“JEMI SHUMË VONË, TAVOLINAT JANË BOSH”, BASHA: QEVERIA KA SHPËRNDARË PËR 1 MUAJ VETËM 10 MILIONË EURO PËR QYTETARËT, PËR 4 OLIGARKË PAGOI 22 MILIONË BRENDA DITËS

 

Pyetje: A janë propozimet tuaja realiste?

Lulzim Basha: Janë jorealiste, nëse Rama do të vazhdojë të mbajë ngrohtë xhepin e oligarkëve. Nëse do të vazhdojë t’i japë miliona Klodian Zotos dhe bandës së Lushnjes, nëse do t’i japë miliona për të paguar dyfish Rrugën e Arbrit, natyrisht që nuk i duken realiste propozimet tona për të ndihmuar ata që nuk kanë dhe thotë “jo, nuk vdes njeri nga uria”. Ne kemi të dhëna sasiore nga INSTAT, që tregojnë se paketat nuk prekin as 1/4-ën e njerëzve në nevojë, ndërsa disbursimi është me pikatore dhe për këtë burimi është thesari i shtetit. Sot, PD, përmes zonjës Tabaku, publikoi një material që tregon se deri ditën e sotme vlera totale e disbursuar për paketën e parë është rreth 10 milionë euro. Një javë pasi kishte nisur pandemia i paguan 22 milionë euro 4 oligarkëve, ndërsa për dhjetëra mijëra familje që u takon kjo shumë me VKM, 10 milion euro deri ditën e sotme. Kjo është e dhënë e Thesarit të Shtetit, e gjurmuar nga një organizatë e transparencës publike, që është Open Data Albania dhe e bërë publike nga opozita. Këto janë faktet, nuk është as imagjinatë e opozitës dhe as dashakeqësi për të nxirë realitetin. Realiteti është i nxirë, mjafton që kryeministri të heqë syzet rozë që ka vënë dhe të zbresë me këmbë në tokë. Të mos i shohë gjërat nga lartësitë e Facebook-ut, por të shohë realisht se çfarë po ndodh dhe të kuptojë se është mbrapa çdo kryeministri tjetër. Dhe nuk ka si të ndodhë ndryshe në qoftë se rri 6 orë në Facebook dhe 3 orë në ekran, kur do të punojë të realizojë ato detyra që i ngarkon emergjenca civile?! Ja ku jemi; kaloi 1 muaj i emergjencës civile, u zgjat emergjenca civile dhe akoma nuk ka përfunduar ekzekutimi i paketës së parë. Edhe një fakt tjetër dua tu them në këtë drejtim. Me 17 mars zoti Rama premtoi se në fund të marsit pagesat do të kishin përfunduar, do t’i merrnin të gjithë. Sot akoma nuk ka përfunduar pagesa e paketës së parë. 10 milionë euro është shifra nga thesari i shtetit. Pra jemi shumë vonë dhe kjo nuk është çështje shifrash, është çështje dhimbje është çështje vuajtje, është çështje tavolinash bosh, është çështje pasigurie për mijëra familje.

 

BASHA: JAM I GATSHËM TË DAL NË DEBAT ME RAMËN, POR KA DY DEKADA QË E REFUZON KËTË

 

Pyetje: Do të preferonit të bënin një debat me zotin Rama  në këtë hapësirë publike, nën moderimin tonë?

Lulzim Basha: Do t’ju shkojë dëm përpjekja, sepse zotin Rama ka që prej vitit 2011 që e ftoj në debat, por ai nuk ka pranuar. Në çdo moment jam i hapur për  debat, por ai ka refuzuar të vijë në debat me mua. Po mbushet dekada e dytë që refuzon të dalë në debat. Megjithatë, dua të them diçka. Kur të vijë dita, absolutisht çdokush do të mbajë përgjegjësi për veprimet dhe mosveprimet. Pa diskutim, këtu roli i kryeministrit është kyç. Ndërkohë që gjendemi akoma në këtë situatë, mendoj që ua kemi borxh shqiptarëve që, në vend të spektaklit që mund të ofrojë një  debat i dëshiruar, për te cilin shpreh gatishmërinë time në çdo moment, që energjia dhe fokusi i kryeministrit të jetë tek detyrat që duhen kryer dhe nuk po kryhen.

 

AMNISTIA FISKALE, BASHA: EMIGRANTËT JANË PERDJA PAS SË CILËS FSHIHET FAVORIZIMI I KLIENTELËS KRIMINALE, QË BILD-I I EKSPOZOI SI THEMELI I KËSAJ QEVERIE

 

Pyetje: Amnistia fiskale duhet apo jo? Mund të jetë një mjet për të çliruar ekonominë dhe për të dhënë një impuls të ri apo është një hapësirë për abuzim?

Lulzim Basha: Amnistitë fiskale nuk bëhen kurrë pa një konsensus të gjerë shoqëror, pa një konsensus të madh midis faktorëve të ndryshëm të gjithë shoqërisë dhe duhen në kohë të qeta, në kohë stabiliteti. Pse?! Për vetë natyrën e tyre, do të thotë që  nëse 95% e qytetarëve punon në mënyrë të ndershme dhe 5% apo 10% kanë patur probleme me ligjin këta amnistohen. Por këtu ka edhe një rrezik, sepse amnistimi i një krimi, siç është fshehja e parave të pista apo aktiviteti kriminal I fitimit të parave të pista mundet pastaj ta kthejë këtë në një inkurajim apo akoma në keq, në shoqëri të prapambetura në një normë sepse “ti bëj çfarë të duash por një ditë shteti ty do të amnistojë”. Pra, këtu kuptojmë që këtu ka një risk, kërkohet një konsensus i gjerë, kërkohet një konsultim, kërkohet një diskutim. Sa I takon situatës konkrete ku është Shqipëria, vendi ynë është në listën e vendeve për pastrimin e parave në Moneyval. Është viti i parë që Shqipëria rikthehet në nivelet më kritike të listës së pastrimit të parave të pista, ka po kështu nga SHBA, BE dhe DASH, dhe nga DASH, ka një sërë kërkesash për të vepruar kundër pastrimit të parave. Dhe kjo është diçka të cilën ne e kemi thënë prej kohësh sepse nisi me kanabisin, vazhdoi me drograt e forta dhe kalon me pastrimin e parave. Pra, Shqipëria e ka pastrimin e parave një problem shumë të madh.

Së dyti, në këtë situatë e gjithë vëmendja e qeverisë,  një qeverie që mendon për ekonominë duhet të jetë ekonomia reale. Cila është ekonomia reale?! Është ekonomia prodhuese, janë fasonët, janë turizmi, është bujqësia, blegtoria, është biznesi i vogël, këtu duhet të jetë vëmendja, këtu duhet të jetë ndihma.

Çfarë marrin ne nga kryeministri? Vëmendje thuajse zero për ekonominë reale, madje do të thoja as mirëkuptim apo të kuptuarit e ekonomisë reale. Zero konsultime me biznesin, dhjetëra herë më shumë ka patur opozita konsultime me biznesin, sesa qeveria dhe me punëdhënësit. Dhe gjithë vëmendja është tek legalizimi i kanabisit dhe aministimi i parave të pista të klientelës së qeveritarëve.

Sepse edhe ajo që thuhet se po bëhet për emigrantët është një abuzim. Në radhë të parë shumica e emigrantëve që rropaten nga mëngjesi deri në darkë nuk i mbajnë paratë poshtë jastëkut dhe nuk kanë atë sasi parash. Pas 6 vitesh emigrant në Francë do të kishte sjellë edhe Edi Rama ndonjë para si emigrant. Ne e dimë fare mire se në çfarë kushtesh punojnë emigrantët tanë.

Së dyti, le të marrim ndonjë emigrant që paska mundësi të vënë para mënjëanë. Në këtë situatë, ata e kanë të pamundur të udhëtojnë sepse janë të mbyllur kufijtë, por edhe sikur kufijtë të hapen ka rregulla në ato vende ku ata ndodhen i ndalojnë të nxjerrin mbi një sasi të caktuar nga vendi.

Pra, qartësisht emigrantët janë perdja pas së cilës fshihet qëllimi i vërtetë i këtij propozimi, që është favorizimi i klientelës kriminale të qeverisë, i atyre që BILD-i i ekspozoi si themeli i kësaj qeverie dhe që kryeministri pasi paralajmëroi me bujë të madhe se do të padiste në gjyq, u tërhoq duke vërtetuar akuzat e BILD-it, bazuar mbi materialet zyrtare të Prokurorisë shqiptare për manipulimin dhe vjedhjen e zgjedhjeve të 2017-ës dhe 2016-ës nga kjo qeveri, nga kjo parti në pushtet dhe në bashkëpunim me krimin e organizuar. Dhe në këtë aspekt edhe amnistia që ka propozuar nuk është gjë tjetër veçse një favor më shumë ndaj malavitës dhe ndaj një grushti njerëzish që duan të përfitojnë në këto kohë, që shpresojnë se BE apo institucione të tjera që mbikëqyrin Shqipërinë nga pastrimi i parave do ta kenë mendjen tek prioritete të tjera.

Prandaj është absolutisht diçka që nuk ka për ta ndihmuar ekonominë dhe nga ana tjetër dua të theksoj se ku e ka mendjen kryeministri, të legalizojë kanabisin, të pastrojë paratë e pista. Në fakt duhet të ndihmojë ekonominë reale, duhet të ndihmojë turizmin, duhet të ndihmojë fasonët, duhet të ndihmojë biznesin prodhues, duhet të ndihmojë fermerin shqiptar për të cilët as nuk ka folur këto javë, duhet të ndihmojë të gjithë njerëzit që janë në nevojë sepse në qoftë se themi jemi një familje e madhe nuk e themi për konsum propagandistik, duhet t’i gjendemi pranë çdokujt.

 

BASHA: RAMA I DËSHTUAR, PO E DREJTON VENDIN SI DESPOT LINDOR, I DENJË PËR FILMIN “BORAT”

 

Lulzim Basha: Plani ynë kalon në të njëjtat vija apo prioritete që janë zbatuar në ato vende ku ka një përballje të suksesshme. Pika e parë: Testimet. Si ka mundësi që ne mbetemi në nivel kaq të ulët testimesh?! Natyrisht, janë rritur pasi kemi ngritur zërin pesë herë në ditë për testimet, por prapë janë të pamjaftueshme, janë të pamjaftueshme sepse nuk janë marrë mjaftueshëm kite testimi. Janë të pamjaftueshme sepse duke treguar vetëm majën e ajsbergut dhe jo gjithë problemin e ke më të lehtë të fshehësh masën e vërtetë të dështimit të shtetit dhe të qeverisë në përballjen me pandeminë edhe me problemet ekonomike. Testimet janë hapi i parë. Kjo është gjëja e parë që do të bëja. Rritja masive e testime do të na tregonte pamjen reale të infeksionit. Së dyti: duke patur këtë tablo reale,merr masa inteligjente dhe të mençura të gjurmimit dhe të izolimit. Ti u thua 6 javë shqiptarëve rrini në shtëpi, mos lëvizni, po plan për t’i nxjerrë ke?! Për t’i nxjerrë pa i ekspozuar bëhet fjalë, jo për t’i lëshuar në mëshirë të fatit. Sepse në qoftë se ti nuk ke plan, sillesh siç sillet kryeministri. Del në mëngjes thua diçka, del mëngjesin tjetër thua diçka tjetër. E pamë fundjavën e kaluar: karantinë, pastaj do të dalin këta e do të dalin ata. Po pse kështu qeveriset Shqipëria e 2020-ës në mes të Europës?! Po nuk ka vend në Europë ta pranojë. Ky është një turp, një tallje e madhe me dinjitetin e çdo shqiptari që të pranojë që dikush të sillet si një nga ata filmat komik të Boratit dhe të despotëve të lindjes. Pse?! Sepse nuk ka plan, nuk ka ide dhe kalon në improvizime. Por nuk është për të qeshur se bëhet fjalë për shëndetin dhe jetën e shqiptarëve. Prandaj testimet, gjurmimi, izolimi do të ishin hapat e parë. Natyrisht do të ishte dhe pajisja e plotë e shëndetësisë me masa mbrojtëse, me kite testuese dhe me të gjithë masat për kurimin e njerëzve. Në momentin që do të ishin vënë në lëvizje këto të treja për të cilat është humbur dhe vazhdon të humbet kaq shumë kohë, qeveria e para dhe këtë i theksova kryeministrit edhe institucionalisht, do të kishte mekanizmat matës për të thënë; shiko, jemi në këtë situatë. Këtu mund ta shtrëngojmë, këtu mund ta lirojmë dhe pastaj duke vazhduar matjet intensive dhe përdorimin inteligjent të testimit për të vendosur se si mund të ecet sepse COVID-in nuk mund ta dekretosh. Ti mund të fshehësh shifrat, mund të monopolizosh të dhënat siç bëjnë disa regjime, por ti nuk mund të fshehësh dot infeksionin. Mund ta fshehësh nga ekrani i televizioneve, por nuk e zhduk dot as nga trupi i njerëzve as nga shoqëria. Vetëm pasi të kesh marrë këto masa je në gjendje të ecësh përpara me nxjerrjen e njerëzve nga masat shtrënguese dhe çfarë është më e rëndësishmja me ekonominë dhe shoqërinë sepse do të duhet shumë kohë të vazhdojë të përshtatet me situatën.