fbpx

Author Archives: admin

15 Feb
0

Pas mesazhit të USA, Rama në drejtimin e kundërt, presion gjykatës, mbrojtje korrupsionit

Edhe pse lufta kundër korrupsionit dhe reforma në drejtësi janë prioritete kryesore për vendin, siç u theksua edhe dje nga Sekretari amerikan i Shtetit, Edi Rama po vazhdon në drejtimin e kundërt duke i bërë presion gjykatës, e duke mbrojtur ...

Me Shume
14 Feb
0

Prononcim i Kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha pas takimit me sekretarin e Shtetit John Kerry

Falenderoj sekretarin Kerry që në një axhendë jashtëzakonisht të ngjeshur ndau kohë për të takuar opozitën dhe për të bashkëbiseduar së bashku mbi sfidat kryesore të Shqipërisë në këtë moment kyç për demokracinë shqiptare. Falenderimet e mia më të përzemërta ...

Me Shume
13 Feb
0

Shqiptarët përballen sot me tiraninë e varfërisë, krimit dhe korrupsionit

Mirëdita të rinj e të reja të Forumit Rinor të Partisë Demokratike, dega Shkodër, I nderuar zoti kryetar i Partisë Demokratike dega Shkodër, I nderuar zoti kryetar i Bashkisë së Vaut të Dejës, Të nderuar deputetë, I dashur Edi Paloka ...

Me Shume
13 Feb
0

25 vite pas rrëzimit të statujës të diktatorit, 3 ditë aktivitete me intelektualë, protagonistë e të rinj

Me iniciativën e PD, do të mbahen ekspozita, diskutime, debate, konkurse dhe dëshmi për këtë ngjarje kulmore në rrugën e Shqipërisë drejt lirisë, drejt Europës. 25 vite pas rrëzimit të statujës të dikatorit Hoxha, pas sakrificës së jashtzakonshme të studentëve, qytetarëve ...

Me Shume
13 Feb
0

Skandali me motorat e Policisë, Tahiri merr 2 milionë e 700 mijë lekë për çdo Aprilia

Shtohen skandalet financiare të Saimir Tahirit. Përveçse e ka paracaktuar fituesin e tenderit për 73 motora të Policisë, Tahiri është kujdesur që fitimi i klientit të tij, të jetë marramendës. Që në krye, Tahiri ka përcaktuar si fond limit për ...

Me Shume
12 Feb
0

PD me Sekretariat për Aksionin Qytetar, Basha emëron Salianjin

Kryetari i Partisë Demokratike emëroi Ervin Salianjin, Sekretar për Aksionin Qytetar. Ky sekretariat do të jetë në funksion të qytetarëve, zërit të tyre dhe nxitjes së tyre për mobilizim dhe aksion kundër arrogancës qeveritare, korrupsionit dhe padrejtësive. Zoti Salianji vjen ...

Me Shume
12 Feb
0

Materniteti i Korçës në gjendje skandaloze, mungojnë gjërat më bazike

Deputetët Çirici dhe Papa shohin nga afër kushtet dhe dëgjojnë shqetësimin e qytetarëve Deputetët Eleni Qirici dhe Gjergj Papa ishin sot në materinitetin e Korçës, ku zotëron kriza, degradimi i shërbimit, për shkak të braktisjes nga shteti. Paisjet janë tejet ...

Me Shume
12 Feb
0

Tahiri, korrupsion 1.1 miliardë lekë me uniformat e policisë

    Pas uniformës së re të policisë që prezantoi Tahiri, fshihet një korrupsion prej 1.1 miliardë lekësh. Asnjë transparencë, asnjë informacion për procesin, për tenderimin. Kriteret teknike u përcaktuan sipas profilit të fituesit të paracaktuar. Uniforma fituese u shpall ...

Me Shume
11 Feb
0

Nuk mund të ketë Byro Hetimi nën varësinë e kryeministrit

Sa për sqarim se koka e derrit e bëri çorbë derri se i intereson në atë punën e byrosë së hetimit. Po është e vërtetë që ne kemi kërkuar me këmbëngulje që të vijë në Parlament draft projektligji i dakortësuar ...

Me Shume
11 Feb
0

Për byronë e Ramës dhe koncesionet e tipit Rrapaj

Byroja u propozua nga kryeministri si një organ ku drejtorin e caktonte Ministri i Brendshëm i tij, u padit në Gjykatë Kushtetuese dhe u rrëzua. Gjykata Kushtetuese nuk ishte e vetmja që rrëzoi një akt që ndërhyn në autonominë e ...

Me Shume