Category Archives: Lajmi fundit

08 Dhj
0

8 dhjetor, kthimi tek rrënjët e lirisë

Partia Demokratike organizoi në Qytetin Studenti një forum të hapur me dëshmi e kujtime nga lëvizja studentore e dhjetorit ’90. Mesazhi i lirisë dhe i Shqipërisë Europiane mbetet aktual dhe një thirrje për rininë e sotme që të jetë aktive ...

Read More
08 Dhj
0

Dita e bardhë e 8 dhjetorit – epoka e re e lirisë

Mesazhi i Kryetarit të Partisë Demokratike në ditën e Rinisë.  Basha: “Nderim, mësim, reflektim. Ky është 8 dhjetori ynë. Kam kënaqësinë e madhe të njoftoj se pas pak javësh starton viti i njezët e pesë vjetorit të lëvizjes demokratike studentore, ...

Read More
08 Dhj
0

Qytetarët e pamundur në errësirë, oligarkët debitorë të favorizuar

Deputetja Tabaku denoncon rastin e kryetarit të komunës së Edi Ramës, faturat e të cilit janë anomalisht të ulëta, deri në 1 mijë e 100 lekë të vjetra në muaj. Megjithë favorizimin që i bën oligarkut lokal OSHEE, ai sërish ...

Read More
07 Dhj
0

Edi Rama zyrtarisht po rrit çmimin e energjisë në errësirë e pa transparencë‏

Deklaratë e Enno Bozdos për rritjen e cmimit të energjisë elektrike. Zyrtarisht qeveria ka kërkuar të rrisë çmimin e energjisë elektrike me 22 përqind. Nga ana tjetër, kompania OSHEE, 100 përqind në pronësi të qeverisë, pra përsëri qeveria, kërkon një ...

Read More
07 Dhj
0

Kundër ligjit, duke fyer çdo mësues, Rama bën raprezalje klienteliste në arsim

Deputeti Pollo e cilëson shkelje të ligjit testin që organizoi kryeministri, për interesa klienteliste. Eshtë e përcaktuar se kandidati për mësues kalon në një proces konkurimi, në shkollën ku dëshiron të punojë dhe që ka post vakant. Janë mësuesit e ...

Read More
06 Dhj
0

Korrupsion dhe dhunë policie me tokat në Sarandë

Banorët e fshatit Xarë ofruan dy herë më shumë për të marrë tokat, po qeveria ia bëri dhuratë Kokëdhimës. Policia presion që fermerët të mos denoncojnë. Salianji: Akt skandaloz korruptiv dhe shkelje të të drejtave të banorëve.  Partia Demokratike denoncon ...

Read More
06 Dhj
0

Nafta, më shtrenjtë se në gjithë botën për interesat e Ramës dhe Metës

Deklaratë e këshilltarit të Grupit Parlamentar për Financat, Dorian Teliti. Tregtarët e lidhur me dyshen Rama-Meta, e blejnë sot karburatin 40 përqind më lirë dhe e shesin 40 përqind me shtrenjtë për qytetarët tanë. Me këtë skemë, çdokush varfërohet gjithnjë ...

Read More
06 Dhj
0

Edi Rama e pranon zyrtarisht se do rrisë çmimin e energjisë elektrike

Deklaratë e drejtueses së Departamentit të Energjisë dhe Burimeve Natyrore, Zana Guxholli. Rritja e çmimit do të jetë rreth 4.6 lekë për kilovat orë, pra rreth 22 për qind më shumë dhe do të prekë 75 përqind të popullsisë, pjesën ...

Read More
06 Dhj
0

Basha-Soros: Shqipëria ka arritur standarde, Rama-Meta po na kthejnë pas

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti sot George Soros, në një takim ku u diskutua mbi situatën aktuale dhe sfidat e Shqipërisë. Kreu i Partisë Demokratike tha se Shqipëria ka bërë një përparim domethënës në këto 23 vite, por ...

Read More
05 Dhj
0

Rama-Meta dhe klientela e tyre e mbajnë çmimin e naftës në Shqipëri më të lartin në botë

Deklaratë e kryetarit të Partisë Demokratike: Ka vetëm një vend në Europë dhe në planet ku  rënia 40 përqind e çmimit të karburanteve  në  tregun global nuk reflektohet thuajse fare në çmimet e karburanteve në tregun e brendshëm. Ky vend ...

Read More