Category Archives: Lajmi fundit

09 Dec
0

Rama gënjen, çmimi i naftës ka rënë në gjithë botën dy herë më shumë nga sa thotë ai‏

Deputeti Mima, i referohet raportit të “Global Petrol Prices”, burimi më prestigjioz i fushës, të dhënat e të cilit hedhin poshtë propagandën e kryeministrit. Rama gënjeu publikisht, raporti tregon se çmimi i naftës ka rënë dy herë më shumë nga ...

Me Shume
09 Dec
0

Basha në kongresin e CDU me ftesë të kancelares Angela Merkel‏

Me ftesë të Kancelares Gjermane Angela Merkel, Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha po merrë pjesë në kongresin e 27-të të CDU që nis punimet sot në Keln. Zoti Basha do të takohet me drejtues të lartë të CDU-së,  partisë ...

Me Shume
08 Dec
0

8 dhjetor, kthimi tek rrënjët e lirisë

Partia Demokratike organizoi në Qytetin Studenti një forum të hapur me dëshmi e kujtime nga lëvizja studentore e dhjetorit ’90. Mesazhi i lirisë dhe i Shqipërisë Europiane mbetet aktual dhe një thirrje për rininë e sotme që të jetë aktive ...

Me Shume
08 Dec
0

Dita e bardhë e 8 dhjetorit – epoka e re e lirisë

Mesazhi i Kryetarit të Partisë Demokratike në ditën e Rinisë.  Basha: “Nderim, mësim, reflektim. Ky është 8 dhjetori ynë. Kam kënaqësinë e madhe të njoftoj se pas pak javësh starton viti i njezët e pesë vjetorit të lëvizjes demokratike studentore, ...

Me Shume
08 Dec
0

Qytetarët e pamundur në errësirë, oligarkët debitorë të favorizuar

Deputetja Tabaku denoncon rastin e kryetarit të komunës së Edi Ramës, faturat e të cilit janë anomalisht të ulëta, deri në 1 mijë e 100 lekë të vjetra në muaj. Megjithë favorizimin që i bën oligarkut lokal OSHEE, ai sërish ...

Me Shume
07 Dec
0

Edi Rama zyrtarisht po rrit çmimin e energjisë në errësirë e pa transparencë‏

Deklaratë e Enno Bozdos për rritjen e cmimit të energjisë elektrike. Zyrtarisht qeveria ka kërkuar të rrisë çmimin e energjisë elektrike me 22 përqind. Nga ana tjetër, kompania OSHEE, 100 përqind në pronësi të qeverisë, pra përsëri qeveria, kërkon një ...

Me Shume
07 Dec
0

Kundër ligjit, duke fyer çdo mësues, Rama bën raprezalje klienteliste në arsim

Deputeti Pollo e cilëson shkelje të ligjit testin që organizoi kryeministri, për interesa klienteliste. Eshtë e përcaktuar se kandidati për mësues kalon në një proces konkurimi, në shkollën ku dëshiron të punojë dhe që ka post vakant. Janë mësuesit e ...

Me Shume
06 Dec
0

Korrupsion dhe dhunë policie me tokat në Sarandë

Banorët e fshatit Xarë ofruan dy herë më shumë për të marrë tokat, po qeveria ia bëri dhuratë Kokëdhimës. Policia presion që fermerët të mos denoncojnë. Salianji: Akt skandaloz korruptiv dhe shkelje të të drejtave të banorëve.  Partia Demokratike denoncon ...

Me Shume
06 Dec
0

Nafta, më shtrenjtë se në gjithë botën për interesat e Ramës dhe Metës

Deklaratë e këshilltarit të Grupit Parlamentar për Financat, Dorian Teliti. Tregtarët e lidhur me dyshen Rama-Meta, e blejnë sot karburatin 40 përqind më lirë dhe e shesin 40 përqind me shtrenjtë për qytetarët tanë. Me këtë skemë, çdokush varfërohet gjithnjë ...

Me Shume
06 Dec
0

Edi Rama e pranon zyrtarisht se do rrisë çmimin e energjisë elektrike

Deklaratë e drejtueses së Departamentit të Energjisë dhe Burimeve Natyrore, Zana Guxholli. Rritja e çmimit do të jetë rreth 4.6 lekë për kilovat orë, pra rreth 22 për qind më shumë dhe do të prekë 75 përqind të popullsisë, pjesën ...

Me Shume