Category Archives: Lajmi fundit

02 Dhj
0

Deputeti Luaçiano Boçi sjell fakte për braktisjen e banorëve të përmbytur në Polis të Elbasanit

Deputeti i qarkut të Elbasanit, Luçiano Boçi ka qëndruar pranë banorëve të Polisit, zonë e përmbytur dhe e shkatërruar nga dalja e shtratit të lumit Shkumbin. Në një status të tij në facebook, deputeti Boçi, ironizon kryeministrin Edi Rama se ...

Read More
02 Dhj
0

Bylykbashi në Katund të Ri: Dako abuzoi 8 milion euro për betonizim, asnjë qindarkë për pastrimin e kanaleve

Deputeti i qarkut të Durrësit, Oerd Bylykbashi, i cili po ndjek nga afër situatën e përmbytjeve në zonën bregdetare, thekson se kryetari i Bashkisë së këtij qyteti, Vangjush Dako, ka sjellë pasoja të rënda në përmbytjen e këtij qarku, me abuzimet e ...

Read More
01 Dhj
0

PD ngre ekip monitorimi

Partia Demokratike ka ngritur një ekip që merr informacione nga të gjitha njësitë administrative dhe po monitoron situatën e krijuar nga moti i keq. Në Qarkun e Shkodrës nuk raportohen përmbytje, por në disa njësi, si në Rrethina, Shosh, Gur ...

Read More
01 Dhj
0

Basha në Kamëz: Prioritet shpëtimi i njerëzve

Kryebashkiaku Mziu: Pa mbështetje nga qeveria, por shpëtuam 250 familje. Përmbytjet erdhën nga Bovilla Banorët: Këtë qeveri mos e pastë kush! Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua me disa prej familjeve të përmbytura në Bashkinë e Kamzës, ku ...

Read More
01 Dhj
0

Fiqiri Ismaili: Bashkia e Vorës në krye të detyrës. Përmbytja në autostradë për shkak të palmave dhe shkarkimit të liqenit Kashar

Kryetari i Bashkisë së Vorës, Fiqiri Ismaili, përgënjeshtroi Ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe Kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj se ai kishte braktisur qytetarët. Duke vizituar një nga zonat problematike, tek Liqeni i Marikajt, zoti Ismaili tha se ...

Read More
30 Nën
0

Basha: Rama të tërhiqet plotësisht nga kërkesa për shkarkimin e Kryetarit të KQZ. Marrëveshja e 18 Majit ka vdekur

Partia Demokratike e kundërshtoi aktin antikushtetues të Edi Ramës për shkarkimin e Kryetarit të KQZ Klement Zguri. Kryetari Basha tha se kërkesa duhet të hiqet jo vetëm nga kalendari 3 javor, por edhe nga programi i punës së Kuvendit, sepse ...

Read More
30 Nën
0

Qëndrimi i Kryetarit Basha për përmbytjet

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha propozoi shkurtimin e prezantimit të amendamenteve nga deputetët e PD në Kuvend, që qeveria dhe deputetët të shkojnë në terren pranë zonave të përmbytura. Për shkak se situata është në përkeqësim, Basha tha se ...

Read More
30 Nën
0

4 replikat e Kryetarit Basha me Edi Ramën në seancën e buxhetit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha replikoi disa herë me Edi Ramën në Parlament për të denoncuar buxhetin si shërbim për pastrimin e parave të pista të krimit e drogës dhe si shërbim për oligarkët. “Pas çdo politike gjoja publike, ...

Read More
29 Nën
0

16 amendamentet e Partisë Demokratike për Buxhetin 2018

·       Amendament për ndryshimin e shkallës së Tatim Fitimit në 9% (Edmond Spaho) Raportet ndërkombëtare tregojnë se Shqipëria ka taksa të larta. Barra fiskale në Shqipëri është 37.% dhe ky është një nga shkaqet e largimit të investitorëve të huaj. Dhoma e ...

Read More
29 Nën
0

Deklarata e Kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas mbledhjes me grupin parlamentar për 16 amendamentet e deputetëve demokratë

 ·        Projektbuxheti 2018 duhet të jetë akti i fundit i kësaj qeverie, të cilin ne nuk duhet ta lejojmë të zbatohet. Për ndalimin e projektit mafioz, PD paraqiti amendamentet e veta në Kuvend.   ·        Amendamentet synojnë zhbërjen e sistemit kriminal të taksave, ...

Read More