Tags: "kosove"

22 Jan
0

Sekretari për sigurinë kombëtare, Xhemal Gjunkshi: Amendamenti i kryetarit të PD për të mbështetur financiarisht sigurinë e Kosovës, dikton diplomaci të zgjuar

  REAGIMI I SEKRETARIT PËR SIGURINË KOMBËTARE DHE KOORDINIMIN EURO-ATLANTIK, XHEMAL GJUNKSHI   Koha është tani! Siguria dhe stabiliteti i Kosovës, dikton diplomaci të zgjuar me mbështetje buxhetore dhe nga shteti amë!   Amendamenti ligjor i kryetarit të PD për ...

Me Shume
21 Jan
0

Basha risjell propozimin e dy ditëve më parë: PD amendament për buxhetin, 50 milionë euro ndihmë ushtarake Kosovës

  Partia Demokratike e Shqipërisë depoziton nesër në Kuvendin e Shqipërisë amendamentin për të akorduar 50 milionë euro ndihmë ushtarake për Republikën e Kosovës. Është koha që të gjithë bashkë të kontribuojmë për sigurinë kombëtare, duke ofruar mbështetje për mbrojtjen ...

Me Shume
17 Oct
0

Franca riktheu vizat me Kosovën/ Reagon kreu i PD, Lulzim Basha: Penalizimi i qytetarëve të Kosovës nuk është rruga e duhur për të sjellë palët në dialog e as për t’i dhënë zgjidhje mosmarrëveshjeve me Serbinë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar për vendimin e Francës për të rikthyer vizat për qytetarët e Kosovës. Me anë të një postimi në Facebook, Basha shprehet se penalizimi i qytetarëve të Kosovës nuk është rruga e duhur ...

Me Shume
12 Oct
0

Sulmi terrorist i 24 shtatorit/ Basha në KiE: Terroristët janë trajnuar në baza ushtarake në Serbi, armët janë kontrabanduar në Kosovë prej muajsh, për të provokuar një skenar të ngjashëm me atë të Krimesë në 2014

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, mori pjesë dhe mbajti sot fjalën e tij në Asamblenë Parlamentare të KiE, ku që në krye të herës dënoi ashpër sulmin terrorist në Izrael. Sipas Bashës, Shqipëria dënon ashpër sulmet terroriste, dhe qëndron ...

Me Shume
12 Oct
0

Fjala e nënkryetares dhe deputetes së PD, Flutura Açka, në Parlament

FJALA E NËNKRYETARES DHE DEPUTETES SË PD, FLUTURA AÇKA, NË PARLAMENT   Do merrem në këto minuta me fjalën e kryeministrit. Një fjalë e gjatë në fakt, gati e mërzitshme, jo e natyrës së tij, as frymëzonte, as kishte asgjë ...

Me Shume
02 Oct
0

Deklaratat për Veriun e Kosovës/ PD kërkon interpelancë me Kryeministrin: Rama të japë shpjegime për qëndrimet e tij

Partia Demokratike kërkon zyrtarisht interpelancë me kryeministrin Edi Rama, në lidhje me deklaratat për largimin e Policisë së Kosovës nga veriu i Kosovës dhe .”.marrjen e Veriut të Kosovës nën kontroll nga KFOR”. Në shkresën drejtuar Kuvendit, deputeti Kreshnik Çollaku ...

Me Shume
01 Oct
0

Deklaratat e Ramës për KFOR/Basha: E rrezikshme dhe e dënueshme, PD do të depozitojë nesër kërkesë për interperlancë me Ranën për këtë deklaratë

Kryetari i PD, Lulzim Basha,  gjatë një interviste në Euronews Albania, ka lajmëruar se PD do të kërkojë interpelancë me kryeministrin Rama që të sqarojë deklaratën e tij për largimin e policisë së Kosovës nga veriu. Basha: Serbia është delja ...

Me Shume
25 Sep
0

Kryetari i PD, Lulzim Basha, nderon ditën e zisë për policin e vrarë në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka nderuar ditën e zisë për vrasjen e policit Afrim Bunjaku, teksa sot Kosova ka shpallur ditë zie. Basha thekson se çdo shqiptar sot është në zi. Ai ka shprehur nderim për jetën e ...

Me Shume
24 Sep
0

Vrasja e policit në Kosovë, reagon Basha: I tronditur nga kjo ngjarje! Jemi në krah të Policisë së Kosovës, Beogradi të distancohet prerazi nga sulmi

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar për sulmin ndaj policisë dhe vrasjen e policit në Kosovë. Basha thotë se ndihet i tronditur nga kjo ngjarje ndërsa lutjet shkojnë për familjarët dhe kolegët e punonjësit që humbi jetën në ...

Me Shume
13 Jul
0

Përplasja në Kuvendin e Kosovës, Kreshnik Çollaku: Shqiptarëve u duhet uniteti, jo përçarja

Deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku, ka reaguar për përplasjen e ndodhur ditën e sotme në parlamentin e Kosovës. Çollaku shprehet se ky është shembull i keq që dëmton imazhin e shqiptarëve.   Reagimi i plotë i deputetit Kreshnik Çollaku: ...

Me Shume
12