fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

29 May
0

Partia Demokratike dërgon në Kushtetuese vendimin e mazhorancës për të mbrojtur Kokëdhimën nga shkelja e Ligjit Themelor

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike (më shumë se 1/10 e anëtarëve të Kuvendit), në zbatim të Kushtetutës, ligjit dhe Rregullores së Kuvendit, në përputhje me nenet nenet 4, 7, 70, 71, 124, 131/e dhe 134/c, të Kushtetutës, ka dorëzuar sot ...

Me Shume
29 May
0

Gjergj Mero: Për bizneset e mëdha dhe të vogla do të ul taksat vendore me 30%

Kandidati Gjergji Mero ishte sot në një fabrikë mishi dhe sallamerie, e njohur në tregun kombëtar,  me një aktivitet prej mëse 20 vitesh. Këto biznese vuajnë aktualisht  taksat e larta dhe uljen e konsiderueshme të fuqisë blerëse për shkak të  varfërisë së madhe ...

Me Shume
29 May
0

Basha: Më 21 qershor të ndalim të keqen dhe t’i hapim rrugë ofertës që nxit punësimin dhe zhvillimin

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha  u takua me banorë të Dibrës dhe Bulqizës. Pasi është njohur me shqetësimet e qytetarëve, z. Basha tha se dyshja Rama- Meta nuk mbajtën asnjë premtim dhe sot kërkojnë t’i fshihen llogaridhënies duke sulmuar ...

Me Shume
29 May
0

Duma: Do të ruajmë bregdetin, plan afatgjatë për turizmin

Kandidatja për bashkinë e Durrësit, Grida Duma bashkëbisedoi me banorët e Shkozetit duke ndarë me ta planin afatgjatë për turizmin për të hapur vende pune. Duma tha se do të nisë nga ruajtja e bregdetit duke i thënë stop betonizimit, ...

Me Shume
28 May
0

Basha: Me votë më 21 qershor t’u japim qytetarëve zgjidhje për papunësinë, varfërinë dhe çmimet e larta të energjisë dhe naftës

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zhvilloi një bashkëbisedim me banorë të Burrelit dhe Klosit. Zoti Basha është njohur me problematikat e shumta të banorëve të cilët janë në kufijtë e mbijetesës. Shumë biznese po mbyllen dhe arsyeja e vendosur në ...

Me Shume
28 May
0

Patozi: Larg duart e pista të pushtetit nga zgjedhjet

Fjala e deputetit te Partise Demokratike Astrit Patozi ne Parlament: Ja kush i humb zgjedhjet Ne duhet ta harrojmë se në Shqipëri do të ketë investime strategjike, nëse këtu nuk mbahen zgjedhje të lira. Por ndërkohë, nuk ka investim më ...

Me Shume
28 May
0

Biznesi fason do të jetë partneri strategjik i punësimit të gjirokastritëve

Kandidati i Partisë Demokratike për bashkinë e Gjirokastrës Igli Kokalari zhvilloi një takim elektoral në zonën industriale të qytetit. Në takimin që ai pati me një biznes fason z. Kokalari shpalosi platformën dhe vizionin e tij për çështjet e biznesit ...

Me Shume
28 May
0

Ministri Beqaj të japë dorëheqjen për skandalin e paprecedentë të rimbursimit të recetave fiktive

Të nderuar kolegë deputetë,   Do të kërkoja vëmendjen tuaj që këtë interpelancë të mos e konsideronit si një rutinë të praktikave parlamentare. Sot, kjo interpelancë ka për qëllim të vejë para përgjegjësisë së llogaridhënies ndaj sovranit një ministër, i cili ...

Me Shume
28 May
0

Taksa minimale, liberalizim tregu, amnisti për bizneset që janë gjobitur selektivisht nga bashkia e Kavajës

Kandidati i Partisë Demokratike për Bashkinë Kavajë Engjëll Cara, paraqiti programin e tij para përfaqësuesve të biznesit të vogël dhe të mesëm. Sipërmarrësit shprehën dy probleme: Taksat mbytëse mbi tatim-fitimin Monopolizimi i tregut në përgjithësi dhe i ndërtimit në veçanti. ...

Me Shume
28 May
0

Gjergji Mero: Prioritet, punësimet e familjeve në nevojë në shërbimet e Bashkisë

Kandidati për bashkinë e Korçës Gjergji Mero ishte në zonën e Moravës dhe në Turanë,  ku problem i theksuar është papunësia  e lartë. Kandidati Mero tha se do t’i japë prioritet punësimit të familjeve në nevojë tek shërbimet publike të ...

Me Shume