fbpx

Author Archives: admin

18 Apr
0

TAP nis punimet, Rama krenohet me punën e qeverisë së mëparshme

Partia Demokratike, përshëndet nisjen e punimeve për ndërtimin e gazsjellësit TAP. I fundmi i investimeve serioze në vendin tonë i firmosur në fillim të vitit 2013 është një kujtesë për seriozitetin dhe angazhimin e qeverisë së Partisë Demokratike në shërbim ...

Me Shume
17 Apr
0

100 milionë euro nga buxheti do shkojnë si subvencione drejtpërdrejt tek fermerët

Në programin qeverisës Partia Demokratike ka përcaktuar bujqësinë si prioritet dhe një ndër levat kryesore për të nxjerrë vendin nga kriza. Për këtë kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u tha fermerëve të Xarrës dhe Konispolit se 150 milione euro ...

Me Shume
17 Apr
0

Rama çon krimin dhe në Universitet, bie dhe standardi i fundit i Republikës

Eshtë zyrtare që kandidati për rektor i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni, është kërcënuar nga Emiliano Shullazi, që të tërhiqet nga gara. Eshtë po ashtu zyrtare se ky është fundi i çdo standardi të Republikës, një rrënim që mban emrin ...

Me Shume
16 Apr
0

Me taksat më të ulëta në histori, 9% Taksë e Sheshtë, 15% TVSH do të nxjerrim vendin nga kriza

Taksat e larta, papunësia, rënia e fuqisë blerëse, mungesa e investimeve kanë qenë shqetësimet që tregtarët e Sarandës i kanë shprehur kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha, gjatë bashkëbisedimit me ta në tregjet e qytetit. Një nga tregtarët i tha ...

Me Shume
16 Apr
0

Hajdutëria Beqaj, semundje ngjitëse, spitali i Vlorës i zhytur në tendera korruptivë

Metodat Beqaj të korrupsionit në shëndetësi, janë transplantuar edhe në rrethe. Spitali rajonal i Vlorës ka arritur rekorde hajdutërie, në tendera e ndarje fondesh. Ka dhjetra procedura me prokurim të drejtpërdrejtë, pa garë, me fitues të paracaktuar. Titullarja e këtij ...

Me Shume
16 Apr
0

Deklaratë e Partisë Demokratike

Ndalimi me dhunë, me policë me maska, në mes të ditës i kryetarit të PD për degën 5, Ndriçim Babasi, me 28 mars, është shpallur i paligjshëm nga Gjykata e Apelit. Ndriçim Babasi u grabit me forca speciale e të ...

Me Shume
15 Apr
0

Dakortësi për hetimin e luftën ndaj korrupsionit, të kalojë sa më shpejt në Parlament

Përfundoi faza e parë e diskutimeve mbi të dhjetë cështjet e dialogut politik dhe në këto dhjetë cështje përfshihen dy komponentët kryesorë të paketës së ndryshimeve kushtetuese. Një komponent është ai i luftës antikorrupsion në sistemin  e drejtësisë, largimi i ...

Me Shume
15 Apr
0

Vilma merr 410 milionë lekë në 3 muaj për ilaçet në spitale, po ilaçe nuk ka

Për 3 muaj, nga janari e deri në fund të marsit, Vilma e Edi Ramës ka marrë 410 milionë lekë nga qeveria për të siguruar ilaçet në spitale. Vilma, mikja dhe donatorja e Edi Ramës, paratë i merr menjëherë, me ...

Me Shume
15 Apr
0

Qeveria u merr shtëpitë në pronën e tyre, qindra banorë të Vlorës në protestë

Qindra qytetarë në Vlorë protestuan dje duke bllokuar rrugën për të kërkuar të drejtën e tyre të shpronësimit sipas ligjit, për ndërtimin e rrugës transballkanike. Protestuesit kërkuan një proces të drejtë të shpronësimit, pasi me vlerat e dhëna nga qeveria, ...

Me Shume
15 Apr
0

Buxheti i shtetit do financojë ndërtimin e një infrastrukture moderne për peshkimin dhe do të subvencionojë këtë sektor

Ndonëse 300 familje jetojnë vetëm me peshkimin në Sarandë, ky sektor është drejt falimentimit. Mungesa e kushteve, taksat e larta, mungesa e kantierit për riparimin e varkave kanë qenë disa nga shqetësimet e shprehura nga peshkatarët në takimin me kryetarin ...

Me Shume