Category Archives: Lajmi fundit

19 Nën
0

PD dhe opozita kërkojmë vënien në funksionim të Gjykatës Kushtetuese, të Gjykatës së Lartë, të SPAK dhe BKH sipas Kushtetutës dhe jo sipas planeve, anktheve dhe problemeve korruptive të qeverisjes aktuale.

Në takimin me Presidentin u njohëm me prova tronditëse të ndërhyrjes flagrante të kryeministrit në procesin e emërimit të gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese, me qellim kapjen e saj dhe të drejtësisë.   PD dhe opozita kërkojmë vënien në funksionim të ...

Read More
18 Nën
0

Projekti korruptiv i Unazës së Re është pa leje të vlefshme ndërtimore. Kompania “AVE CONSALTING”, në kundërshtim me ligjin, nuk ka drejtues teknik në fushën e gjeodezisë.

Projekti korruptiv i Unazës së Re është pa leje të vlefshme ndërtimore. Kompania “AVE CONSALTING”, në kundërshtim me ligjin, nuk ka drejtues teknik në fushën e gjeodezisë. Pa studimin topografik nuk mund të projektohen detajet e zbatimit të projektit. Prokuroria ...

Read More
17 Nën
0

Skema e subvensioneve, rruga e vetme për të zeruar koston e prodhimit në bujqësi.

Paratë që merr sot me kontrata hajdutërie kalçeto e oligarkëve do i kthehen në investime shqiptarëve. Qeveria e PD dhe aleatëve, dalë nga zgjedhjet e lira do t’ja shtypë kokën krimit, nga i pari tek i fundit. Kush nuk është ...

Read More
16 Nën
0

Edi Rama ktheu vjedhjen në art si qëllimin e vetëm të qeverisjes së tij. Shqipëria vendi i tretë në botë për korrupsion pas Sierra Leones dhe Laosit dhe askush nuk flet.

  Edi Rama ktheu vjedhjen në art si qëllimin e vetëm të qeverisjes së tij. Shqipëria vendi i tretë në botë për korrupsion pas Sierra Leones dhe Laosit dhe askush nuk flet. Politikat abuzive të qeverisë e kanë renditur Shqipërinë ...

Read More
15 Nën
0

Bujqësia, prioritet kombëtar. Treg konkurues dhe jo falimentues. Subvencione dhe mbështetje konkrete për rimëkëmbjen e bujqësisë së vendit

   Bujqësia për ne është prioritet kombëtar. Qeveria shqiptare e vetmja në rajon që nuk mbështet fermerët duke mbyllur aksesin në treg dhe përqëndruar importin e prodhimeve bujqësore në duart e  pesë oligarkëve.   Do të marrë fund, shfrytëzimi i ...

Read More
15 Nën
0

Demokracia në Shqipëri është në rrezik, vendi ndodhet në krizë institucionale, politike, sociale, ekonomike, kushtetuese, korrupsioni ka arritur nivele rekord.

Partia Demokratike dhe FRPD takim me kryetaren e Forumit të Gruas në PPE Doris Pack. Demokracia në Shqipëri është në rrezik, vendi ndodhet në krizë institucionale, politike, sociale, ekonomike, kushtetuese, korrupsioni ka arritur nivele rekord. Rinia duhet të qëndrojë dhe ...

Read More
15 Nën
0

Një drejtësi e pavarur, e mbështetur fort financiarisht dhe me burime njerëzore, e pastër dhe e pa kapur politikisht është themeli i një shteti të fortë, të sigurt, garanci për mirëqenien e qytetarëve, për një qeveri që paratë e taksave të qytetarëve

Përpjekja e Edi Ramës për të kapur Gjykatën Kushtetuese, tregon qartë se kush nuk e do drejtësinë e pavarur; cili dhe cila forcë ka investuar tash tre vjet ta kapte, ose ta bllokonte Reformën në Drejtësi. Tregon se kush nuk ...

Read More
14 Nën
0

“RRUGËTIMI PËR SHQIPËRINË, KRYETARI BASHA ME OPERATORËT TURISTIKË TË SARANDËS

​Një Gjykatë Kushtetuese e formuar sipas tekave të qeverisë nuk ka legjitimitet. Duhet drejtësi e pavarur me një Gjykatë Kushtetuese të formuar sipas Kushtetutës dhe jo që falet në “Surrel”. Kryetari i opozitës Lulzim Basha nga Saranda teksa vijon turin ...

Read More
13 Nën
0

Dhuna ndaj banorëve të Unazës bëhet për të fshehur vjedhjen e 40 milion eurove.

Dhuna ndaj banorëve të Unazës bëhet për të fshehur vjedhjen e 40 milion eurove.   Edi Rama dhe Erjon Veliaj po shkatërrojnë banesat e qytetarëve për t’i hapur rrugë ndërtimit të Kullave në atë zonë.   PD do të depozitojë ...

Read More
12 Nën
0

Me ardhjen e PD në pushtet çdo centimetër katror i pronës së banorëve të “Unazë së Re” do të kompensohet me vlerën e tregut.

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha viziton në Spitalin e Traumës të plagosurit nga gazi dhe dhuna e ushtruar nga policia në “Unazën e Re”: Skenar i planifikuar nga Edi Rama ndaj qytetarëve të pafajshëm për një projekt vjedhjeje prej ...

Read More