Category Archives: Fjalime

15 Pri
0

Basha: Rama-Meta përgjegjës për degradimin e dinjitetit të qytetarëve

Të nderuar deputetë, Ngjarjet e rënda po bëhen për fat të keq rutinë e jetës së përditshme shqiptare, por këto të ditëve të fundit janë tronditëse për ndërgjegjen njerëzore të çdo qytetari. Ato përfaqësojnë më mënyrë më emblematike stadin e ...

Read More
09 Pri
0

Basha: Rënia e transportit tregon rënien e ekonomisë, rrëzon propagandën e Ramës

Të nderuar deputetë, Fillimisht me lejoni të ndajmë së bashku me partitë aleate, me anëtarët dhe simpatizantët e Partisë Demokratike dhe me gjithë  zgjedhësit e qendrës dhe qendrës së djathtë në Shqipëri gëzimin për lajmet e ditëve dhe javëve të ...

Read More
31 Mar
0

Basha: Qeveria, dështim spektakolar me ekonominë

Të nderuar deputetë, Anëtarë të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike dhe aleatë. Në këtë takim të përjavshëm sot dua të fokusohem tek ekonomia, fusha ku është mbledhur e vazhdon të mblidhet dështimi gjithnjë e më tronditës dhe mbytës i qeverisë ...

Read More
17 Mar
0

Basha: Qeveria në 6 muaj, për të bërë e fundit, për të zhbërë e para

Të nderuar deputetë, Qeveria Rama-Meta mbushi plot gjashtë muaj nga dita e instalimit në pushtet. Në qofte se i referohemi perceptimit të përgjithshëm të qytetarëve shqiptarë,  gjashtë muaj nuk janë akoma shumë, por nuk janë as pak për të patur ...

Read More
10 Mar
0

Basha: Vetëm opozita mban gjallë shpresën e integrimit europian

Të nderuar deputetë, Dje përcollëm për në banesën e fundit Ferdinand Ponin, mikun dhe shokun tonë të dashur, kolegun e respektuar, drejtuesin, veprimtarin dhe zyrtarin shembullor, demokratin e vendosur e mendjehapur, që ia kushtoi jetën e tij politike një çështjeje ...

Read More
03 Mar
0

Basha: “Shqipëria në protestë” kundër të keqes që po mbërthen vendin

Të nderuar anëtarë të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike dhe të aleatëve. Gjatë javës së kaluar, pas protestës madhështore të 20 shkurtit dhe betejës së fortë  të opozitës në Kuvend,  kemi mbajtur shënim botimin në fletoren zyrtare të vendimit të ...

Read More
12 Dhj
0

Basha: Mashtrim-zhbërje-përkeqësim, tri fjalët kyçe të tre muajve të parë të kësaj qeverisje

Të nderuar deputetë, Në pararendje të fundjavës dhe ditës së shënuar të Rinisë, Shqipëria nuk mori dhuratë por një shuplakë. Një nga kardinalët e certifikimit dhe kredibilitetit financiar të kombeve, shteteve dhe korporatave Standard&Poor e uli vlerësimin e saj nga ...

Read More
05 Dhj
0

Basha: Qeveria mban të fshehtë buxhetin, shkel ligjin dhe rrezikon ekonominë

Të dashur deputetë, Sot është data 2 dhjetor. Në bazë të  ligjit nr 9936, datë 26.6.2008, “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë” dhe standardeve të vendosura gjatë qeverisjes sonë sot duhej ta kishim të votuar buxhetin e ...

Read More
05 Dhj
0

Basha: Shqipëria meriton statusin, qeveria po vë në rrezik integrimin!

Të nderuar deputetë, Seanca e sotme parlamentare do t’i kushtohet tërësisht çështjes madhore të integrimit të vendit në Bashkimin Europian me dritën e vendimit që  pritet të marrë Këshilli Europian pas rekomandimit pozitiv që ka bërë Komisioni Europian disa javë ...

Read More
05 Dhj
0

Basha: Forcimi dhe zgjerimi i PD-së, nderimi më i mirë për Sokolin

Të nderuar deputetë, E di se ne këtë moment të  gjithë i kemi sytë tek ajo buqetë me lule aty,  kemi në mendje Sokolin, mikun tonë të shtrenjtë, deputetin tonë  shembullor, që u nda tragjikisht nga jeta natën e zezë ...

Read More