Tags: "Ukraina"

04 Maj
0

Intervista e kreut të PD, Lulzim Basha, në emisionin “Inside Albania”

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ishte i ftuar në një intervistë në emisionin “Inside Albania” me gazetaren Alice Taylor, në televizionin Euro News Albania. Zoti Basha u dha përgjigje pyetjeve për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Europës, miratimit ...

Read More
20 Pri
0

Lajm i shumëpritur nga Washingtoni: Kongresi Amerikan sapo votoi projektligjin për konfiskimin e aseteve të ngrira të Federatës Ruse dhe vendosjen e tyre në dispozicion të Ukrainës.

  Postimi i kryetarit të PD, Lulzim Basha:   Përgëzime dhe mirënjohje ligjvënësve amerikanë e në veçanti nismëtarëve të këtij projektligji,  Congressman French Hill dhe kryetarin e Komitetit për Punët e Jashtme Michael McCaul. Nder dhe privilegj që edhe unë ...

Read More
16 Pri
0

Video/ Parlamenti Europian miraton unanimisht rezolutën për Ukrainën të propozuar nga kyetari i PD, Lulzim Basha

  Parlamenti Europian ka miratuar unanimisht me 134 vota pro rezolutën për Ukrainën, e propozuar nga kryetari i PD, Lulzim Basha. Rezoluta parashikon konfiskimin e aseteve ruse dhe vendosjen e tyre në dispozicion të rindërtimit të Ukrainës. Gjithashtu rekomandimin që ...

Read More
16 Pri
0

Kreu i PD, Lulzim Basha, përshëndet miratimin e rezolutës nga Parlamenti Europian, për konfiskimin e aseteve ruse dhe vendosjen e tyre në dispozicion të rindërtimit të Ukrainës

  Postimi i kreut të PD, Lulzim Basha:   Të dashur miq ju përshëndes këtu nga aola, nga agora e Parlamentit Europian ku Asambleja Parlamentare sapo ka votuar unanimisht propozimin tim, rezolutën për konfiskimin e aseteve ruse dhe vendosjen e ...

Read More
16 Pri
0

“Rusia duhet të paguaj” Basha në KiE: Vendimi të shërbejë si pengesë ndaj çdo agresioni të ardhshëm

  Kryetari i PD Lulzim Vasha mbajti fjalën e tij sot në Asanblenë Parlamentare të Këshillit të Europës ku ka kërkuar votën e abtarëve për rezolutën për Rindërtimin e Ukrainës. “Ndërsa Rusia vazhdon të kryejë luftën e saj shkatërruese dhe ...

Read More
07 Mar
0

Kreu i PD udhëton drejt SHBA, Basha: Në OKB për të prezantuar rezolutën për Ukrainën

  Postimi i kryetarit të PD, Lulzim Basha:     Përshëndetje të dashur miq!   Jam rruges për në New York ku do të marr pjesë në një sesion të veçantë në OKB për Ukrainën.   Aty do kem nderin ...

Read More
04 Mar
0

Komiteti i Çështjeve Ligjore në KiE, miraton rezolutën “Basha” për Ukrainën. Kryetari i PD: kushdo që kryen agresion ndaj një vendi tjetër duhet të paguajë

  Komiteti për çështjet ligjore i i Këshillit të Europës, miratoi sot rezolutën e propozuar nga kryetari i PD, Lulzim Basha, për konfiskimin e aseteve ruse dhe përdorimin e tyre për riparimin e dëmeve të shkaktuara nga lufta në Ukrainë. ...

Read More
24 Jan
0

Mesazhi i fortë i Bashës në KiE: Mos gaboni me Ukrainën, nëse dështojmë, i vjen radha Ballkanit

  FJALA E KRYETARIT TË PD, LULZIM BASHA, NË ASAMBLENË PARLAMENTARE TË KËSHILLIT TË EUROPËS   Kolegë të nderuar! Lufta e paligjshme dhe agresioni i Rusisë ka shkaktuar shkatërrim dhe vuajtje katastrofike për Ukrainën dhe banorët e saj, duke rezultuar ...

Read More
21 Sht
0

Kreu i PD pret delegacionin nga Ukraina: Po përballen me guxim heroik kundër agresorit rus

Kryetari i Partise Demokratike, Lulzim Basha, njëherësh reporter i Këshillit të Europës për konfiskimin e aseteve ruse dhe përdorimin e tyre për riparimin e dëmeve të shkaktuara nga agresioni i Rusisë kundër Ukrainës, u takua me një delegacion nga Ukraina ...

Read More
12 Sht
0

Lufta në Ukrainë, Këshilli i Europës cakton Lulzim Bashën raporter për konfiskimin e aseteve ruse

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është emëruar reporter për konfiskimin e aseteve ruse dhe përdorimin e tyre për riparimin e dëmeve të shkaktuara nga lufta në Ukrainë. Komiteti për Çështje Politike dhe Demokracinë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të ...

Read More