Qindra qytetarë në Vlorë protestuan dje duke bllokuar rrugën për të kërkuar të drejtën e tyre të shpronësimit sipas ligjit, për ndërtimin e rrugës transballkanike. Protestuesit kërkuan një proces të drejtë të shpronësimit, pasi me vlerat e dhëna nga qeveria, ata nuk mund të sigurojnë dot strehim. Sekretarja e Marrdhënieve me Publikun dhe Sekretari për Aksionin qytetar në PD, e quajtën të drejtë rezistencën e banorëve dhe i siguruan për mbështetjen e opozitës.

“Kam dy kate nga 76 metra katrorë dhe ma kanë vlerësuar vetëm 29 milionë lekë. Kam marrë edhe kredi dhe e paguaj çdo muaj nga 430 mijë. Po tani kush e paguan kredinë?!”, tha një protestues.

“Ne mbetemi të gjithë në rrugë me ato çmime qesharake shpronësimi, me 320 mijë lekë të vjetra për metër katrorë dhe 68 mijë lekë të vjetra për tokën, dhe nuk arrijmë dot të blejmë as një hyrje me dhomë e guzhinë. Jemi të gjithë vlonjatë dhe asnjë nuk është i ardhur”, tha një protestuese.

“Zotëria këtu që është i paralizuar, është vetë i gjashtë në shtëpi me një të punësuar dhe merr vetëm 30 mijë lekë asistencë. Nuk i kanë dhënë ende shpronësimin sepse i thonë ke tapitë e vjetra dhe na duhen të reja. Ku të mundet ai me këtë gjendje?!”, tha një banor.

“Edi Rama të erdhi, të kërkoi votën me premtimin e një qeverie solidare që do të thotë që njerëzit e pamundur ti ndihmojmë ne që kemi mundësi. Por ata që kanë mundësitë më të mëdha janë këta në qeverisje dhe ata smund tu nxjerrin nga shtëpia dhe për të qendruar ata kryeministra, apo ministra, për të marrë pronat tuaja me 0 lekë. Të gjithë banorët këtu do të jenë në mbështetjen tënde për ta kthyer në një simbol rezistence dhe proteste këtë dhe në rast se nuk ndalin tek ty, të gjithë ne sot me këta qindra banorë dhe së bashku me PD, herën tjetër do të jemi më shumë dhe ju nuk duhet ti lironi banesat për t’u nxjerrë në rrugë sepse duan të bëjnë pallate. Policët nuk mund t’u nxjerrin sepse smund të shkelin ligjin. PD është me ligjin, është për bërjen e investimeve dhe rruga këtu ka përfunduar por duan tu nxjerrin sepse anash rrugës duan të bëjnë pallate. Të përballemi dhe këtë zotëri ta kthejmë në simbol”, u shpreh Ervin Salianji.

 “Kjo është një situatë alarmante dhe emergjente. Banorët thonë që nuk kemi dalë ne në rrugë por ka ardhur rruga tek ne. Situata këtu është me disa standarde dhe bëhen bashkë disa padrejtësi. Bëhet bashkë fakti që këta janë banorë të cilët janë në trojet e tyre me dhjetëra vite, janë njerëz që kanë ndërtuar në tokat e tyre dhe ata që kanë një certifikatë shikojnë që për dikë është një çmim tjetërme 320 dhe për dikë tjetër me 395. Me këtë çmim smund të kenë më një shtëpi. Ata kanë ndërtuar shtëpi mbi pronën e tyre dhe kjo qeveri e legalizimit falas, është e njëjta qeveri që nuk jep mundësinë edhe pse ata kanë paguar këstet e legalizimit, e jo më falas, por që tia njohë për dëmshpërblim atë pjesë që e kanë ndërtuar mbi pronën e tyre. Situata nuk mbaron këtu, pasi më poshtë është një gjendje edhe me kriminale përsa i përket pronës pasi janë prishur me dhjetëra shtëpi për një rrugë që nuk është bërë akoma, i kanë nxjerrë jashtë dhe nuk u kanë dhënë dëmshpërblimin dhe jetojnë me qera pa e ditur si do i presë e nesërmja. Situata është e tillë që qytetarët bashkë me opozitën, me PD-në e Vlorës dhe ne të gjithë bashkë me shoqërinë civile, duhet të luftojnë për shtëpitë e tyre sepse çdokush e di që punohet një jetë e tërë për një shtëpi. Do bllokohet rruga, do merren masa dhe ne si PD do të vijojmë ti mbështesim qytetarët sepse kjo që po ndodh këtu është dhunë pushteti dhe mund t’i ndodhë kujdo. Jemi në absurd të madh sepse janë shpronësuar dhe rruga nuk është bërë dhe dikush të thotë se ka mundësi ta japin edhe për pallate. Kryetari i bashkisë i thotë dikujt që nuk kam çfarë tu jap sepse e dini që kryeministri gënjen. Pra qytetarët janë në ankth për gjënë më të rëndësishme të jetës së tyre, edhe njerëz me karrige me rroga që nuk dinë se ku të përplasin kokën me 30 mijë lekë të vjetra asistentë. Nuk do ta lëmë me kaq”, tha Duma.


Njoftim per shtyp i Partise Demokratike, 15 Prill 2015