Category Archives: Lajmi fundit

11 Dec
0

Basha shpall transformimin e thellë të Partisë Demokratike dhe të politikës në vend

Mesazhet e 26 vjetorit të krijimit të pluralizmit dhe të Partisë Demokratike Mirë se keni ardhur në shtëpinë e Partisë Demokratike. Ju uroj të gjithëve gëzuar ditën e lindjes së pluralizmit. Gëzuar festën e Partisë Demokratike. Për ne demokratët është ...

Me Shume
10 Dec
0

Protestë në Korçë, kundërshtohet projekti klientelist i TEC që shkatërron jetën në Sheqeras

Banorët e fshatit Sheqeras në Korçë kanë protestuar sot kundër ndërtimit të TEC atje, pasi ndot ambjentin dhe rrezikon jetën e tyre. Banorët janë ngritur në këmbë, pasi ky projekt i qeverisë është ndërmarrë për interesa klienteliste dhe nuk është ...

Me Shume
10 Dec
0

Edi Rama ka bllokuar reformën zgjedhore, kërkon të shkojë në zgjedhje me krim e para të pista

Partia Demokratike ka prezantuar që më 17 maj të këtij viti një platformë të plotë për Reformën Zgjedhore. Eshtë një platformë e cila trajton në mënyrë shteruese të gjitha shqetësimet e rënda konstatuar OSBE-ODIHR-it dhe Komisionit të Venecias në zgjedhjet ...

Me Shume
10 Dec
0

4 tonë drogë në dy ditë në Itali, me Ramën Shqipëria oazi i trafikantëve

Rreth 4 ton drogë janë kapur në dy ditët e fundit në Itali, drogë e mbjellë, e magazinuar, e transportuar nga Shqipëria. Këto ngarkesa të mëdha dëshmojnë edhe një herë se Shqipëria me Edi Ramën u bë hambari i Europës ...

Me Shume
09 Dec
0

Edi Rama qendron pas lirimit të Lulzim Berishës

Lirimi nga burgu i Lulzim Berishës është një zhvillim i rëndë, një hapësirë më shumë që merr krimi në kurriz të ligjit dhe rendit. Nuk ka asnjë dyshim, se pas kësaj qendron Edi Rama, i cili jo vetëm nuk zbaton ...

Me Shume
08 Dec
0

Nuk ka shpresë tjetër përveç rinisë, Shqipëria nuk ka forcë më të madhe se rinia

Lulzim Basha bashkëbisedim dhe reflektim me të rinjtë në sheshin Demokracia në Qytetin Studenti  26 vite më parë ky shesh kumbonte me thirrje “Liri, demokraci!”, “E duam Shqipërinë, si gjithë Europa!”. Mendimi më shkon tek Studentët e Dhjetorit 1990, në ...

Me Shume
08 Dec
0

Prononcimi i zotit Berisha pas homazheve të zhvilluara në Qytetin Studenti pranë bustit të dëshmorit të demokracisë, Azem Hajdari

Erdhëm sonte këtu për të bërë homazhe para shtatores së tribunit legjendar të lirisë së shqiptarëve, por dhe veprës epike të studentëve të dhjetorit të vitit 1990, të cilët me një guxim, që fatmirësisht sot, mendja e atyre që lindën ...

Me Shume
07 Dec
0

Kërkojmë hapjen e negociatave sa më parë, do të ishte presion shtesë ndaj qeverisë së dështuar

Pyetje: Ju sot keni marrë pjesë në aktivitetin e organizuar nga “Miqtë e Europës”, është një aktivitet që organizohet përvit. Në Esen ju jeni takuar edhe me kancelaren gjermane, për çfarë keni diskutuar me të? Basha: Unë vij nga Esen ...

Me Shume
07 Dec
0

Takimi Merkel-Basha në Kongresin e CDU-së

Me ftesë të Kancelares Merkel, mora pjesë në punimet e Kongresit të CDU-së, në Essen të Gjermanisë. Gjatë Kongresit pata mundësinë të bisedoj me Kancelaren Merkel. E falenderova atë për ndihmën ndaj Shqipërisë dhe shpreha nevojën që ka vendi ynë ...

Me Shume
07 Dec
0

Gratë dhunohen dhe vota e tyre nuk merret në konsideratë

Vokshi, Bylykbashi dhe Këlliçi kërkojnë sensibilizimin për rolin dhe fuqizimin e gruas dhe rinisë   Në zgjedhjet e ardhshme kërkojnë të blejnë kryefamiljarin sepse votën e grave e konsiderojnë si blerje me shumicë. Kështu u shpreh Oerd Bylykbashi gjatë takimit ...

Me Shume