fbpx

Author Archives: admin

01 May
0

Afate konkrete për projektet, analizë e përgjegjësi kur ato nuk ecin si duhet‏

Kandidati për kryetar Bashkie në Tiranë, Halim Kosova u takua me banorë të Laprakës dhe dëgjoi shqetësimet e tyre. Problemet me insfrastrukturën dhe mosrespektimi i personave me aftësi të kufizuara, janë dy çështje për të cilat Halim Kosova u angazhua ...

Me Shume
23 Mar
0

Kryetari Basha uron Presidentin e UMP Sarkozi për rezultatin në zgjedhje‏

  Tiranë, 23 mars 2015 I nderuar zoti President, i dashur mik, Kam kënaqësinë e madhe t’iu uroj për fitoren në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale dhe të shpreh besimin tim të plotë se kjo fitore në këto zgjedhje ...

Me Shume
23 Mar
0

Platforma për Dekriminalizimin e Kuvendit, Institucioneve dhe Adminitratës Publike

Në përputhje me Rezolutën e datës 24.12.2014 të Kuvendit të Shqipërisë, në lidhje me dekriminalizimin e parlamentit dhe administratës publike, Partia Demokratike parashtron këtë platformë për dekriminalizimin: Qëllim i platformës është dekriminalizimi i organeve të zgjedhura, institucioneve të pavarurara si ...

Me Shume
23 Mar
0

Transparencë dhe standard të njëjtë edhe për mandatin e deputetit Kokëdhima

-Z. Halimi, keni kërkuar që mbledhja e Këshillit të bëhët me praninën e medias? Kjo ka qënë njëra nga dy kërkesat proceduriale që opozita kërkoi në këtë këshill. Kërkesa e parë kishte të bënte me mbulimin mediatik të kësaj seance ...

Me Shume
22 Mar
0

Platforma e opozitës për dekriminalizimin është gati, në provë vullneti i shumicës për të larguar krimin nga pushteti

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, bashkë me aletatët tanë, kanë vendosur që javën e ardhshme, në kuadër të Marrëveshjes së Dekriminalizimit, të bëjë publike propozimet tona, amendamentet tona, kushtetuese dhe ligjore, për të përjashtuar nga Parlamenti i Shqipërisë dhe nga ...

Me Shume
22 Mar
0

Partia Demokratike dënon sulmin ndaj banesës së kreut të PD, Gjirokastër

Partia Demokratike dënon sulmin me eksploziv ndaj banesës së kryetarit të Partisë Demokratike të Gjirokastrës, Roland Bejko, si një sulm me motiv e prapavijë politike. Ky është një aggresion i përsëritur ndaj banesës së z.Bejko, dhe policia nuk ka marrë ...

Me Shume
22 Mar
0

Partia Demokratike bashkon ish-të përndjekurit në Korçë, vendi po kalon orë kritike

Departamenti për ish-të përndjekurit në Partinë Demokratike organizoi dje një takim të zgjeruar në Korçë me shoqata dhe grupime, ku u diskutua për pjesmarrjen në politikëbërje të përfaqësuesve dhe familjarëve të kësaj kategorie. Mbi 400 pjesmarrës në këtë takim, dolën ...

Me Shume
21 Mar
0

PD respekton institucionet, por Meta dhe Rama dogjën shanset për hetim të besueshëm

Kërkesa e Prokurorisë lidhur me dy deputetët e Kuvendit të Shqipërisë ka dy anë, ka dy aspekte. Aspektin e saj formal procedurial dhe aspektin e përmbajtjes. Lidhur me aspektin formal procedurial, Partia Demokratike, në mënyrë koherente, ka qenë gjithmonë në ...

Me Shume
21 Mar
0

Durrësi në këmbë: Jo krimit në pushtet

Të dashur miq Motra e vëllezër, qytetare dhe qytetarë, të dashur durrsakë që keni stolisur sot këtë qendër të madhërishme të civilizimit europian me praninë tuaj masive qytetare për ti thënë Ilir Metës ik, për ti thënë Edi Ramës ik. ...

Me Shume
20 Mar
0

Nën sundimin e krimit dhe kapjes së institucioneve, e vërteta nuk ka asnjë shans

-Z. Basha, një prononcim për zhvillimet e pasdrekës ku kemi një kërkesë nga Prokuroria për autorizim nga Kuvendi për arrestimin e dy deputetve Doshi dhe Frroku. Për ne ky nuk vjen si një hap i papritur. Kemi paralajmëruar që prej ...

Me Shume