Tags: "Kosova"

08 Feb
0

“Rrëzimi i propozimit të Bashës”, zëdhënësja e PD, Mirela Karbanina: Njeriu i “ Ballkanit të hapur” nuk mund ta konsiderojë Kosovën  pjesë të strategjisë kombëtare

  Reagim i zëdhënëses së PD, Mirela Karabina:    Sot Edi Rama rrëzoi propozimin e  Lulzim Bashës për ta bërë Kosovën pjesë të  Strategjisë Kombëtare të Sigurisë. Nuk është aspak çudi!   Njeriu i “ Ballkanit të hapur” nuk mund ...

Me Shume
31 Jan
0

Basha me ndjekësit në Instagram: Palët politike në Shqipëri të vendosin interesin kombëtar mbi gjithçka dhe të miratojnë amendamentin në buxhet për ndihmë ushtarake për Kosovën

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar gjatë ditës së sotme disa komunikime live në Instagram, ku ka prekur disa tema të ndryshme. Duke folur për Kosovën, Basha ripërsëriti apelin për palët politike në Shqipëri që të vendosin ...

Me Shume
23 Jan
0

Kryetari i PD, Lulzim Basha, takim me kryetarin e Parlamentit të Kosovës, Glauk Konjufca

    POSTIMI I KRYTARIT TË PARTISË DEMOKRATIKE TË SHIPËRISË, LULZIM BASHA, PAS TAKIMIT ME KRYETARIN E PARLAMENTIT TË KOSOVËS, GLAUK KONJUFCA   Kënaqësi të takoja në KiE kryetarin e Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca. Bashkëpunimi dhe bashkërendimi mes shqiptarëve ...

Me Shume
22 Jan
0

DOKUMENTI/E paralajmëroi dy ditë më parë, Basha depoziton në Kuvend amendamentin e PD për buxhetin: 5 mld lekë ndihmë ushtarake për Kosovën

  Duke marrë parasysh situatën e tensionuar të sigurisë në Republikën e Kosovës nën dritën e fakteve të një acarimi të paprovokuar të gjendjes së sigurisë nga Serbia, bëhet e domosdoshme një ndihmë financiare për nevoja të mbrojtjes dhe sigurisë ...

Me Shume
15 Nov
0

Kryetari i PD, Lulzim Basha, vijon takimet në Parlamentin Europian. Diskutime për integrimin në BE dhe Kosovën

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka vijuar takimet në Parlamentin Europian, ku ka biseduar me eurodeputetë dhe drejtues të Parlamentit Europian. Zoti Bash aka diskutuar për domosdoshmërinë e procesit të integrimit të vendeve të rajonit në BE, ndërsa një ...

Me Shume
19 Oct
0

Parlamenti Europian miraton rezolutën për Kosovën, reagon Kreshnik Çollaku: Lajm fantastik!

Nënkryetari dhe deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku, shprehet se Parlamenti Evropian ka miratuar një Rezolutë për Kosovën ku kërkohet të hiqen masat shtrënguese ndaj Kosovës dhe t’i vendosen sanksione Serbisë, për ngjarjet në Veri të Kosovës. Duke e cilësuar ...

Me Shume
12 Oct
0

“Rezoluta, e varfër dhe minimaliste”, Çollaku: Ka një akordim midis PS dhe Rithemelimit, për ta heshtur këtë debat

DEKLARATA E NËNKRYETARIT DHE DEPUTETIT TË PD, KRESHNIK ÇOLLAKU, PËR GAZETARËT JASHTË PARLAMENTIT   Duke qenë se në sallë po bëhet gjithmonë e pamundur për të marrë të drejtën për të folur, siç ju e dini unë kam interpelancë me ...

Me Shume
11 Oct
0

Rezoluta për Kosovën, deputeti i PD, Kreshnik Çollaku,: Kemi përgatitur 3 amandamente për të korrigjuar rezolutën e tre fjalive të përgatitur nga Rithemelimi-PS

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku, ka përgatitur tre amendamente për korrigjimin e Rezolutës për Kosovën. Sipas Çollakut, drafti i bërë nga Rithemelimi dhe Partisë Socialiste, dakordëson palët që të heshtin për Kosovën dhe rrezikut që i kanoset nga Serbia. ...

Me Shume
11 Oct
0

“Rezoluta, një turp i madh”, reagimi i nënkryetarit të PD, Kreshnik Çollaku: Rithemelimi dhe PS kanë rënë dakord që të heshtin për Kosovën!

Nënkryetari dhe deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku, e ka quajtur një turp të madh Rezolutën vetëm me tre pika për Kosovën, e cila është dakordësuar nga Rithemelimi dhe Partia Socialiste. Në një reagim në rrejetet sociale, Çollaku shprehet se ...

Me Shume
11 Oct
0

Basha me degacionin e Kosoves në KiE: Bashkëveprim të aksionit në mbështetje të Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, gjatë qëndrimit të tij në Këshillin e Europës, ka zhvilluar një takim vëllazëror me delegacionin e Kosovës në këtë organizëm me të cilët ka ndarë vizionin e PD për mënyrën se si Shqipëria duhet ...

Me Shume
12