Te nderuar kolege!

Dy dite me pare  Sabahete Puka 62 vjecarja  nga Shkodra vrau veten me arme zjarri, kur pa se ne deren e baneses saj kishin mberritur permbaruesit, per ti marr shtepine dhe per ta nxjerr ate ne rruge, sepse nipi I saj e kishte lene peng per nje kredi 2.5 miljon leke !

Sabahetja I dha fund jetes se nuk gjeti drejtesi, askush nuk I dha ndihme, shtetit I saj  ja mbylli deren dhe e detyroi te vetvritej..

Si puna e Sabahetes kemi rastin e Qamil Zeles nga Lushnja I cili vari veten ne burgun e Rrogozhines vetem per tre mije leke energji elektrike te papaguara.

Arif Doda me banim ne  Sauk qelloi veten me automotik duke lene dy femije jetim e ne meshire te fatit se I kishin nderprere energjine elektrike edhe ky nuk kishte mundesi ta paguante.

Me qindra familje jetojne ne erresire pa drita si ne Kohen e kandilit, 4000 persona te tjere jane arrestuarper pamundesi per te paguar energjine.

Dramat sociale jane te shumta sa tashme jane bere te zakonshme dhe nuk te bejne me pershtypje:

I detyroni te vetvriten per dritat, per borxhet, per buke, per shkak te humbjes prones, vdesin  se nuk kane  mundesi te blejne sherbimin shendetesor, ne pritje te nje operacioni, ne pamundesi per te blere ilaqet

E ju ne vend qe te plotesoni detyrimet tuaja tu vini ne ndihme qytetareve sic ndodh ne cdo vend tjeter te botes demokratike silleni sikur te ishit skllavopronar dhe shqiptaret skllever

Po ne te vertet keta qytetar nuk jane vetvrare, I vrau buxheti I vitit 2014, po I vret buxheti I ketij viti, dhe kam frike se do vazhdoni  ti vrisni edhe me buxhetin e vitit 2016, I vrane politikat e padrejta, presioni, qeveritar, arrogance, neglizhenca, korrupsioni dhe papergjegjeshmeria e politikave tuaj

Buxheti I vitit 2014 do te hyj ne Histori si buxheti me I zi qe detyroi te largohen nga Shqiperia rreth 100 mije qytetar dhe te kerkojne azil ekonomik ne Gjermani.

Ju more zoteri jeni te paafte per te drejtuar nuk jeni krijues, nuk keni programme, ju mungon vizioni,nuk jeni te zote te beni buxhete, nuk dini te gjeni rruget e duhura, politikat e duhura per te rritur ekonomine.

Nuk rritet ekonomia duke bere presion, me kercenime, me frike, me burg, duke I shpallur te gjithe armiq por duke krijuar nje klime miqesore me qytetarin, duke inkurajuar biznesin, investitorin dhe duke bashkepunuar me ta.

Zoteri nga I merrni ju rrogat, kush ju mban ne kembe, kush paguan per ju? A nuk jane taksa paguesit, biznesi nga te cilet ju dhe ne paguhemi ? sic e keni nisur shume shpejt do mbeteni dhe pa rroga se po ju ikin te gjithe dhe do ta shkaterroni shqiperine.

Mos e matni ekonomine tuaj me ekonomine e qytyetareve shqiptar, dilni e shihni se sa jane rritur listat e borxheve ne Kamze e Paskuqan, ne Kukes, Has, Tropoje ne te gjitha rrethet por dhe ne mes te Tiranes.Ju them sinqerisht se edhe ne mes te Tiranes ne dyqanet e bukes do te gjeni lista borxhesh, ja pra sa eshte rritur ekonomia

Se cfare eshte bere me buxhetin e vitit 2014 e gjeni ne raportin e KLSH, 777 miljon euro u jane grabitur qytetareve shqiptar nga prona publike.

12 miljard leke jane marr hua per shpenzime operative . Nga 481 tendra te kontrolluara ne 399 prej tyre jane konstatuar 1254 shkelje me nje dem ekonomik rreth 7 miljon euro.

Vetem ne 6 tendra te zhvilluar ne MB I eshte shkaktuar dem buxhetit te shtetit ne vleren e 44 miljon leke e cila perfaqeson 11% te fondit limit.

Vetem dy firma kane fituar 37% te fondit 4.4 miljard leke ne MB nga ku rezulton se keto dy firma kane marr dhe tenderin e karburanteve ku nuk ka patur asnje leke ulje.

28 tendra te fituara ne 23 dite nga kompania e ministrit. Ja pra ku kane shkuar parat e buxhetit te vitit 2014, dhe nuk ka menduar askush per premtimet e dhena

Kryeministri premtoi 300 mije vende pune, shendetesi e legalizim falas, arsim cilesor,  ulje e e tvsh se energjise elektrike, heqjen e tvsh per ushqimet e perditshme, heqjen e kazinove nga qendra e Tiranes, zhvillim te bujqesise e siguri per qytetare, percaktimin e minimumit jetik, rritje te ndihmes ekonomike e shume premtime te tjera, ulje te borxhit etj

Te dal e te thot Kryeministri se cilin premtim kishte planifikuar ne buxhetin e vitit 2014  dhe pse nuk e realizoi apo cfare premtimi ka realizuar deri tani?

Thot se kam shtuar vende pune, as edhe nje vend pune I ri thjesht ka formalizuar ata qe kane qene te punesuar.

Nga te dhenat qe kemi nr I te papuneve ka ardhur duke u rritur, mendohet se papunesia reale te jete mbi 37%,

Energjia eshte rritur, shendetesia pothuajse ka degraduar plotesisht, cmimet e ushqimeve  jane rritur, eshte rritur mosha e pensionit ka shkuar ne 67 vjec njelloj si per burrat edhe per grate. Vetem ne Kamze jane hequr nga ndihma ekonomike mbi 4000 familje, cmimi I naftes eshte rritur.

Keni rritur taksat mbi hallexhite, eshte rritur taksa e hipotekes, parkingjet me para, polici rri me bllok ne dore per te vene gjoba dhe nuk sheh cfare behet me tej

Prodhimet ne vend I kane mbytur monopolet, as edhe nje pellemb toke nuk eshte future nen uje ne keto dy vite, cmimi naftes eshte rritur sa I perket sigurise nuk kam cfare te them eshte bere Shqiperia si kolumbia e mbuluar me droge dhe cdo dite degjojme skandale ku na dalin te imlikuar ne trafikun e droges Ministri dhe drejtues polici

Nuk u ka mbetur asnje kod moral, edhe mafia kishte nje kod moral

Zyrat e punes ishin nje propogande bajate fallso vete per te punesuar disa militant me gjej nje person qe te jete njoftuar nga zyra e punes per tu punesuar.

Ne Kamze e Paskuqan shume familje moren kredi per te paguar dritat, tani nuk jane ne gjendje per te paguar as kredine as dritat dhe rrezikojne te mbeten dhe pa shtepi nga permbarimi dhe per 1 miljon leke te vjetra.

Dimri po afron dhe keta njerze nuk kane para as per tu ngrohur. Gjendja do behet me kritike . Kerkoj qe ta rishikoni dhe njehere marrveshjen me familjet e varfera ulni tvsh e energjise dhe ushqimeve te perditshme sic keni premtuar rriteni ndihmen ekonomike te pakten ne stinen e dimrit.

Ne te kundert shteti do te jete I rrezikuar dhe trazirat sociale nuk mund ti ndal askush

Keto dite keni hapur tenderin per te vene nje takse ne rrugen e kombit me argumentin se shteti nuk mund ta perballoj kostot e mirmbajtjes

Kjo rruge eshte bere me buxhetin e shtetit, kane paguar njehere qytetaret shqiptar dhe vazhdojne te paguajne cdo dite per mirmbajtjen e saj ne cdo liter karburant paguhet taks shtese vetem per mirmbajtjen.

Koncensioni me rrugen e Kukesit do te jete vjedhja e dyte me e madhe qe po I behet ketij populli pas skandalit te vjedhjes se CEZIT.

Me vendosjen e kesaj takes per 5 euro per veturat, 7 euro per fugonat, 15 e 25 euro per makinat e tjera me te medha ju do I varferoni edhe me shume qytetaret e Kukesit.

Qytetaret e Kukesit, Hasit, Tropojes Nuk do keni mundesi te vijne me ne Tirane por dhe ne Kosove nuk shkojne dot se edhe per nje thes ple kimik para disa ditesh u arrestua nje qytetar nga Kukesi. Harruat shume shpejt premtimin se nuk do te kete dogane midis Kosoves e Shqiperise.

Sot tek ne nje liter karburant shkon ne 1800 leke ndersa ne Kosove qe Kosova furnizohet me karburant nga Shqiperia e shet nje liter karburant me 99 cent me pak se 1400 leke ose 400 leke me lire se tek ne.

Keni vene edhe kufizime per kosovaret qe udhetojne drejt shqiperise nuk u lejohet qe ne sabaratoret e tyre te kene me shume se 200 litra

Ky eshte nje burg edhe me I madh per veriun e varfer por kjo do te ndikoj dhe ne gjithe shqiperine. Ja pra me keto politika ju do ti detyroni shqiptaret e Kosoves  te mos vijne me per turizem ne shqiperi, ku dihet se kosova ze peshen me te madhe per turizem ne vendin tone, e kjo do te ndikoj ne ekonomine e gjithe shqiptareve

Nga kjo takes qytetaret e kukesit do tu duhet te blejne bileten me shtrejte, ta paguajne ndertimin me shtrejtee, prodhimet e tyre do I shesin me lire. Qarku I Kukesit I ka dhene shtetit shqiptar me shume se te gjithe token e permbytur nga liqeni I fierzes ndersaa sot nuk kane mundesi te paguajne energjine elektrike qe nga hidrocentrali I fierzes furnizohet gjthe Shqiperia ndersa 5000 familje me rreth 20 mije banore nuk jane kompensuar per tokat e permbytura

Kukesi priti rreth 1 miljon kosovare dhe qe ka bere luftrat me te egra me serbine po doni ta nenshtroni dhe te largoni kur nuk u largua dje ne lufte po e largoni sot ne paqe

U bej thirrje te gjithe shqiptareve te bashkohemi dhe te mos lejojme qe te na marrin per se treti para per mirmbajtjen e kesaj rruge

PD per 4 vite mbaroj autostraden Milot Morine ne harkun kohor te kater viteve me gjaatesi 116 km ndersa qeverisja juaj nuk ka mundur te perfundoj dublimin e 7 urave ne aksin kukes morine te filluar ne vitin 2009 pa permendur  mbikalimet e nenkalimet ku shpesh Jane bere shkak per aksidente dhe humbje jetesh njerzore.


Fjala në Kuvend e deputetit Asllan Dogjani, 5 Nëntor 2015