Tags: "Shqiperia"

19 Feb
0

Nënkryetarja e PD, Pampuri: Qeveria është shndërruar në një qeveri për një grusht oligarkësh me interesa të ngushta me qeveritarët nëpërmjet kontratave korruptive, PPP-të abuzuese

  Postimi i plotë i nënkryetares së PD, Oriola Pampuri:   Përgjatë dy dekadave te fundit popullsia e Shqipërisë është plakur me ritme të shpejta, gati dy herë më shumë se norma mesatare e plakjes së popullsisë në vendet e ...

Me Shume
15 Jan
0

Nënkryetarja e PD, Orjola Pampuri reagon për raportin e OBSH: Shqipëria paguan 60% te shpenzimeve per shëndetësinë nga xhepi. Shëndetësia falas një “premtim” i harruar

  REAGIMI I NËNKRYETARES DHE DEPUTETES SË PD, ORIOLA PAMPURI   Raporti i fundit i Organizatës Botërore të Shëndetësisë evidenton se, shqiptarët shpenzojnë deri në 60% më shumë para nga xhepi për shërbimet e trajtimet mjekësore. Kjo është shifra më ...

Me Shume
13 Jan
0

Indeksi i Progresit Social 2024/ Reagon nënkryetarja e PD, Oriola Pampuri: Shqipëria bie 10 vende më poshtë

  DEKLARATË E NËNKRYETARES DHE DEPUTETËS SË PARTISË DEMOKRATIKE, ORJOLA PAMPURI     Indeksi i Progresit Social 2024 (SPI), e vlerëson me 10 pozicione më pak Shqipërinë se një vit më parë.   Ky është një ndër indekset më prestigjoze ...

Me Shume
09 Jan
0

Sekrtarja për Gruan në PD, Taulanda Jupi: Shqipëria renditet në vendet e para në Europë për vrasjen e vajzave dhe grave

  DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE, SEKRETARJA PËR GRUAN, TAULANDA JUPI   Shqipëria renditet në vendet e para në Europë për vrasjen e vajzave dhe grave. Njësoj si disa vite më parë raporti i publikuar nga Zyra e Kombeve të Bashkuara ...

Me Shume
26 Dec
0

PD: Shqipëria mbetet vendi me nivelin më të lartë të varfërisë

DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE, ZËDHËNËSJA, MIRELA KARABINA DHE INXHINIERI, AZMER DULEVIÇ Sot kemi dy Shqipëri, ajo e shumicës së ndershme të qytetarëve që përballen çdo ditë me vështirësitë e jetesës për arsye të realitetit të rëndë ekonomik dhe social, rritjes ...

Me Shume
09 Dec
0

Sekretarja për gruan në PD, Taulanda Jupi: Dita Ndërkombëtare kundër Korrupsionit e gjen Shqipërinë të renditur si një nga shtetet më të korruptuara në Europë

  Postimi i plotë i sekretares për gruan në PD, Taulanda Jupi: Dita Ndërkombëtare kundër Korrupsionit e gjen Shqipërinë të renditur si një nga shtetet më të korruptuara në Europë në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit të Transparency International. Korrupsioni ...

Me Shume
08 Dec
0

Anëtarja e Kryesisë së PD, Andia Ulliri: Sfida e të djathës dhe PD është të kthejmë vëmendjen tek rinia, që Shqipëria të mos jetë bosh nesër

Anëtarja e Kryesisë së Partisë Demokratike, Andia Ulliri, shprehet se rinia, rrahja e zemrës së çdo kombi, janë arkitektët e fatit të shoqërisë tonë. Në një postim në facebook, deputetja demokrate ka shpërndarë foto nga aktiviteti i PD në Hotel ...

Me Shume
23 Nov
0

Pezullimi i fondeve IPARD në Bujqësi, nënkryetarja e PD, Oriola Pampuri: Raporti i fundit i BERZH e konfirmon se Shqipëria ka performancën më të dobët të qeverisjes dhe në përkeqësimin e tregut

  DEKLARATË E NËNKRYETARES SË PARTISË DEMOKRATIKE, ORJOLA PAMPURI   Pezullimi i fondeve IPARD në Bujqësi dhe Zhvillim Rural nga zyra kundër mashtrimit ekonomik OLAF në BE, në korrik të këtij viti dëshmoi se babëzia e kësaj mazhorance qeverisëse grabitësish ...

Me Shume
22 Nov
0

Raporti i BERZH, Pampuri: Konfirmoi se Shqipëria ka qeverisjen më të keqe në rajon

  REAGIMI I NËNKRYETARES SË PD, DEPUTETES ORJOLA PAMPURI Raporti i fundit i BERZH për vitin 2023 konfirmon se Shqipëria është vendi me qeverisjen më të keqe në rajon, çka sjell pasoja të dëmshme në ekonominë e vendit. Raporti i ...

Me Shume
20 Nov
0

Shqipëria e fundit në rajon për kërkim shkencor, reagon deputetja e PD: Djemtë dhe vajzat që duhet të ishin këtu, në ballë të shkencës janë jashtë për shkak të politikës vrastare 30 vjeçare që i ka detyruar të largohen

Deputetja e Partisë Demokratike, Eralda Tase Bano, ka reaguar pas lajmit se Shqipëria renditet e fundit në Europë për kërkimin shkencor. Tase shprehet se në Shqiperi nuk prodhohet më shkencë sepse nuk ka më shkencëtarë dhe kjo për faktin se ...

Me Shume
12