Tags: "bujqesia"

08 Pri
0

Protesta e fermerëve/ Deputetja e PD, Eralda Bano: Prodhuesit dhe blegtorët pohojnë se kostot në zinxhirin e blegtorisë dhe buqësisë janë të larta, pasi shteti nuk e subvencionon sektorin

  DEKLARATA E ANËTARES SË KRYESISË SË PD, DEPUTETJA, ERALDA BANO Si eshte e mundur qesëndisja nga ana e Ministrisë se Bujqësisë qe ne vend të mbeshtese ata fermeret qe kanë dalë ne Fier, Lushnje, Berat, Kavaje dhe Vlore per ...

Read More
11 Nën
0

Sekretari i grupit parlamentar të PD, Arbi Agalliu denoncon sërish projektbuxhetin e vitit 2024: Një sektor që ka të punësuar rreth 560 mijë individ, qeveria ulë ndjeshëm financimin

Sekretari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Arbi Agalliu, ka denoncuar sërish projektbuxhetin e vitit 2024, ku shprehet se nuk është në funksion të qytetarëve por të qeverisë dhe klientëve të saj. Agalliu thotë se pavarësisht se bujqësia është një ...

Read More
08 Nën
0

“Bujqësia është prioritet për PD”, Basha zhvillon takim me fermerë në Belsh: Subvencionet per njësi prodhimi, infrastruktura dhe aksesi në treg janë tre shtyllat e programit tonë

Kryetari i PD, Lulzim Basha, u takua me fermerë në Çestije, Njësia Administrative Kajan, Belsh. Zoti Basha dëgjoi me vëmendje shqetësimet për mungesën e subvencioneve, për largimin e të rinjve, për mungesën e investimeve në infrastrukturë, që e bëjnë edhe ...

Read More
07 Nën
0

Basha: Babëzia e qeverisë nuk kurseu as fondet e BE. Për PD, bujqësia prioritet, mbështetje financiare fermerëve

Kryetari i PD, Lulzim Basha, bisedoi sot me Luan Pirolin dhe  vizitoi plantacionin e tij me ullinj, qershi, mollë etj. “Shqipëria, – tha zoti Basha, – ka njerëz punëtorë dhe një potencial të jashtëzakonshëm që ne duhet ta shndërrojmë atë ...

Read More
27 Tet
0

“Bujqësia po vuan pasojat e mungesës së vëmendjes së qeverisë”, Basha: Fermerët shqiptarë paguajnë çmimin më të lartë të naftës në rajon

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas takimeve që pati me fermerë në periferi të Tiranës, shprehet se bujqësia po vuan sot pasojat e krizës dhe mungesës së vëmendjes së qeverisë. Sipas Bashës, fermerët shqiptarë paguajnë çmimin më të lartë ...

Read More
13 Tet
0

Basha me fermerët e Fier-Sheganit: Përballen me vështirësi të shumta si mungesa e mbështetjes për bujqësinë, mungesa e tregut, rritja e çmimeve, rënia e fuqisë blerëse

Kryetari i PD, Lulzim Basha, deklaroi sot nga Lushnja se shumë shpejt PD do të ketë gati program, ekipin dhe vizionin për të ardhmen dhe për një politikë në shërbim të tyre. Basha u ndal e foli me fermerët e ...

Read More