Të dashur qytetare dibranë, motra e vellezër!

Të nderuar miq e aleatë!

Ndjehem i repektuar që si mik më dhatë privilegjin të hap këtë takim madheshtore të kësaj ode gjigande dibrane.

Të kësaj ode ku sot janë mbledhur burrat dhe grate që i japin dinjitet Dibrës dhe gjithë Shqipërisë.

Ata burra dhe gra që na janë bashkluar dhe këto ditë që nga Dibra e madhe deri në Tiranë.

Figura e personalitete të  nderuara dibrane që i kanë dhënë emër nder e dinjitet jo vetëm Dibrës por gjithë Shqipërisë këtej e andej kufirit.

Më vjen mirë që një nga këto personalitete të përzgjedhura midis kandidaturave po aq dinjitoze, PD e sjell sot që ju me votën tuaj ta zgjidhni jo vetëm qytetarë të parë të Dibrës por edhe ti ngarkoni barrën që me punë  mencuri e ndershmeri ta çojë Dibrën në vendin që i takon ne tribunën e nderit.

E ne jemi të bindur se Sherefedin Shehu përfaqëson këto tipare më të mira të dibranëve, mençurine, punën e ndershme

Kam biseduar këto ditë me mjaft banorë të Dibrës, nga Kalaja e Dodes deri në Maqellare, e kam ndjere një brengë në bisedat e tyre.  “ Po kërkojnë të na fyejnë e të na poshtrojne”,-thanë.

Po kërkon ti fyejë Edi Rama në mënçurinë e tyre duke mashtruar përseri e ne dinjitetin e tyre duke shpallur gati publikiht se voten që nuk ia japin do e blej ose do e marre me dhune.

Por përgjigjen po e merr përdite e do e marre me mire me 11 shtatore nga gjith dibranët  të majtë e të djathtë.

Dibra nuk shitet e nuk bliket e sa me shume nuk mund të lihet peng i krimit.

Degjova ministrin e gjobave te energjise te deklaronte se nese fiton kandidati i djathte Rama nuk do e ndihmoje. Po pse kur e ka ndihmuar Edi Rama Dibren?!

E pra kryetari i Bbashkise i rilindjes ihte, por nje qindarke nuk i dha Edi Rama për Dibrën.  Me paturpësinë që vetëm nje si ai mund te kete erdhi ketu dhe tha: Nuk e kemi lenë pas dore rrugën e Arbrit. Kemi tre vjet që negociojmë me Kinezët. Talljene fakt kane lënë pas dore jo vetëm rrugen e Arbrit por Dibrën dhe gjithë Shqiperinë.

Një mëtër rruge nuk e shtoi ne rrugen e Arbrit. Nje qindarkë nuk dha për Dibrën. Tani para zgjedhjeve po hedh milionat. Por jo për dibren e dibranet por për oligarket me te cilet ndan parate e grabitura. E pate se si hidhej perpjete ketu Sadri Abazi duke bertitur me duar e me kembe Rrofte Edi Rama.votoni Edi Ramen .

Sigurisht për Sadritë, rroftë Edi Rama, sepse mblidhen bashkë dhe paratë që ua grabisin shqiptarëve ditën,  i ndajnë bashkë natën. Vetë në një javë kanë përlarë së bashku miliona euro, sadritë dhe Edi Rama. Janë miliona që jua grabisin çdo ditë, me taksa, me gjoba e me çdo mënyrë duke ju prerë ndihmën sociale dhe pensionet të varfërve e të pamundurve e duke i ndarë më pas me tendera e me koncesione me oligarkët e Ramës dhe me këto para që jua grabisin ditën për diell qytetarëve shqiptarë, kërkojnë në errësirën e natës t’ju blejnë votën. Po atyre që i kanë grabitur e çuar drejt mjerimit, drejt luftës për bukën e gojës, ndaj dibranët më 11 Shtator, do rrëzojnë Ramën në Dibër dhe shqiptarët shumë shpejt do të rrëzojnë Ramën në të gjithë Shqipërinë. E pas kësaj me Sherefedin Shehun, kryetar Bashkie dhe me Lulzim Bashën kryeministër do të mbarojmë jo vetëm Rrugën e Arbërit, por do të bëjmë që ëndrra të kthehet në realitet, do të punojmë për ta bërë Shqipërinë ashtu siç e kërkojmë që nga dhjetori ‘90, si gjithë Europa.

Fitore!


Fjala e nënkryetarit të PD, Edi Paloka ne hapjen e fushates ne Diber per zgjedhjet kryebashkiak