fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

31 Oct
0

PD:Kallëzim penal për Ramën dhe Tahirin për shpërdorim detyre dhe shkelje të ligjit për Policinë

Deklarata për media e deputetit të PD-së Arben Ristani: Dje denoncuam para qytetarëve shqiptarë, goditjen shkatërrimtare të trupës drejtuese profesioniste të Policisë së Shtetit, e cila u zhbë brenda natës. Po brenda natës, Kryeministri dhe Ministri i Brendshëm, rikthyen në ...

Me Shume
31 Oct
0

Shehu: Financat publike po shkojnë drejt greminës

Prezantimi nga konferenca për media e deputetit të Partisë Demokratike Sherefedin Shehu: Akti për destabilizimin e financave publike: Rama i ndërgjegjshëm për qeverisjen arbitrare, fshehu aktin per ndryshimin e buxhetit 2013. • Më 4 tetor, e miratoi Aktin Normativ për ...

Me Shume
31 Oct
0

Rushaj: “Rritja e deficitit”, mekanizëm për abuzim me fondet publike

Ish zv-Ministri i Financave Alfred Rushaj e ka konsideruar deklaratën e qeverisë, se deficiti i të ardhurave në këtë vit do jetë mbi 39 mld lekë, si tentativë për të mbuluar në rastin më të mirë paaftësinë e saj në ...

Me Shume
31 Oct
0

Basha: S’mund të ketë mirëkuptim për aktin antikushtetues që prishi konsensusin

Prononcimi për media i Kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha në selinë e PD-së: Pikë së pari nuk ka asnjë ndryshim, akti normativ thika që i nguli në shpinë konsensusit katër orë para hyrjes së ligjit në fuqi në errësirë, ...

Me Shume
31 Oct
0

Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të Presidentit të PPE Wilfried Martens

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha i ka dërguar një mesazh ngushëllimi, kryetarit të Grupit të PPE, Joseph Daul, për ndarjen nga jeta të Presidentit të PPE Wilfried Martens. Zoti Basha ka vlerësuar kontributin e tij të pazëvendësueshëm, si krijues ...

Me Shume
31 Oct
0

Bylykbashi: Rama po rikthen modelin e emërimeve politike në institucionet e drejtësisë

Deklaratë për media e deputetit të PD-së Oerd Bylykbashi: Sot mazhoranca socialiste, pasi e kaloi me nxitim në Komisionin e Ligjeve, voton kandidaturën e zotit Sokol Como si anëtar te Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Zoti Sokol Como, ish zëvendës ...

Me Shume
31 Oct
0

Ristani: Ndëshkohen kolektivisht drejtuesit e policisë

Deklaratë për media e deputetit të PD-së Arben Ristani: E ashtuquajtura rilindje e policisë së shtetit nuk është asgjë më shumë se goditje shkatërrimtare e organizatës së policisë brenda natës. Ky veprim i paprecedent i likuidimit të profesionistëve që asgjësuan ...

Me Shume
31 Oct
0

Basha: Opozita e unifikuar, u dhunua konsensusi i 30 majit

Prononcimi për media i Kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha pas takimit me Ambasadorin e Bashkimit Europian në Tiranë Ettore Sequi dhe aleatët: Ky ishte një takim me të gjithë Kryetarët e Partive Parlamentare opozitare, ku bëmë edhe një herë ...

Me Shume
31 Oct
0

Ristani: Rama mbron ndërtimet pa leje të Koços dhe Abazit

Deklaratë për shtyp e deputetit të Partisë Demokratike Arben Ristani: Qeveria e “Rilindjes” e kryerilindasit Rama, që në ditët e para të pushtetit të saj, tregoi qartësisht në sytë e shqiptarëve, alergjinë për shtetin, ligjin dhe institucionet. Përveç të tjerave, ...

Me Shume
31 Oct
0

Basha takon Ministren e Punëve të Jashtme të Italisë Emma Bonino

Kryetari i opozitës z. Lulzim Basha zhvilloi një takim të veçantë me Ministren e Punëve të Jashtme të Republikës së Italisë znj. Emma Bonino. Gjatë bisedës u diskutua në lidhje me bashkëpunimin e ngushtë mes Shqipërisë dhe Italisë dhe mbështetjen ...

Me Shume