fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

09 Sep
0

Kryengritja e Postribës kundërshtoi sistemin gjakatar që po instalohej në Shqipëri 73 vite më parë. I njëjti sistem është ngritur edhe sot në Shqipëri, i cili cënon të drejtën themelore të njeriut, për të zgjedhur i lirë.

Kryengritja e Postribës kundërshtoi sistemin gjakatar që po instalohej në Shqipëri 73 vite më parë. I njëjti sistem është ngritur edhe sot në Shqipëri, i cili cënon të drejtën themelore të njeriut, për të zgjedhur i lirë.   Ajo rezistencë ...

Me Shume
09 Sep
0

Basha përkujton 73 vjetorin e Kryengritjes se Postribës: Sot, në vend të ndjesës, po shohim një paradë krenarie të xhelatëve, e cila fatkeqësisht ka frymëzim shtetëror

Në 73-vjetorin e Kryengritjes madhështore të Postribës, 9 shtatorin e 1946-s, çdo shqiptar patriot përkulet me nderim para qindra burrave, intelektualëve, malësorë e klerikë të të gjitha besimeve, që frymëzuan e u ngritën në të parën kryengritje antikomuniste në Europë. ...

Me Shume
07 Sep
0

Ndryshimi i ligjit të pushtetit lokal, që zhbën shumicën e cilësuar për tjetërsimin e pronave, është grabitja më e rëndë me ligj e pronës së bashkive.

• Ndryshimi i ligjit të pushtetit lokal, që zhbën shumicën e cilësuar për tjetërsimin e pronave, është grabitja më e rëndë me ligj e pronës së bashkive. • Heqja e shumicës së cilësuar shkon paralel me ligjin tjetër korruptiv, të ...

Me Shume
07 Sep
0

“Prokuroria gënjeu për gjurmët e gishtërinjve”. PD kërkon transparencë për veprimet e Prokurorisë për çështjen e Agim Kajmakut dhe pret përgjigje për 3 pyetje kyçe.

Partia Demokratike i kërkoi Prokurorisë dokumentacionin e plotë për çështjen e verifikimit të Agim Kajmakut, i arrestuar dhe i kërkuar në Greqi me emrin Jorgo Toto për një krim që dënohet me 10 vjet burg. Duke shfrytëzuar të drejtën që ...

Me Shume
06 Sep
0

Shqiptarëve në 30 qershor, sipas OSBE/ODHIR, nuk iu dha mundësia të zgjidhnin

Për herë të parë në historinë e vëzhgimit të zgjedhjeve nga OSBE/ODIHR në raportin final, nuk specifikohet që zgjedhjet ishin demokratike, që zgjedhjet ishin legjitime apo që zgjedhjet përmbushën standardet ndërkombëtare   Raporti specifikon shprehimisht: Se veprime dhe sjellje të ...

Me Shume
06 Sep
0

Rama vodhi dhe largoi nga vendi 300 mijë shqiptarë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha e përball Ramën me premtimin e 300 mijë vendeve të punës. “Vodhi dhe largoi nga vendi 300 mijë shqiptarë” Premtoi 300 mijë vende pune, por i përzuri nga Shqipëria më shumë se 300 mijë ...

Me Shume
05 Sep
0

Prokuroria gënjeu për shenjat e gishtërinjve të Agim Kajmakut, në mënyrë që të mbrojë nga sharkimi kriminelin e Ramës në Bashkinë e Vorës.

Prokuroria gënjeu për shenjat e gishtërinjve të Agim Kajmakut, në mënyrë që të mbrojë nga sharkimi kriminelin e Ramës në Bashkinë e Vorës.   Sipas ligjit të dekriminalizimit, kush nuk jep shenjat e gishtërinjve 5 ditë nga marrja e njoftimit, ...

Me Shume
05 Sep
0

Raporti final i OSBE/ODIHR rrëzoi në çdo aspekt farsën e Edi Ramës me votimet e 30 qershorit

Raporti final i OSBE/ODIHR rrëzoi në çdo aspekt farsën e Edi Ramës me votimet e 30 qershorit Raporti provon se votimet  e 30 qershorit ishin antikushtetuese, të paligjshme dhe të pandershme, një farsë moniste dhe e përfaqësimit politik dhe shkatërrim ...

Me Shume
04 Sep
0

Bardhi: Raporti i OSBE/ODIHR, kontribut për demokracinë shqiptare. Domosdoshmëri zgjedhjet e lira e demokratike

    DEKLARATË E SEKRETARIT TË PËRGJITHSHËM TË PD, GAZMENT BARDHI   Raporti i ODIHR eshte konfirmim se Shqiperia ka nevoje jetike per zgjedhje te lira e te ndershme. Me shume se nje ligj, nje vendim, nje rregullore, zgjedhjet demokratike ...

Me Shume
04 Sep
0

Boçi: Edi Rama duke u fshehur pas postierit të Vorës po bën gjithçka për të shpëtuar të inkriminuarin e tij, Jorgo Kajmaku

  Prokuroria, duke u fshehur pas procedurave, nuk i merr shenjat e gishtërinjëve dhe krijon mburojë mbrojtjeje për Agim Kajmakun   Edi Rama duke u fshehur pas postierit të Vorës po bën gjithçka për të shpëtuar të inkriminuarin e tij ...

Me Shume