fbpx

Author Archives: admin

02 Nov
0

Replika e parë e Lulzim Bashës, me Edi Ramën, në Parlament

Kryeministri përpiqet t’i ikë pyetjes fondamentale. Përse e zhyte Shqipërinë në krim, përse e zhyte Shqipërinë në drogë, përse e mbushe këtë parlament me të dënuar nga e gjithë Europa për trafik droge. Përse i bëre kryetarë bashkish? Ç’punë ka ...

Me Shume
02 Nov
0

Fjala e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, sot në Parlament

Të nderuar zotërinj,   Të nderuar qytetarë,   Përpjekjet e panumërta të Edi Ramës për të mbuluar me shoshë diellin e të vërtetës kanë vazhduar e do ta vazhdojnë deri sa ai, tashmë i rënë moralisht, politikisht dhe “de facto”, ...

Me Shume
01 Nov
0

PD depoziton në Kuvend amendamentin për tekstet falas për nxënësit nga klasa e parë deri në të nëntën

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, ka depozituar dy ditë më parë në Parlament, amendamentin që parashikon tekstet shkollore falas për nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e nëntë. “Shpenzimet për tesktet shkollore dhe ato ndihmëse të nxënësve në ...

Me Shume
31 Oct
0

Basha me OSBE-ODIHR: Antimafia konfirmoi shitblerjen e votës me paratë e krimit; shembja e lidhjeve krim-politikë dhe reforma zgjedhore janë përparësi absolute

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti në një takim kreun e delegacionit të vëzhguesve të OSBE-ODHIR për zgjedhjet parlamentare të Qershorit 2017, Peter Tejler mbi përfundimet e raportit të misionit. Kreu i opozitës e konsideroi shumë të rëndësishëm raportin, ...

Me Shume
30 Oct
0

Vendi i kapur nga krimi e droga, opozita është shpresa e vetme e të rinjve

Te nderuar pjesmarres, Ndersa po pergatitesha per kete diskutim te sotem mbi hartimin e nje projektligji per ndalimin e gjuhes se urrejtjes ne parlament, projektligj te cilin e perkrah pa hezitim, por qe e konsideroj nje luks te tepert per ...

Me Shume
30 Oct
0

Prononcimi për mediat i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha pas mbledhjes së Grupit Parlamentar

Pyetje: Z.Basha çfarë vendosi Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike sot? Basha: Në qendër të aksionit politik të opozitës, të Partisë Demokratike dhe të grupit parlamentar do të mbetet skandali Tahiri-Rama-Habilaj. Qëndrimet që ne nuk patëm mundësi t’i mbajmë të mërkurën e ...

Me Shume
30 Oct
0

A governmental scandal threatening justice independence, EU integration and political stability

After Rama’s and Interior Minister Xhafaj attacks on the Prosecution following their request to lift Tahiri’s immunity, DP leader Lulzim Basha called on Monday, October 23rd, upon the EU Commission and US Government to put pressure on Prime Minister Rama ...

Me Shume
30 Oct
0

Albanian Secret Service Director resigns in surprise decision amid the Tahiri scandal.

The General Director of the Albanian Secret Service (SHISH) Mr. Visho Ajazi gave his resignation after serving in the position since 2012. No reasons were given for his resignation considering the country is facing an intense political period due to ...

Me Shume
29 Oct
0

Ja pse gënjen Rama për Zaganin; mbron Habilajt, sulmon drejtësinë

Në këto katër vite, Saimir Tahiri dhe Edi Rama kanë akuzuar dhe arrestuar vetëm një njeri: Dritan Zaganin, njeriun që hetoi dhe kapi në flagrancë bandën Tahiri-Habilaj. Asnjë polic dhe madje asnjë kriminel nuk është sulmuar dhe akuzuar prej Edi ...

Me Shume
28 Oct
0

Rrogozhinë, deputetët e PD: Ndaloni landfillin në Rrogozhinë, kryeministri urdhërohet nga klanet mafioze

Një përfaqësi e Partisë Demokratike e kryesuar nga deputetët Edmond Spaho, Albana Vokshi, dhe Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit, Jamarbër Malltezi morën pjesë në takimin me banorët dhe aktivistë të shoqërisë civile, të cilët kundërshtojnë ndërtimin e Landfill-it të mbetjeve ...

Me Shume