fbpx

Author Archives: admin

02 Dec
0

Dhurata Çupi : Situatë emergjente në Bruc të Matit

Përmbytjet kanë shkaktuar gjendje emergjente dhe në Mat. Situata më e rënduar paraqitet në fshatin Bruc, ku disa  familje janë izoluar për shkak të përmbytjes së shtëpive, gjësë së gjalllë dhe tokave bujqësore. Pranë tyre ka shkuar deputetja Dhurata Çupi ...

Me Shume
02 Dec
0

Në Frakull dhe disa fshatra në Levan të Fierit, banorët të izoluar prej dy ditësh dhe pa energji elektrike

Banorët në fshatin Ferras në Njësinë Administrative Levan të Fierit vazhdojnë  të mbeten të izoluar ndërkohë që  niveli i ujit po rritet. Deputeti Luan Baçi tha se pavarësisht prezencës gjatë ditës së emergjencave civile, ushtrisë dhe bashkisë, tashmë në orët e pasdites ...

Me Shume
02 Dec
0

Në Vlorë dhe rrethina gjendje e jashtëzakonshme, deputetja Nada Meçorapaj pranë banorëve

Deputetja e qarkut të Vlorës Nada Meçorapaj, është afër banorëve në zonat e përmbytura. Deputetja e djathtë bën një pasqyrë të situatës në Novoselë, si zona më e prekur, fshatin Brataj ku ka rrëshqitje dherash dhe zona të tjera ku rrezikohen ...

Me Shume
02 Dec
0

Deputeti Luaçiano Boçi sjell fakte për braktisjen e banorëve të përmbytur në Polis të Elbasanit

Deputeti i qarkut të Elbasanit, Luçiano Boçi ka qëndruar pranë banorëve të Polisit, zonë e përmbytur dhe e shkatërruar nga dalja e shtratit të lumit Shkumbin. Në një status të tij në facebook, deputeti Boçi, ironizon kryeministrin Edi Rama se ...

Me Shume
02 Dec
0

Bylykbashi në Katund të Ri: Dako abuzoi 8 milion euro për betonizim, asnjë qindarkë për pastrimin e kanaleve

Deputeti i qarkut të Durrësit, Oerd Bylykbashi, i cili po ndjek nga afër situatën e përmbytjeve në zonën bregdetare, thekson se kryetari i Bashkisë së këtij qyteti, Vangjush Dako, ka sjellë pasoja të rënda në përmbytjen e këtij qarku, me abuzimet e ...

Me Shume
01 Dec
0

PD ngre ekip monitorimi

Partia Demokratike ka ngritur një ekip që merr informacione nga të gjitha njësitë administrative dhe po monitoron situatën e krijuar nga moti i keq. Në Qarkun e Shkodrës nuk raportohen përmbytje, por në disa njësi, si në Rrethina, Shosh, Gur ...

Me Shume
01 Dec
0

Basha në Kamëz: Prioritet shpëtimi i njerëzve

Kryebashkiaku Mziu: Pa mbështetje nga qeveria, por shpëtuam 250 familje. Përmbytjet erdhën nga Bovilla Banorët: Këtë qeveri mos e pastë kush! Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua me disa prej familjeve të përmbytura në Bashkinë e Kamzës, ku ...

Me Shume
01 Dec
0

Fiqiri Ismaili: Bashkia e Vorës në krye të detyrës. Përmbytja në autostradë për shkak të palmave dhe shkarkimit të liqenit Kashar

Kryetari i Bashkisë së Vorës, Fiqiri Ismaili, përgënjeshtroi Ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe Kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj se ai kishte braktisur qytetarët. Duke vizituar një nga zonat problematike, tek Liqeni i Marikajt, zoti Ismaili tha se ...

Me Shume
30 Nov
0

Basha: Rama të tërhiqet plotësisht nga kërkesa për shkarkimin e Kryetarit të KQZ. Marrëveshja e 18 Majit ka vdekur

Partia Demokratike e kundërshtoi aktin antikushtetues të Edi Ramës për shkarkimin e Kryetarit të KQZ Klement Zguri. Kryetari Basha tha se kërkesa duhet të hiqet jo vetëm nga kalendari 3 javor, por edhe nga programi i punës së Kuvendit, sepse ...

Me Shume
30 Nov
0

Qëndrimi i Kryetarit Basha për përmbytjet

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha propozoi shkurtimin e prezantimit të amendamenteve nga deputetët e PD në Kuvend, që qeveria dhe deputetët të shkojnë në terren pranë zonave të përmbytura. Për shkak se situata është në përkeqësim, Basha tha se ...

Me Shume