fbpx

Category Archives: Fjalime

31 Mar
0

Basha: Qeveria, dështim spektakolar me ekonominë

Të nderuar deputetë, Anëtarë të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike dhe aleatë. Në këtë takim të përjavshëm sot dua të fokusohem tek ekonomia, fusha ku është mbledhur e vazhdon të mblidhet dështimi gjithnjë e më tronditës dhe mbytës i qeverisë ...

Me Shume
17 Mar
0

Basha: Qeveria në 6 muaj, për të bërë e fundit, për të zhbërë e para

Të nderuar deputetë, Qeveria Rama-Meta mbushi plot gjashtë muaj nga dita e instalimit në pushtet. Në qofte se i referohemi perceptimit të përgjithshëm të qytetarëve shqiptarë,  gjashtë muaj nuk janë akoma shumë, por nuk janë as pak për të patur ...

Me Shume
10 Mar
0

Basha: Vetëm opozita mban gjallë shpresën e integrimit europian

Të nderuar deputetë, Dje përcollëm për në banesën e fundit Ferdinand Ponin, mikun dhe shokun tonë të dashur, kolegun e respektuar, drejtuesin, veprimtarin dhe zyrtarin shembullor, demokratin e vendosur e mendjehapur, që ia kushtoi jetën e tij politike një çështjeje ...

Me Shume
03 Mar
0

Basha: “Shqipëria në protestë” kundër të keqes që po mbërthen vendin

Të nderuar anëtarë të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike dhe të aleatëve. Gjatë javës së kaluar, pas protestës madhështore të 20 shkurtit dhe betejës së fortë  të opozitës në Kuvend,  kemi mbajtur shënim botimin në fletoren zyrtare të vendimit të ...

Me Shume
12 Dec
0

Basha: Mashtrim-zhbërje-përkeqësim, tri fjalët kyçe të tre muajve të parë të kësaj qeverisje

Të nderuar deputetë, Në pararendje të fundjavës dhe ditës së shënuar të Rinisë, Shqipëria nuk mori dhuratë por një shuplakë. Një nga kardinalët e certifikimit dhe kredibilitetit financiar të kombeve, shteteve dhe korporatave Standard&Poor e uli vlerësimin e saj nga ...

Me Shume
05 Dec
0

Basha: Qeveria mban të fshehtë buxhetin, shkel ligjin dhe rrezikon ekonominë

Të dashur deputetë, Sot është data 2 dhjetor. Në bazë të  ligjit nr 9936, datë 26.6.2008, “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë” dhe standardeve të vendosura gjatë qeverisjes sonë sot duhej ta kishim të votuar buxhetin e ...

Me Shume
05 Dec
0

Basha: Shqipëria meriton statusin, qeveria po vë në rrezik integrimin!

Të nderuar deputetë, Seanca e sotme parlamentare do t’i kushtohet tërësisht çështjes madhore të integrimit të vendit në Bashkimin Europian me dritën e vendimit që  pritet të marrë Këshilli Europian pas rekomandimit pozitiv që ka bërë Komisioni Europian disa javë ...

Me Shume
05 Dec
0

Basha: Forcimi dhe zgjerimi i PD-së, nderimi më i mirë për Sokolin

Të nderuar deputetë, E di se ne këtë moment të  gjithë i kemi sytë tek ajo buqetë me lule aty,  kemi në mendje Sokolin, mikun tonë të shtrenjtë, deputetin tonë  shembullor, që u nda tragjikisht nga jeta natën e zezë ...

Me Shume
18 Nov
0

Basha:Bashkë me njerëzit e lirë do të vazhdojmë betejën për demokracinë, lirinë, shtetin ligjor dhe transparencën

Të nderuar deputetë, Java që shkoi u mbyll me qëndrimin e njësuar të qytetarëve shqiptarë, të Partisë Demokratike dhe opozitës në tërësi, të  miqve e partnerëve tanë ndërkombëtarë dhe të  disa deputetëve të shumicës parlamentare për të  bërë të pamundur ...

Me Shume