Por çështja më e rëndësishme e diskutuar ka qenë ...

ME SHUME
24 Sep
0

Sarajevë, Vokshi: Në Tiranë qeverisin oligarkët, gratë viktima të korrupsionit

Kryetarja e Lidhjes Demokratike të Gruas, deputetja Albana Vokshi ngriti shqetësimin për statusin e rënduar të grave dhe vajzave në Shqipëri për shkak të korrupsionit të madh në të gjitha nivelet e qeverisjes. Duke folur në Konferencën Rajonale për të ...

ME SHUME
24 Sep
0

Basha me ekipin e Kristiandemokratëve holandezë; Mbështetje për aksionin opozitar dhe alternativën e PD

Kryetari i Partisë Demokratike, z.Lulzim Basha priti në një takim një ekip të Fondacionit Eduardo Frei të partisë simotër Kristian Demokrate Holandeze CDA, i cili përbëhej nga z.Wouter Hoff, anëtar bordi dhe financier i EFF; znj.Hillie van de Streek, Sekretare ...

ME SHUME