Te nderuar Kolege!
Te nderuar qytetare!
Ne komisionin tone, pra komisionin e ceshtjeve sociale dhe shendetsise u shqyrtua :
” Projektligji per statusin e punonjesve te industrise se naftes dhe gazit”
Duhet te citoj qe ne fillim qe ne opozita mbeshtesim cdo iniciative qe eshte ne te mire te qytetareve.
Por duhet thene se u luajt  me kete nisme per arsye te fillimit te etheve elektorale.
Nisma erdhi nga deputeti Mamo, por shume shpejt qeveria shprehu ” gjoja rezerva” dhe njekohesisht garantoj se do te integrohen maksimalisht propozimet e paraqitura ne kete nisme.
Sa per dijeni te gjitha vendet e rajonit i rregullojne ceshtjet e veshtiresise se profesionit me legjislacionin e punes dhe te sigurimeve shoqerore si dhe me kontratat e punes.
Po ashtu dhe ne kemi te njejtin legjislacion por qe nuk ka gjetur zbatim.
Qeveria nuk e ka zbatuar ligjin per mbrojtjen , shendetin e sigurine ne pune.
Kjo eshte nje nisme ligjore jo e plote dhe vjen vetem per qellime te fushates elektorale.
Keto lloj nismash ligjore duhet te vijne te kompletuara dhe te unifikuara per te gjithe profesionet qe punojne ne kushte te veshtira dhe qe meritojne status si 
Punjonesit e industris metarulgjike miniera tipografi 
Punonjes qe punojne nen rrezatim
Kjo nisme nuk zgjedh problemet qe kane ende sot punonjesit e industrise  se naftes dhe gazit ne Ballsh te cilet nuk jane paguar prej kater muajsh. 
Ky projektligj duhet te ishte i unifikuar me percaktimet e legjislacionit per trajtimin e vecante te punonjesve qe kane punuar ne miniera,
ne nentoke te miratuara me pare pa opoziten por nje coke elektorale.
I keni neperkembur ato dhe duke i lene edhe pa paga ne kushte te veshtira per mbijetese.
Flitet ne status dhe per perfitimet shendetsore, here falas e here nepermjet skemes.
As andej e as ketej.
Por te gjithe e dime si eshte katandis sot sektori shendetsor.
Amulli, kaos, mungesa ne medikamente, aparatura, mjeke, cdo gje blihet nga qytetaret, madje blejne medikamentet te skaduara, me etiketa te ndryshuara, duke e shnderruar shendetsine nga humane ne kriminale.
Ne vend te qytetarit sot ne qender te punes  e agjendes qeveritare eshte koncensionari.
Qytetaret paguajne e vetem paguajne e asgje nuk perfitojne nga sherbimet publike.
Drejt privatit te gjithe edhe pse varferia ka pllakosur kudo.
Drejt privatit per ti shtuar xhepit te monstrave qe kane mberthyer e shnderruar ne biznes edhe shendetin.
Orjentohesh edhe per nje fasho e deri te protezat super te shtrenjta te klientelistet.
Me vjen turp kur gjendem prane nje te semuri e te afermit thone i bleva te gjitha.
Ku po shkon ky vend?
Nuk ka fjale per te pershkruar trishtimin tek pashe ne rrjete sociale   foton e ikones se kinematografise shqiptare Robert Ndrenika ne dremitjen e antishpreses korridoreve te QSUT.
Kjo eshte “dhurata” falas e mjeksise se Rilindjes! Turp eshte pak per ju  kusare te pacipe, mashtrues te pashoq qe guxoni e mbushni ekranet me dokrra reformash e progresi.
Ndjehem po aq e trishtuar sa nje femije per prindin nga kjo pamje makabre qe nuk don as perkthim as koment!
Kjo foto  e te madhit Ndrenika eshte pasqyra ku çakejte mavi shfaqin fytyren e vertete.
Njeherazi e quaj Foto-Alarm per c’do shqiptar!
Ju te mjere mendoni mire,,
se sapo te ikni nga pushteti askush nuk do tu respektoje, ndersa artiste si Ndrenika respektohen e nderohen nga te gjithe e gjithmone, madje mund te them se ata jane ne lavdine e tyre te perjetshem.
Varferia e pamundesia eshte ulur kembekryq kudo.
Ky fillim viti I gjen shqiptaret ne trishtimin me te madh ekonomik e social te krahasuar vetem me vitet e erreta te diktatures.
Kaluan afer 4  vite ne pershkallezim te llahtarshem te varferise e cila shtresen e mesme e degradoi ne limitet e mbijeteses e shtresen vunerabel e ka degdisur rrugeve te Europes ndersa te pamundurit mbushin kronikat e zeza me vetvrasje.
 Denoncime te shumta nga qytetaret nga zona ime Mirdita, dhe gjithashtu nga Puka, per mbifaturim te abonenteve per muajn dhjetor  400-500kv abonente familjare dhe nga 1000 e ne 2000 kv privateve per te ulur humbjet, dhe pergjigjeja eshte e ka fajin sistemi.
Kater vitet mavi u transformuan ne vite te erreta skamjeje , korrupsioni, pseudoreformash.
Droga po helmon vendin dhe Europen nderkohe qe pushteti e policia jane gardjanet e saj dhe te trafikanteve.
Ka kohe qe nuk behet fjale per realizim premtimesh apo pritshmeri.
Vetem  nje gje progreson e ajo eshte propaganda.
Pushtetet e tjere demokratike te ketij vendi , krijuar me shume mund injorohen ne rastin me te mire por shantazhi e blerja, presioni e intimidimi jane program ditor I kordinuar I Edi Rames dhe bandes se tij.
Vendi eshte nen varferi, terror e arrogance.
Vete deputete, ministra e faktore relevante ne mazhorance denoncojne e vetdenoncohen por asgje dhe asgje vecse gangrenizim I metejme I ekonomise dhe shoqerise!
Diplomaci e cakorduar pa busull kombetare, lojra te rrezikshme te “liderit”kleptomitoman me ekuilibrat kombetare e rajonal.
Me pak fjale e shqip çmenduri qeverisese qe na ktheu ne paskohe.
Ne paskohen e baballareve te Nje paskohe kriminale e oligarkike.
Koha e zeze e Edvin Rames po tejkalon dhe paskohen e eterve te tyre.
Ata shtetezonin keta pervetesojne,
ata denonin kundershtaret keta I lincojne ,
I heqin nga puna e I denigrojne.
Nje paskohe qe rikthen izolimin duke u thirrur per integrim.
Thike ne palce te cdo Shqiptar eshte perkufizimi I qeverisjes se klikes uzurpatore.
Nuk behet me fjale per programe por per  mbijetese.
Dhe paradoksalisht propaganda vazhdon ne permasat e marrezise!
Edhe ceshtja me emergjente
ajo  e zgjedhjeve të lira
 në Shqipëri është e lidhur me problemin e madh të kriminalizimit të politikës, të krimit të organizuar, të drogës. Këto janë probleme që opozita i ka denoncuar prej tre vitesh.
Këto janë probleme për të cilat opozita ka luftuar dhe ka arritur të ndryshojë ligjet, siç është ligji për dekriminalizimin.
Por, që për fat të keq, nuk po gjen  zbatim për shkak të mungesës së vullnetit politik.
 Vullneti politik mungon sepse Edi Rama dhe koalicioni i tij qeverisës e ka lidhur fatin me krimin, me drogën.
Ajo qe po ndodh ne politiken mazhoritare qeveritare eshte e paprecedent per nje shtet qe pretendon alfen e demokracise.
Ujqer te uritur te cartur prej babezise e te dezorientuar nga afrimi I gjykimit te drejtesise po perleshen pa skrupuj.
Te nderuar qytetare!
Natyrisht ky stan kete bulmet do prodhonte.
Asgje e re dhe e paparashikuar ne stanin e çakejve mavi!
Nuk ka debat as lufte idesh mbi principe demokratike por  perleshje zullumqaresh kleptokrate te mazhorances.
Shqiptaret duhet ti besojne alternatives se opozites dhe jo te presin paqen mafioze te klaneve te droges e korrupsionit.
Shqiptaret duan e shpresojne ne nje alternative zhvillimi dhe jo te konfliktet ne stanin e çakejve qe I pret ndeshkimi!
Dhe prisni se ky eshte fillimimi i  fundit te serialit kriminal kanabist.
Kerma c’do dite shton kundermimin deri sa te arrije kuturbimin.
Paradokset kane marre qytetari!
Ata qe njihen si shitbleres votash flasin me zhargon perendimor per ndershmeri politike!
Ata qe jane produkt bandash vrastare e kriminelet me damke ne Europe I sollen ne zyrat kryesore te pushtetit e deri sa uzurpuan karriket e shumta te parlamentit
sot paciptesisht flasin per dekriminalizim!!
Ne pamje te pare duket se kjo tablo kriminale mbyll perfundimisht dyert e shpreses.
 Forca  jone  nuk matet me kartona parlamentare por me shenjterine e kauzave qe po mbrojme per te cilat kemi me vehte ç’do shqiptar!


Fjala ne Kuvend e deputetes Albina Dede, 2 Shkurt 2017