Category Archives: Lajmi fundit

09 Oct
0

Prononcimi i Kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas mbledhjes së grupit

“Mbledhja sot ka zgjatur pasi kemi marrë disa vendime sa i përket qendrimeve të grupit parlamentar të Partisë Demokratike në seancë plenare dhe në aktivitetin parlamentar, kjo në vijim të ngjarjes të shëmtuar të javës së kaluar, dhe të dy javëve ...

Me Shume
08 Oct
0

Të rinjtë e djathtë gjermanë dhe europianë: Mbështesim kauzat e opozitës shqiptare

Kryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi mori pjesë në punimet e Kongresit të Rinisë Kristiandemokrate gjermane. Gjatë këtij kongresi, Këlliçi takoi kryetarin e të rinjve të CDU/CSU, z. Paul Ziemiak, të cilin pasi e falenderoi për mbështetjen ...

Me Shume
05 Oct
0

Prononcimi i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas seancës së sotme ku nuk u lejua debati për zgjedhjet

Javën e kaluar, Edi Rama i preu zërin dhe figurën Parlamentit. Sot urdhëroi ministrin e Sigurimit të Shtetit të aplikonte format e diktaturës komuniste për ti mbyllur gojën opozitës. Parlamenti është vendi ku opozita ushtron të drejtën e saj të ...

Me Shume
05 Oct
0

Fjala e kryetarit të PD, Lulzim Basha, pas vendimit të mazhorancës për të shtyrë debatin për zgjedhjet

Ky biçim Parlament po degradon nga dita në ditë. Sot ke në rendin e ditës çështjen më të rëndësishëm të Shqipërisë dhe shqiptarëve, çështjen e zgjedhjeve. Opozita ka depozituar kërkesën për debat, ke emrat e folësve të opozitës. Ju vini ...

Me Shume
04 Oct
0

Dekriminalizimi, PD kërkesë në prokurori për verifikimin e deputetëve Aqif Rakipi dhe Gjetan Gjetani

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike depozitoi sot në prokurori kërkesën për kontrollin e të dhënave të dekriminalizimit për deputetin Aqif Rakipi dhe për deputetin Gjetan Gjetani, lidhur me dyshime për fshehjen e të dhënave për aktivitet kriminal, që sipas ligjit ...

Me Shume
02 Oct
0

Prononcimi për mediat i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha pas mbledhjes së Grupit Parlamentar

Në qendër të vëmëndjes ka qënë raporti i OSBE/ODIHR-it për zgjedhjet, çështja e ngritjes së Komisionit të Reformës Zgjedhore dhe konfirmimi i të vërtetës së njohur botërisht nga shqiptarët se sot Shqipëria nuk qeveriset por sundohet nga bandat dhe nga ...

Me Shume
02 Oct
0

Letra e kryetarit të Grupit Parlamentar të PD, Edmond Spaho për ambasadat në vend

Drejtuar:                              SH.S.ZJ. GENOVEVA RUIZ CALAVERA Drejtuese e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit Në vëmendje:                       Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë                                           Delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë                                           Të gjitha Ambasadave të vendeve të Bashkimit Europian në Tiranë Lënda:                        Shqetësime mbi mungesën e ...

Me Shume
01 Oct
0

Forumi i Grave të PPE; Të ndalet shit-blerja e votës, duhet reformë zgjedhore

Kryetarja e Lidhjes Demokratike të Gruas së Shqipërisë, Albana Vokshi mori pjesë në Akademinë e Forumit të Grave të Partive Popullore Europiane që u mbajt në Nice të Francës, nën kujdesin e Presidentes Doris Pack. Deputetja e Partisë Demokratike deklaroi ...

Me Shume
01 Oct
0

Prononcimi i kryetarit të PD, Lulzim Basha në 10 vjetorin e vdekjes së At Zef Pllumit

Bashkë me z Bumçi vizituam sot një ekspozitë të hapur nga vëllezërit françeskanë me rastin e 10 vjetorit të ndarjes nga kjo botë e At Zef Pllumit. I rekomandoj kujdo që nuk e ka parë këtë ekspozitë, të vijë e ...

Me Shume
29 Sep
0

Basha me FMN: Taksat e larta, burokracia dhe korrupsioni pengojnë rritjen ekonomike dhe investimet e huaja

Shefja e misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Shqipërinë, Anita Thuludhar dhe përfaqësuesi i përhershëm i FMN në Tiranë, Jens Reinke shprehën vlerësimet e tyre për rolin e opozitës në mbikëqyrjen dhe kontrollin e qeverisë gjatë katër viteve të shkuara, ...

Me Shume