Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar për sulmin ndaj policisë dhe vrasjen e policit në Kosovë.

Basha thotë se ndihet i tronditur nga kjo ngjarje ndërsa lutjet shkojnë për familjarët dhe kolegët e punonjësit që humbi jetën në krye të detyrës.

Ai gjithashtu shpreh mbështetje për punonjësit e Policisë së Kosovës në betejën kundër krimit dhe u bën thirrje autoriteteve të Beogradit të distancohen prerazi ka kjo ngjarje.

Reagimi i plotë:

I tronditur nga vrasja e punonjësit të Policisë së Kosovës dhe plagosja e një tjetër punonjësi ne Leposaviq. Mendimet dhe lutjet e mija janë me familjarët dhe kolegët e punonjësit që humbi jetën në krye të detyrës si dhe për daljen nga rreziku e shërimin e kolegut të tij të plagosur.

Në këtë çast kritik të betejës kundër krimit jemi në krah të punonjësve të Policisë së Kosovës dhe autoriteteve të vendit teksa punojnë për vënien e autorëve të kësaj ngjarje të rëndë para ligjit.

Ju bëj thirrje autoriteteve të Beogradit të dënojnë dhe të distancohen prerazi nga kjo ngjarje e rëndë dhe nga gjuha e aktet destabilizuese.