fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

31 Oct
0

PD, kërkesë kreut të Kuvendit, Paloka: Qeveria shkel ligjin, 90 milionë dollarë shpenzime luksi

Në Aktin Normativ Nr. 6, datë 4.10.2013 “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 119/2012 “Për buxhetin e vitit 2013”, Qeveria Rama ka miratuar nivelin e huamarrjes së re vjetore në shumën 240 milionë dollarë, ku mbi 90 milionë ...

ME SHUME
31 Oct
0

Bumçi: Qeveria po tallet me familjet e përmbytura

Apeli për ndihmë i të paktën 3 mijë banorëve të njësisë bashkiake nr. 11 vazhdon të injorohet nga qeveria. Prej 5 ditësh, këta banorë e kalojnë natën në qiell të hapur për shkak të shkatërrimit të gjithçkaje që kishin nga ...

ME SHUME
31 Oct
0

Kruja: Qeveria bën show, krimi trefishohet

Teksa Ministri i Brendshëm dhe drejtuesit e rinj të Policisë së Shtetit janë përfshirë në marrëzinë  e shkarkimeve kolektive, dhe në ethet e emërimit të oficereve të tyre besnikë, vjedhje, krime, aksidente, dhe vrasje po ndodhin çdo ditë në Shqipëri. ...

ME SHUME
31 Oct
0

Tabaku: Qeveria rrit borxhin për luksin e vet

Që nga data 4 tetor, përmes Aktit Normativ, Qeveria i ka lejuar vetes të marrë një borxh të ri prej 240 milionë dollarë. Borxh i cili merret i gjithi kryesisht nga tregu i brendshëm, duke i hequr mundësinë bizneseve të ...

ME SHUME
31 Oct
0

Të emëruarit në polici, Strazimiri: Të shkolluarit në Sigurimin e Shtetit, bëma kundër opozitës

Deklarata për media e deputetit të Partisë Demokratike Gent Strazimiri: Partia Demokratike denoncon shkarkimet masive në policinë shqiptare, si akt i një ndëshkimi kolektiv. Ministri i Brendshëm dhe drejtuesit e rinj të policisë po dështojnë të paraqesin motive apo arsye ...

ME SHUME
31 Oct
0

Shehu: Shifrat e FMN e BE, kunder panikut te qeverise per ekonomine

Deklarata e plotë e deputetit të PD-së z. Sherefedin Shehu: Raporti i Bashkimit Europian përgënjeshtron panikun që përhap Qeveria për situatën e rëndë ekonomike. Qytetarët të mos besojnë qeverinë por institucionet ndërkombëtare dhe Bashkimin Europian. Kryeministri Rama thotë që Shqipëria ...

ME SHUME
31 Oct
0

Reagimi i Partisë Demoktratike pas votimit antikushtetues te Aktit Normativ

Deklarata për mediat e zëdhënëses së PD-së, Laura Vorpsi: Dje, mazhoranca, në shkelje të hapur të Kushtetutës dhe praktikave të mira të qeverisjes, vulosi shkatërrimin e konsensusit. Pa u fashitur gëzimi i mbarë qytetarëve shqiptarë, për rekomandimin për marrjen e ...

ME SHUME
31 Oct
0

Emerimet e jashteligjshme ne Policine e Shtetit, PD dorezon padine ne Prokurori

Deklarata e plotë e deputetit të PD-së z. Arben Ristani, pas dorëzimit të padisë në Prokurorinë e Përgjithshme: Partia Demokratike paraqiti sot në Prokurorinë e Përgjithshme kallëzimin penal ndaj Kryeministrit Rama dhe ministrit Tahiri për veprën penale “Të shpërdorimit të ...

ME SHUME
31 Oct
0

Prishja arbitrare e ndërtimeve me leje, Turku: Shpjegime qeverisë

Deklarata e plotë e deputetit të PD-së z. Ardian Turku: Ditën e sotme, deputetët e PD-së në Komisionin e përhershme parlamentar të Veprimtarive Prodhuese, në bazë të nenit 7 të Kushtetutës të Republikës së Shqipërisë, si dhe nenet 32 dhe ...

ME SHUME
31 Oct
0

Bashkëbisedimi i sotëm i z. Sali Berisha me gazetarët

Së pari, shpreh kënaqësinë që ju takoj dhe që siparin e takimeve me shtypin e çelim për një ngjarje historike siç është statusi i vendit kandidat i rekomanduar për së dyti për Shqipërinë, dhe rekomandimi për hapjen e negociatave për ...

ME SHUME