Category Archives: Lajmi fundit

19 Mar
0

Basha i përgjigjet sulmeve të Kryeministrit ndaj mbështetësve të kauzës për zgjedhje të lira

Lulzim Basha u përgjigjet sulmeve të Edi Ramës ndaj politikanëve të huaj që mbështesin kauzën e zgjedhejve të lira. Duke iu referuar rastit më të fundit me senatorin Italian Aldo Di Biagio dhe sulmeve ndaj tij të kryeministrit, Lulzim Basha ...

Read More
18 Mar
0

Republikë e re për artin dhe artistët shqiptarë

Në ditën e 29-të të qendrës për zgjedhje të lira dhe të ndershme, Sheshit të Lirisë iu bashkuan artistë të njohur. Përmes një eskpozite fotosh nga qendresa e artistëve 17 vite më parë ku ata u detyruan të futen në ...

Read More
18 Mar
0

Kjo është lëvizja më europiane, qytetare, paqësore dhe demokratike për të shporrur krimin, kërcënimin e vërtetë për stabilitetin dhe demokracinë e Shqipërisë

Senatori Italian Aldo Di Biago udhëtoi drejt Shqipërisë për të dhënë nga sheshi i lirisë  mbështetjen e tij për kauzën e shqiptarëve. Kryetari Basha foli për mbështetjen e ardhur nga përtej kufijve në drejtim të agorës së qytetarëve dhe kauzës ...

Read More
17 Mar
0

Bota po konfirmon drejtësinë e kauzës sonë

E shoh që jeni plot me energji, plot me entuziazëm dhe me shpresë dhe kjo është e përligjur sepse kjo betejë çdo ditë i afrohet më shumë fundit të sigurtë, fitores së kësaj lëvizjeje, fitores së çdo shqiptari. Rama e ...

Read More
17 Mar
0

Basha: Fatmir Xhafaj nuk do të jetë asnjë minutë ministri i Brendshëm i shqiptarëve

Ish-të përndjekurit: Mos harroni të burgosurit dhe ata që i burgosën. Në krye të tyre është Edi Rama  Në ditën e 28-të, protestës në Sheshin e Lirisë iu bashkuan të persekutuarit e regjimit komunist Qindra ish-të përndjekur nga regjimi komunist, ...

Read More
16 Mar
0

“Qeveria teknike do të funksionojë vetëm kur të ketë vulën e opozitës së bashkuar dhe qytetarëve të kësaj lëvizje popullore”

Pasdite në sheshin e lirisë qytetarët u mblodhën për të dëgjuar zërin e personave me aftësi të kufizuar dhe për të diskutuar mbi situatën e tyre ekonomike, sociale, psikologjike. Anëtarë të shoqatave të të verbërve, të jetimëve dhe paraplegjikëve ngritën ...

Read More
16 Mar
0

Zgjedhje të lira e të ndershme si themeli i Republikës së Re, ku pushtetin e kanë qytetarët dhe qeveria mbahet përgjegjëse në raport me premtimet e saj

Pasditen e 27-të në Sheshin e Lirisë të organizuar rreth forumit për personat me aftësi të kufizuara, qytetarëve iu bashkua edhe shkrimtari, Kim Mehmeti, i cili udhëtoi nga Shkupi për të mbështetur qëndresën qytetare për zgjedhje të lira e të ...

Read More
15 Mar
0

“Fasada nuk është vetëm simboli i gënjeshtrës, fasada është edhe instrumenti i vjedhjes së shqiptarëve nga kjo qeveri”

Kryedemokrati Lulzim Basha bashkëbisedim mbi situatën urbanisitike dhe fasadat e Edi Ramës në infrastrukturë Paradite në sheshin e lirisë pedagogë, inxhinierë, arkitektë dhe qytetarë të thjeshtë, bashkëbiseduan për një nga problemet e mëdha të qeverisjes sot: Fasadat.  Lulzim Basha i quajti ...

Read More
15 Mar
0

Edi Rama ka paguar firmat më të mira të konsulencës për t’i bërë fresk qeverisjes së tij të inkriminuar

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, komenton letrën e 6 senatorëve amerikanë drejtuar Sekretarit Amerikan të Shtetit. Në një letrër të gjashtë senatorëve amerikanë drejtuar sekretarit të shtetit të SHBA-ve Rex W. Tillerson, ku argumentohen arsyet e shqetësimit të tyre ...

Read More
14 Mar
0

Prononcim i z.Basha pas drekës me ambasadorë të vendeve të BE

Diskutuam për gjendjen politike në vend dhe bashkë me përfaqësuesit e tjerë të koalicionit opozitar, bëmë të qartë vendimin tonë për te mos u tërhequr nga beteja qytetare, nga beteja popullore për zgjedhje të lira dhe të ndershme, deri në ...

Read More