fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

16 Apr
0

Hajdutëria Beqaj, semundje ngjitëse, spitali i Vlorës i zhytur në tendera korruptivë

Metodat Beqaj të korrupsionit në shëndetësi, janë transplantuar edhe në rrethe. Spitali rajonal i Vlorës ka arritur rekorde hajdutërie, në tendera e ndarje fondesh. Ka dhjetra procedura me prokurim të drejtpërdrejtë, pa garë, me fitues të paracaktuar. Titullarja e këtij ...

Me Shume
16 Apr
0

Deklaratë e Partisë Demokratike

Ndalimi me dhunë, me policë me maska, në mes të ditës i kryetarit të PD për degën 5, Ndriçim Babasi, me 28 mars, është shpallur i paligjshëm nga Gjykata e Apelit. Ndriçim Babasi u grabit me forca speciale e të ...

Me Shume
15 Apr
0

Dakortësi për hetimin e luftën ndaj korrupsionit, të kalojë sa më shpejt në Parlament

Përfundoi faza e parë e diskutimeve mbi të dhjetë cështjet e dialogut politik dhe në këto dhjetë cështje përfshihen dy komponentët kryesorë të paketës së ndryshimeve kushtetuese. Një komponent është ai i luftës antikorrupsion në sistemin  e drejtësisë, largimi i ...

Me Shume
15 Apr
0

Vilma merr 410 milionë lekë në 3 muaj për ilaçet në spitale, po ilaçe nuk ka

Për 3 muaj, nga janari e deri në fund të marsit, Vilma e Edi Ramës ka marrë 410 milionë lekë nga qeveria për të siguruar ilaçet në spitale. Vilma, mikja dhe donatorja e Edi Ramës, paratë i merr menjëherë, me ...

Me Shume
15 Apr
0

Qeveria u merr shtëpitë në pronën e tyre, qindra banorë të Vlorës në protestë

Qindra qytetarë në Vlorë protestuan dje duke bllokuar rrugën për të kërkuar të drejtën e tyre të shpronësimit sipas ligjit, për ndërtimin e rrugës transballkanike. Protestuesit kërkuan një proces të drejtë të shpronësimit, pasi me vlerat e dhëna nga qeveria, ...

Me Shume
15 Apr
0

Buxheti i shtetit do financojë ndërtimin e një infrastrukture moderne për peshkimin dhe do të subvencionojë këtë sektor

Ndonëse 300 familje jetojnë vetëm me peshkimin në Sarandë, ky sektor është drejt falimentimit. Mungesa e kushteve, taksat e larta, mungesa e kantierit për riparimin e varkave kanë qenë disa nga shqetësimet e shprehura nga peshkatarët në takimin me kryetarin ...

Me Shume
14 Apr
0

Ja pse qeveria nuk i do komisionet parlamentare, e trëmb e vërteta e opozitës

Zonja dhe zotërinj Kolegë deputetë! Diskutimi i nismës së Grupit Parlamentar të PD-së në këtë seancë në fakt ngre një nga çështjet më thelbësore që ka të bëjë me parlamentarizmin në Shqipëri, me sistemin tonë politik. Është thelbësore për faktin ...

Me Shume
14 Apr
0

Amendamenti i PD nuk i intereson Ramës, i do kriminelët me pushtet

Të nderuar qytetarë Cili shqiptar i ndershëm si shumica e shqiptarëve, shpesh i varfër dhe që me zor e shtyn muajin, që pret që në këtë sallë të flitet për hallet e tij, cili është ai që pret të shohë ...

Me Shume
14 Apr
0

Investitorët po ikin, Rama luan basketboll në zyrë

Meqënëse ministri i Financave i qan shpirti shumë për shtresat në nevojë desha të sjell në vëmendjen tuaj rastin e arsimtares nga Elbasani e cila disa ditë më parë po shiste veshkën e saj për të larë borxhet dhe për ...

Me Shume
14 Apr
0

Krimi dhe korrupsioni ka uzurpuar të gjitha zyrat shtetit, thotë raporti i DASH

I nderuar drejtues i seancës, Kolegë deputetë ! Bllokimi i Komisioneve Hetimore në Parlament fakton barrikadën shtetërore për të penguar zbardhjen e abuzimeve me pseudoreformat që vodhën Shqipërinë, burgosën shqiptarët, larguan qindra mijëra shqiptarë drejt vendeve të BE për të ...

Me Shume