Tags: "ligji"

16 Nov
0

PD, Bakiu: Qeveria me Ligjin e ri të tatimit mbi të ardhurat, taksë deri në 23%, për të gjithë të vetëpunësuarit. Ky ligj godet rëndë bizneset familjare

  DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE TË SHQIPËRISË, ANËTARJA E KRYESISË DHE DEPUTETJA, MERITA BAKIU   Përshëndetje të nderuar qytetarë! Projektbuxheti që po kalon nën mjegullën e atyre që nuk e duan këtë vend, ka lenë në harresë shumë e shumë ...

Me Shume
22 Oct
0

Basha viziton familjen Kaloshi në Dibër: Të persekutuarit politikë të diktaturës komuniste janë ashti i PD. Duhet pa humbur kohë miratimi i ligjit për pastrimin e figurës

Gjatë qëndrimit në Dibër, kryetari i PD, Lulzim Basha, ka vizituar familjen Kaloshi në njësinë administrative Kastriot, të cilët kanë qenë të përndjekur politik. Në një postim në Facebook, Basha shprehet se  të persekutuarit politikë të diktaturës komuniste janë ashti ...

Me Shume
16 Oct
0

Sekretarja për Gruan në PD, Taulanda Jupi mbështet protestën e studentëve: Diploma nuk do t’i mbahet peng vetëm studentëve të mjeksisë, por edhe atyre që zgjodhën degët prioritare

Sekretarja për Gruan në Partinë Demokratike, Taulanda Jupi, ka reaguar për protestën e studentëve të mjekësisë ku shprehet se diploma nuk do t’i mbahet peng vetëm studentëve të mjeksisë, por edhe atyre që zgjodhën degët prioritare. Jupi shkruan se ata ...

Me Shume
09 Oct
0

Pse studentët e Degës së Mjekësisë bojkotojnë auditorët?

Nga nënkryetarja dhe deputetja e PD, Flutura Açka   Protesta e studentëve të Degës së Mjekësisë ishte e paralajmëruar dhe e pritur, pasi qëndrimin e tyre ndaj iniciativave ligjore për “detyrimin” me ligj të shërbimit në vend pas studimeve universitare, ...

Me Shume
22 Jul
0

Basha: Legalizimi i kanabisit i shërben krimit, vetting për ta shkëputur politikën nga krimi e korrupsioni

Kandidati për kryetar të Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me mbështetës në Vlorë. Përmes një postimi në Facebook, Basha ka komentuar ligjin për legalizimin e kanabisit, ku tha Legalizimi i kanabisit i shërben krimit. Ai i bën ...

Me Shume
18 Jul
0

Flutura Açka: Studentët e mjekësisë i mërzisim me ligje të bëra enkas për oligarkët

Deputetja e PD, Flutura Açka, ka shprehur edhe një herë mbështetje për studentët e mjekësisë të cilët kundërshtojnë projektligjin e qeverisë. Në një postim në ‘Facebook’, Açka ka ndarë foto nga grupi i studentëve që ishin prezent ditën e sotme ...

Me Shume
18 Jul
0

Paradoksi me ligjin për armët, Gështenja: Kush është personi afër qeverisë që do të liçensohet për këtë biznes?

Deputeti i Partisë Demokratike, Lefter Gështenja, në një postim në ‘Facebook’ shkruan se ditën e djeshme, qeveria ka çuar për miratim në Komisionin e Sigurisë ligjin për armëg. Gështenja shprehet se ky veprim është në kundërsht me çdo rregull, ndërsa ...

Me Shume
17 Jul
0

Ligji për studentët e mjekësisë, Dhurata Çupi Tyli kërkesë të ligjet: Të dëgjohen studentët, nuk jeni konsultuar me ta. Qeveria po sillet me arrogancë

Deputetja e Partisë Demokratike,  Dhurata Çupi Tyli kërkoi në Komisionin e Ligjeve që të dëgjohen studentët, ndërsa po diskutohet ligji për studentët e mjekësisë. Kërkesën zonja Çupi e bëri në emër të opozitës duke i kërkuar kryetares së Komisionit që ...

Me Shume
13 Jul
0

Dhurata Çupi: Janë votuar në mënyrë abuzive 45 nene të ligjit për kanabisin pa kamera, pa regjistrim, pa procesverbal, pa opozitën, pa kuorum!

  Deputetët socialistë në komisionin e Ligjeve kanë miratuar sot me urgjencë draftin e qeverisë për legalizimin e kanabisit, teksa opozita nuk ishte e pranishme. Pwr kwtw ka reaguar deputetja e Partisw Demokratike Dhurata Çupi, e cila nw seancwn parlamentare ...

Me Shume
11 Jul
0

Ligji për shtetësinë, deputetja e PD ngre alarmin, Çupi: A rrezikon Shqipëria të ketë më shumë shtetas shqiptarë me kombësi të huaj se shqiptarë me kombësi shqiptare?!

Deputetja e PD, Dhurata Çupi ngriti alarmin sot gjatë mbledhjes së Komisionit të Ligjeve, për një fenomen që e rrezikon Shqipërinë në një të ardhme të afërt, ku sipas saj, falë iniciativës së qeverisë për shtetësinë, vendi mund të ketë ...

Me Shume
12