Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar për sulmet e Hamasit ndaj Iyraelit ditën e sotme. Në një postim në X, Basha shkruan se lutjet e tij shkojnë për viktimat e pafajshme dhe familjet e tyre, dhe i uron shërim të shpejtë të plagosurve.

Reagimi i plotë:

Thellësisht i tronditur nga sulmet terroriste të Hamasit kundër Izraelit. Mendimet dhe lutjet e mia janë me viktimat e pafajshme dhe familjet e tyre, dhe uroj shërim të shpejtë të plagosurve. Ne qëndrojmë pranë popullit dhe shtetit të Izraelit dhe miqve tanë në këtë orë të vështirë për ta.