fbpx

Author Archives: admin

28 Jan
0

Të mos humbim kohë, të ulemi dhe të nisim punën mbi një reformë të vërtetë në drejtësi!

Zoti kryesues i seancës, zonja deputete, zotërinj deputetë, Tre orë më parë unë i shtrova disa pyetje fondamentale kreut të ekzekutivit dhe të Partisë Socialiste, dhe ai lundroi në detin e gënjeshtrave nga një cep në tjetrin por nuk ktheu ...

Me Shume
28 Jan
0

Rama po krijon Republikën e Koncensioneve ku qeveria qeveris koncesionarët ndërsa koncesionarët qeverisin popullin

Të nderuar kolegë, Po shqyrtojmë një marrëveshje e cila ka një emërtim mjaft tërheqës, ofrimi i shërbimeve publike me qendër qytetarin. Është ajo për të cilën politika inspiron natë e ditë, qytetari dhe nevojat e tij. Por pertej emrit, eksperienca ...

Me Shume
27 Jan
0

Koncesionet e Edi Ramës nuk sjellin, por marrin para nga arka e shtetit​

Të dashur anëtarë të Grupit Parlamentar, Të dashur bashkëqytetarë që na ndiqni përmes medias, Fillimin e mbledhjes së grupit parlamentar dua ta përdor për një sqarim, për një bashkëbisedim me ju dhe me qytetarët për sa i përket stadit aktual ...

Me Shume
27 Jan
0

Tahiri ministri i lidhjeve kriminale, ka shkatërruar besimin e qytetarëve tek policia

Saimir Tahiri predikoi pa turp sot ligjin, besimin dhe etikën në polici, tre elementë për të cilat ky ministër duhej të kishte ikur me kohë nga detyra e të ishte përgjigjur para drejtësisë. Saimir Tahiri ka shkelur ligjin, dhe këtë ...

Me Shume
26 Jan
0

Nën presionin e denoncimeve, Edi Rama përgjysmon rryshfetin e tij në konçesionin e check-up

Nën presionin e denoncimeve të Partisë Demokratike, dhe të një pjese të medias së lirë, Edi Rama sot u detyrua të përgjysmojë rryshfetin e tij me konçesionin e check-up-it. Ndërkohë që e kishte paracaktuar fituesen e këtij koncesioni, donatoren e ...

Me Shume
26 Jan
0

Korrupsioni Zgjedhor dhe Politik armiku më i madh i shqiptarëve

Ju falenderoj për ftesën, për iniciativën ju, Koalicionin e Vëzhguesve Vendorë dhe organizatat që ju kanë mbështetur, dhe në veçanti partnerët europianë dhe amerikanë. Sot jemi mbledhur për një temë konkrete që quhet “Korrupsioni zgjedhor”  dhe unë e vlerësoj shumë ...

Me Shume
26 Jan
0

Crown Agents konfirmon korrupsionin e Ramës në dogana

Raporti i publikuar pak ditë më parë nga kompania Crown Agents, mbi korrupsionin dhe abuzimet në doganë, është një tjetër provë kokëfortë e gjendjes së mjerueshme në të cilat ndodhen doganat, të cilat janë kthyer në fole të korrupsionit dhe ...

Me Shume
25 Jan
0

Shkresa e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike drejtuar Metës për komisionin e posacem të Reformës Zgjedhore

REPUBLIKA E SHQIPËRISË GRUPI PARLAMENTAR I PARTISË DEMOKRATIKE KRYETARI Tiranë, më 25.01.2016 Lënda:            Për fillimin e mënjëhershëm të punës së Komisionit të Posacëm           Parlamentar për Reformën Zgjedhore Drejtuar:           ZOTIT ILIR META                            KRYETAR I KUVENDIT TË SHQIPËRISË Kryetar i Kuvendit, ...

Me Shume
25 Jan
0

Rama mbron Kokëdhimën nga drejtësia, Kushtetuesja të zbardhë vendimin

Gjykata Kushtetuese vonon zbardhjen e vendimit për mandatin e Koço Kokëdhimës, i kapur me 150 shkelje të ligjit themelor, duke përfituar fonde publike me biznesin e tij. Jam sot këtu, për ti kerkuar Gjykatës Kushtetuese të zbardhë e të bëjë ...

Me Shume
25 Jan
0

Tomorr Alizoti në krye të Departamentit të të Përndjekurve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka emëruar në krye të Departamentit të të Përndjekurve Politikë zotin Tomorr Alizoti. Z. Alizoti ka mbaruar studimet e larta për gjermanistike dhe më tej për sociologji në vitin 2006 në Manhaim në Gjermani. ...

Me Shume