REAGIMI I SEKRETARIT PËR MARRËDHËNIET ME PUBLIKUN NË PD, EDVIN KULLURI

 

Listat e hapura duket se kane shqetesuar ata qe jane te interesuar te futen ne parlament vetem duke u emeruar nga kryetaret por jo te zgjidhen nga qytetaret!

Kjo eshte arsyeja e shperthimit te atyre qe sot kane zene vendet ne Kuvend jo per shkak te mbeshtetjes qytetare por emrit ne listen e kryetareve.

Reforma zgjedhore qe bazohet tek listat e hapura, vota e diaspores, “Shqiperia nje zone zgjedhore” jane propozimet e Partise Demokratike ne interes te qytetareve dhe jo te aparatcikeve qe presin emerimin si deputete. Shqiperia sot vuan marreveshjen toksike per demokracine te vitit 2008 mes Rames dhe Berishes, qe mbylli sistemin sistemin politik.

Te dy keta protagoniste me zedhenesit e tyre politik dhe mediatik duket se kane interes kokeforte qe ta mbajne kete sistem keshtu sic eshte, prandaj dhe duan te jene protagoniste ne reformen zgjedhore.

Shqiperia sot ka ne nevoje per ndryshim, ndryshim te vertet ku pushteti u kalon qytetareve dhe jo kryetareve. Pjesemarrja e ulet ne zgjedhje eshte treguesi me i qarte i kesaj konjukture te mbrapshte.

Tashme eshte koha qe me vepra dhe jo me fjale te tregohet kush do listat e hapura, voten e diaspores, ndryshimin e sistemit zgjedhore.