Tags: "taksa"

05 Qer
0

Ola Xama për programin e PD: Taksa e sheshtë prej 9%, është taksa më e mirë për biznesin

E ftuar në tryezën e Programit Ekonomik të PD-së ishte edhe gazetarja e ekonomisë Ola Xama. Gjatë fjalës së saj Xama u shpreh se sot një ndër problemet e mëdha të ekonomisë është taksa që qeveria vendosi për profesionet e ...

Read More
05 Qer
0

“Taksa 9% ndihmë për biznesin”, Zef Preci për programin ekonomik të PD: Mbrrojtja e konkurrencës e rëndësishme edhe për dekurajimin e emigrimit

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, i cili ishte pjesë e tavolinës për diskutimin e programit ekonomik të PD, shprehu mbështetje për taksën e sheshtë 9%, pasi sipas tij i vjen në ndihmë bizneseve dhe ulë evazionin. Ai gjithashtu tha se ...

Read More
28 Maj
0

Tarifat për parkimet në rrugët e qytetit bregdetar/ Kreu i PD, Durrës: Dëgjesa publike ishte e pamjaftueshme, qytetarët nuk janë vënë në dijeni!

Kryetari i degës së PD, Durrës, Jonuz Myshketa, ka reaguar në dëgjesën publike të bërë në sallën e KËshillit Bashkiak, për aplikimin e tarifave për parkimet në disa akse rrugore të qytetit. Myshketa shprehet se dëgjesa ishte e pamjaftueshme pasi ...

Read More
28 Maj
0

“Tarifa dhe për parkimet në rrugë”/ Këshilltarja Edlira Leka: Bashkia Durrës nuk zbaton rregulloren e konsultimit publik

Këshilltarja e PD në bashkinë Durrës, Edlira Leka, shprehet se bashkia Durrës nuk zbaton rregulloren për konsultimin publik. Në postimin e saj në Facebook, Leka thotë se një rast i tillë ka ndodhur me vendimin e fundit të këtij instutucioni, ...

Read More
03 Maj
0

“Tatimi i profesioneve të lira do të rrisë papunësinë në Lezhë”, Alfrida Marku: Rreth 2 mijë biznese përballen me ndryshimet abuzive

Rreth 2 mijë subjekte nga profesionet e lira në qarkun e Lezhës po përballen me faturat si pasojë e ndryshimeve abuzive të tatimit mbi të ardhurat. Anëtarja e Kryesisë së PD, Alfrida Marku, shprehet se “e gjitha kjo është për ...

Read More
15 Tet
0

Basha, vizitë në biznesin e mbarështimit të peshkut në Mat: Ulja e taksave për këto sipërmarrje, do t’u jepte mundësi të punësonin më shumë banorë të zonës

Kreu i PD, Lulzim Basha, ka zhvilluar një takim edhe me punonjësit dhe sipërmarrësin e biznesit të mbarështimit të peshkut Nazmi Neziri, gjatë qëndrimit në Mat. Basha shprehet se qeveria duhet të ketë një vëmendje të veçantë për sipërmarrjet që ...

Read More
14 Tet
0

Takimi me qytetarë dhe sipërmarrës të vegjël të Kombinatit, Basha: Ekonomia është e kapur nga interesat e një grupi të ngushtë dhe se ajo fatkeqësisht nuk ju ofron atyre mundësitë që meritojnë

Kryetari i PD, Lulzim Basha, gjatë paradites takoi dhe bisedoi me shumë qytetarë e sipërmarrës të vegjël të Kombinatit, një prej zonave më të varfëra të Tiranës. Sipas Bashës varfëria mbetet një realitet i dhimbshëm për një pjesë të konsiderueshme ...

Read More