Tags: "emigrantet"

31 Jan
0

Basha i përgjigjet emigrantit: Aktualisht PD ka dorëzuar në parlament propozimin se si të mundësohet votat për diasporën. Shqipëria një zonë zgjedhore, votimi elektronik e mundësojnë këtë 

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke iu përgjigjur pyetjes se një emigranti, ripërsëriti edhe njëherë propozimin e PD për votën e emigrantëve.   Zbardhja e videos:   Përshëndetje dhe respektet e mia. Aktualisht Partia Demokratike ka dorëzuar në ...

Me Shume
06 Dec
0

PD çon në Gjykatën Kushtetuese marrëveshjen Rama-Meloni për emigrantët

  Partia Demokratike ka çuar në Gjykatën Kushtetuese marrëveshjen e firmosur mes kryeministrit Edi Rama me kryeministren e Italisë Giorgia Meloni. Në një deklaratë për mediat, nënkryetari i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku, shprehet se në dallim nga trajtimi i marrëveshjes ...

Me Shume
13 Nov
0

Sekretari i Burimeve Njerëzore në PD, Endri Hasa i prezanton emigrantëve shqiptarë në Greqi nismën e PD: T’u kthejmë votën, një drejtë e mohuar për shqiptarët që jetojnë jashtë

Sekretari i burimeve njerëzore në PD, Endri Hasa, ka zhvilluar një takim me emigrantë shqiptarë në Greqi. Hasa u ka shpjeguar propozimin e Partisë Demokratike për votën e diasporës, i cili u kthen te gjithë emigrantëve shqiptarë, të drejtën e ...

Me Shume
09 Nov
0

Marrëveshja për emigrantët me Italinë/ Anëtarja e kryesisë së PD, Alfrida Marku: Iniciativë është jo tranparente dhe vendimmarrje individuale e Ramës. Kryeministri të jap sqarime urgjente

Anëtarja e Kryesisë së PD, Alfrida Marku, shprehet se Partia Demokratike po ndjek me shqetësim dhe ka kërkuar në mënyrë urgjente Interpelancë me Kryeministrin Rama për të dhënë sqarime lidhur me marrëveshjen e nënshkruar me Kryeministren e Italisë, për të ...

Me Shume
07 Nov
0

Sjellja e emigrantëve nga Italia në Lezhë, këshilltarja e PD Alfrida Marku kërkon interpelancë me kryebashkiakun Pjerin Ndreu: Boll u bëre shërbëtor i kryeministrit e jo i qytetarëve

Këshilltarja e PD në Këshillin Bashkiak të Bashkisë Lezhë, Alfrida Marku, ka kërkuar interpelancë me kryetarin e bashkisë, Pjerin Ndreu, në lidhje me marrëveshjen e firmosur mes Shqipërisë dhe Italisë për emigrantët e paligjshëm që do të transferohen në Shëngjin. ...

Me Shume
07 Nov
0

PD zbardh kërkesën për interpelancë me Ramën, nënkryetari Çollaku: Marrëveshjen për emigrantët do e çojmë në Kushtetuese

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku, ka depozituar në Kuvend kërkesën për interpelancë urgjente me kryeministrin Rama për marrëveshjen e tij me kryeministren e Italisë, për vendosjen në Shqipëri të mbi 36 mijë emigrantëve nga Afrika e Veriut për çdo ...

Me Shume
07 Nov
0

Marrëveshja me Italinë për emigrantët, Basha: Të bëhet transparencë urgjentisht. Rama përzë shqiptarët dhe hap kufirin për emigrantët e paligjshëm. Është e papranueshme!

Gjatë një vizite tek “Filipi Company” në Sanxhak, kryetari i Partisë Demokratike,  Lulzim Basha, u pyet për marrëveshjen që kryeministri Rama firmosi me kryeminsitren e Italisë për një qendër pritje të emigrantëve në Shëngjin. Basha kërkoi që Edi Rama duhet ...

Me Shume
22 Oct
0

Basha për votën e diasporës: Përkushtimi ynë është që në zgjedhjet e ardhshme parlamentare emigrantët të kenë mundësi të votojnë aty ku jetojnë

Pjesë nga fjala e kryetarit të PD, Lulzim Basha, në Dibër: Por ne të gjithë e dimë realitetin, të gjithë i njohim kufizimet e sistemit politik për t’u marrë me një nga problemet më të mprehta të tranzicionit që është ...

Me Shume